Prace ogrodowe na listopad: co przycinać w listopadzie i jak przygotować ogród na nadchodzącą zimę?

prace ogrodowe w listopadzie fot. Adobe Stock, mashiki
Co przycinać w listopadzie? Gatunków jest niewiele, ponieważ rośliny nie lubią cięcia tuż przed wystąpieniem mrozu. Możesz jednak lekko przyciąć niektóre krzewy, np. powojnik i leszczynę. Możesz także ostrożnie usunąć suche pędy, a także całkowicie usunąć rośliny jednoroczne. Zobacz wszystkie listopadowe prace ogrodowe.
/ 07.11.2023 05:22
prace ogrodowe w listopadzie fot. Adobe Stock, mashiki

Prace ogrodowe w listopadzie to przede wszystkim porządkowanie. W tym czasie głównie usuwa się suche liście i pędy, ale możesz także sadzić niektóre rośliny. Zobacz, co przycinać w listopadzie i o jakich pracach ogrodowych warto pamiętać.

Spis treści:

  1. Co przycinać w listopadzie?
  2. Co można sadzić w listopadzie?
  3. Inne prace ogrodowe w listopadzie

Co przycinać w listopadzie?

Lista roślin, które możesz przycinać w listopadzie, jest raczej krótka. W tym miesiącu jest już sporo przymrozków, często też pojawiają się opady śniegu. Jesienne przycinanie roślin w takich warunkach może sprawić, że zmarzną i nie zakwitną ponownie.

Możesz jednak lekko przyciąć niektóre krzewinki i byliny, aby je przerzedzić i pozwolić na bujne odbicie w kolejnym sezonie. Należą do nich np. powojniki, ale nie zostawiaj tego na koniec miesiąca - najlepiej przytnij je na początku listopada, kiedy za oknem jeszcze jest w miarę ciepło.

Czy można przycinać drzewa owocowe w listopadzie?

Przycinanie drzew i krzewów w listopadzie jest pomysłem nie najlepszym. Możesz w ten sposób osłabić rośliny i sprawić, że zmarzną przez zimę. Konsekwencją tego będzie brak plonów w kolejnym sezonie lub całkowite obumarcie rośliny.

co przycinać w listopadzie

fot. Co przycinać w listopadzie/Adobe Stock, Юля Бурмистрова

Czy można przycinać hortensje w listopadzie?

Hortensja to jedna z roślin, których nie można przycinać jesienią. Wiele osób to robi ze względów estetycznych, ale o wiele lepszym pomysłem jest pozostawienie takich wysuszonych kwiatostanów na całą zimę.

Przycinanie tej krzewinki jesienią często sprawia, że wiosną i latem hortensja nie kwitnie albo kwitnienie jest bardzo słabe. Często konsekwencją może być obumarcie rośliny, jeśli zima będzie surowa. Przycinanie hortensji zaplanuj na wiosnę i nie powtarzaj tego ani latem, ani jesienią.

Co można sadzić w listopadzie?

Listopad to dobry moment na sadzenie niektórych roślin oraz warzyw ozimych. W pierwszej połowie miesiąca możesz z powodzeniem sadzić wrzosy, zarówno w donicy, jak i w gruncie (jeśli ziemia nie jest jeszcze przemarznięta).

W listopadzie możesz sadzić czosnek zimowy, a także pietruszkę, marchew oraz koper. Kiedy miesiąc jest wyjątkowo ciepły, możesz posadzić także rabarbar oraz szpinak. Listopad to też dobry moment na sadzenie bylin, które zakwitną wiosną. Jeśli nie są mrozoodporne, muszą być odpowiednio zabezpieczone lub/i posadzone na czas zimy w donicach.

jakie rośliny przycinamy w listopadzie

fot. Prace ogrodowe w listopadzie/Adobe Stock, Konstantin Zibert

Inne prace ogrodowe w listopadzie

Listopad w ogrodzie to przede wszystkim czas jesiennych porządków. Na bieżąco usuwaj liście, które opadły oraz wszystkie znalezione jesienne dary - kasztany, żołędzie, etc. Schowaj także wszystkie niepotrzebne donice, skrzynki oraz meble ogrodowe. Dzięki temu będą ci służyć w kolejnych sezonach.

Możesz także usunąć jednoroczne rośliny i przygotować rabaty na wiosenne sadzenie nowych roślin. Przekop ziemię i (jeśli jest taka potrzeba) osłoń ją przed mrozem. Możesz wykorzystać agrowłókninę albo przykryć podłoże korą, sianem lub gałązkami. Początek listopada to także moment ostatnich owocowych zbiorów - w ogrodzie możesz jeszcze znaleźć winogrona, jabłka i gruszki.

Czytaj także:
Co można zrobić z kasztanów?
Najpiękniejsze jesienne kwiaty
Jakie rośliny wykopać przed zimą?

Redakcja poleca

REKLAMA