Co można siać w sierpniu? Oto rośliny ozdobne oraz warzywa, które możesz posiać w sierpniu i cieszyć się obfitym zbiorem

co można siać w sierpniu fot. Adobe Stock, Olga
Co siać w sierpniu? Końcówka wakacji to wbrew pozorom jeszcze całkiem dobry moment na warzywny wysiew lub wysadzanie ozdobnych roślin do ogrodu. W sierpniu możesz jeszcze posiać sporą część warzyw korzeniowych oraz ziół, np. marchew, rzodkiew, rukolę oraz jarmuż. Część z nich możesz hodować także zimą.
/ 11.08.2023 05:28
co można siać w sierpniu fot. Adobe Stock, Olga

Sierpień to czas, kiedy jeszcze możesz posiać niektóre warzywa kapustne lub korzeniowe, a także zioła. Możesz je wysiać w ogrodzie, bezpośrednio na grządkach, a także w folii. Jeśli chodzi o zioła i niewielkie warzywa, z powodzeniem możesz hodować je w domu lub na osłoniętym, zamkniętym balkonie - wystarczą w miarę duże doniczki, światło oraz konkretna dawka wody. Sierpień to także czas, kiedy możesz sadzić część roślin ozdobnych.

Spis treści:

 1. Co siać w sierpniu w ogródku?
 2. Jakie rośliny sadzimy w sierpniu?
 3. Jakie warzywa rosną w zimie?
 4. Co robić w ogrodzie w sierpniu?

Co siać w sierpniu w ogródku?

W sierpniu większość plonów dobrze jest zacząć już intensywnie zbierać, jednak niektóre z nich zdążysz jeszcze posiać. Należą do nich przede wszystkim:

 • rzodkiewka,
 • szpinak,
 • sałata,
 • kapusta pekińska,
 • rzepa,
 • koper,
 • szczaw.

Sierpień to także dobry moment na ponowny wysiew ziół i roślin zielonych, w szczególności rukoli, roszponki i jarmużu. Pod koniec miesiąca możesz także dosiać trawnik w miejscach, które tego potrzebują. Mimo iż wiele osób często to robi, nie należy siać ogórków w sierpniu - to dla nich zdecydowanie za późno, podobnie jak dla pomidorów.

Nawet w szklarniach mogą nie wzejść i zmarznąć przed zawiązaniem owocników, niemniej jednak w sierpniu (najlepiej na początku) możesz wysadzić gotowe rozsady do gruntu - pomidory koniecznie w szklarni.

co sadzić w sierpniu

fot. Co siać w sierpniu/Adobe Stock, noizstocker

Jakie rośliny sadzimy w sierpniu?

W sierpniu możesz także wysadzać niektóre rośliny ozdobne. Nie wszystkie zniosą wysiew od małego ziarenka, ale niewielkie cebule czy ukorzenione szczepki możesz wsadzić pod koniec wakacji do gruntu lub donic.

Mowa przede wszystkim o rozsadach roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, stokrotek czy malw. Wysadzone do ziemi w sierpniu odbiją już w okolicy marca, dzięki czemu w okresie kwitnienia będą już wyglądać naprawdę okazale.

Rośliny, które kwitną wiosną, a które warto wysadzić już na przełomie jesieni i lata, to także tulipany, krokusy, zawilce i wrzośce.

Jakie warzywa rosną w zimie?

Niektóre warzywa doskonale poradzą sobie na grządkach także zimą. Być może nie przetrwają mrozów, które pamiętamy z początków lat 2000, jednak w obecnych warunkach zimowych możesz z powodzeniem uprawiać je także podczas tej pory roku.

Posiane w sierpniu marchewki, jarmuż, por, pasternak, brukselka czy rukola, a potem dosiewane jesienią dadzą sobie rade w niesprzyjających warunkach i będą owocować przez długi czas. Także niektóre odmiany rzodkiewek możesz z powodzeniem hodować zimą. Jeśli masz szklarnię lub tunel, będzie to jeszcze łatwiejsze.

Co robić w ogrodzie w sierpniu?

Według kalendarza biodynamicznego, nazywanego inaczej księżycowym, sierpień to moment ostatnich zbiorów oraz wstępnego sprzątania ogrodu przed zimą. To przede wszystkim dobry moment na letnie przycinanie drzew i krzewów oraz przygotowanie grządek na kolejny sezon.

Jeśli planujesz jeszcze wysiew, zostaw sobie odpowiednią część ogródka, a resztę przekop i usuń wszelkie chwasty.

co siać w sierpniu

fot. Co siać w sierpniu/Adobe Stock, Natalia

Czytaj także:
Byliny zimujące w gruncie
Co przycinać jesienią?
Najlepsze kwiaty na balkon w sierpniu