6 sposobów, by zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop

Zobacz, co robić by kwiaty doniczkowe nie uschły podczas twojego urlopu.

Barbara Lasota / 16.08.2016 04:34
Jak zadbać o kwiaty przed wyjazdem na urlop fot. Fotolia

Latem większość kwiatów doniczkowych codziennie potrzebuje wody, ponieważ ziemia szybko paruje. Obfite podlanie na zapas nie jest dobre, bo spowoduje gnicie korzeni.

Najlepiej nawilżać ziemię systematycznie, niewielkimi porcjami wody. Są sposoby, aby robić to automatycznie. Możesz np. postawić doniczki na mokrych kamykach, dodać hydrożelu, zrobić poidełka z butelek. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop!

1. Zrób kwiatom szklarenkę

Na dno wanienki lub innego dużego naczynia wsyp grubą warstwę małych kamyczków (keramzytu lub żwirku) i ustaw na nim doniczki z otworem w dnie. Podlej rośliny obficiej niż zwykle i mocno zwilż kamyczki. Rozpostrzyj nad kwiatami trochę podziurawioną przezroczystą folię. Taka szklarenka powinna stać w lekko ocienionym miejscu. Można też pojedynczy kwiatek wstawić do miniszklarenki przeznaczonej do wysiewania nasion. Są w sprzedaży w sklepach ogrodniczych. W takich warunkach kwiaty przetrwają co najmniej tydzień.

2. Dodaj hydrożelu

To substancja, która podobnie jak żelatyna, wchłania duże ilości wody i  stopniowo przekazuje wilgoć korzeniom. Na 2 - 3 tygodnie przed urlopem wsyp hydrożel do zrobionego w doniczce dołka i przysyp go ziemią. Podlewaj roślinę, aby preparat napęczniał.
W dniu wyjazdu na urlop wlej do doniczki więcej wody, która zostanie wchłonięta przez ten żel i zestaw kwiatek z nasłonecznionego parapetu np. na komodę w głębi pokoju. Torebka hydrożelu (100 g) wystarcza na 15 litrów ziemi.

Jakie kwiaty do łazienki?

3. Podłącz sączki

Są to ceramiczne końcówki w kształcie stożka, sprzedawane razem z plastikowymi rurkami w sklepach ogrodniczych. Cienki koniec stożka wbij w ziemię, a rurkę zanurz w zbiorniku z wodą. Roślina będzie nawadniana obficiej, jeśli zbiornik z wodą umieścisz wyżej niż doniczkę.
Tak zabezpieczone rośliny możesz zostawić nawet na 3 tygodnie. Zestaw dla 3 kwiatów kosztuje ok. 27 zł. Rolę sączków mogą także pełnić grube bawełniane sznurki, których jeden koniec zanurz w naczyniu z wodą, a drugi zakop w ziemi.

4. Wstaw butelki z wodą

Mogą to być plastikowe butelki po mineralnej lub napojach. Napełnione wodą odwróć do góry dnem i szyjki (bez nakrętek) zakop na 3-4 centymetry w ziemi.
Na jedną doniczkę wystarczy jedna butelka. Zamiast butelek możesz wykorzystać specjalne "poidełka" szklane lub ceramiczne, z długimi szyjkami, kupione w sklepie. Działają one na tej samej zasadzie jak butelki.

5. Ustaw kwiaty na mokrych ręcznikach

Zabezpiecz dobrze odpływ zlewozmywaka korkiem i nalej dużo wody. Zanurz w nim jeden koniec 2–3 złożonych razem grubych, starych ręczników lub innej tkaniny dobrze wchłaniającej wodę.
Sprawdzi się także cienka gąbka. Nie zanurzoną część ręczników ułóż na ociekaczu. Ustaw na tkaninie doniczki z dziurkami w dnie ze swoimi kwiatami. Woda z wilgotnego podkładu będzie stopniowo nawilżała ziemię.

Jak umyć blender - 3 sposoby

6. Pełna automatyka

Jeśli masz bardzo dużo kwiatów, warto kupić profesjonalny zestaw do automatycznego podlewania roślin. Może on równocześnie zapewnić wilgoć nawet 30 kwiatom.
Składa się z końcówek, które umieszcza się w doniczkach, rurek doprowadzających wodę, pompki tłoczącej wodę ze zbiornika i włącznika czasowego. Rośliny są podlewane codziennie przez minutę. Niektóre zestawy wyposażono również w czujnik wilgotności, który "decyduje" jak często i jak obficie należy podlewać rośliny. Producenci zapewniają, że taka automatyczna konewka stosowana zgodnie z instrukcją jest niezniszczalna. Kosztuje ok. 250 zł.

 

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/17.08.2016 11:18
nawadnianie kropelkowe polecam - i w domu i w ogrodzie. Wszelkie pseudo - sposoby przy 2 tygodniach wakacji u mnie się nie sprawdzały, a kroplowniki i wężyki tak. Na tarasie mam tropf-blumat, na czas wyjazdów podłączamy go do kranu przy domu, więc dostęp do wody jest. Nigdy się jeszcze nie zdarzyło przelanie ani przesuszenie roślin.
/01.07.2015 11:13
jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop? poprosić sąsiada
/01.07.2015 11:12
jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop? poprosić sąsiada
POKAŻ KOMENTARZE (1)