Lilak pospolity, w Polsce znany także jako bez lilak, wbrew pozorom z bzem nie ma nic wspólnego. Zatem czy fioletowy bez jest trujący dla ludzi? Czy musisz obawiać się, że kwiatami fioletowego bzu zatruje się kot?
Czy kwiaty bzu są trujące?
Trujące rośliny ogrodowe często mamy na swoich działkach i zupełnie o tym nie wiemy. Nie wiedzą o tym także małe dzieci, które mogą zerwać owoc, liść lub kwiat i go zjeść, co z kolei może okazać się bardzo niebezpieczne.
Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku owoców jałowca, cisu, rącznika pospolitego, czarnego bzu, śnieguliczki.
Czy jednak fioletowy bez jest trujący? Z pewnością nie. Jeśli więc w dzieciństwie słyszałaś, że nie wolno jeść fioletowych kwiatków lilaka pospolitego, zapewne wynikało to z niewiedzy lub... chęci odwiedzenia cię od zjedzenia tych pięknych kwiatów.
W praktyce lilak pospolity można wykorzystać w kuchni. Aromatyzuje się nim cukier, zdobi ciasta i desery, przygotowuje smaczny napar.
Czy bez jest trujący dla kotów?
Rośliny trujące dla kotów to m.in. azalia, bluszcz pospolity, hortensja czy trujące konwalie majowe (niebezpieczne również dla ludzi).
Czasem rośliny bezpieczne dla ludzi okazują się zagrożeniem dla czworonogów, a zwłaszcza dla kotów. Fioletowy bez jednak do nich nie należy.
Śmiało możesz więc postawić w domu wazon z ciętymi kwiatami fioletowego lub białego lilaka. Oczywiście jak w przypadku każdego bukietu w szkle, należy uważać, by kot go nie strącił.
fot. Czy bez jest trujący dla kotów/Adobe Stock, Konstantin Aksenov
Czytaj więcej:
Jak i kiedy przycinać bez?
Krzewy podobne do bzu - rośliny kwitnące na liliowo
Kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu