Poznaj najpiękniejsze krzewy kwitnące jesienią

krzewy kwitnące jesienią fot. Adobe Stock, mashiki
Jakie znasz krzewy kwitnące jesienią? Jeśli przychodzą ci do głowy tylko rosnące w gruncie wrzosy, pora na dawkę inspiracji. Posadź w ogrodzie rośliny, które będą się pięknie krzewić, a jednocześnie udekorują przestrzeń dużymi, barwnymi kwiatostanami. Poznaj najpiękniejsze gatunki jesiennych krzewów.
/ 02.09.2022 05:29
krzewy kwitnące jesienią fot. Adobe Stock, mashiki

Najpiękniejsze krzewy kwitnące jesienią, to te które wypuszczają duże kwiatostany lub liczne, pojedyncze kwiaty. Możesz je uprawiać bezpośrednio w gruncie albo w dużych pojemnikach. Zobacz, jakie gatunki pozwolą ci upiększyć ogród lub balkon.

Spis treści:

  1. Rdestówka Auberta
  2. Ketmia syryjska
  3. Hortensja bukietowa (wiechowata)
  4. Budleja Davida

Krzewy kwitnące jesienią: rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta to pnącze, które mocno się krzewi i rozrasta na balustradach, pergolach, a także osiatkowanych specjalnie ścianach budynków. Dobrze czuje się także w pojemnikach i donicach. Ma niewielkie wymagania i pięknie prezentuje się przez całą jesień.

Kwitnie od końca sierpnia aż do października. Może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Liście mają kształt przypominający serce i pozostają zielone aż do późnej jesieni. Ozdobą krzewu są także białe, liczne kwiaty. Rdest nie jest odporny na mróz i przy niskich temperaturach przemarza, ale wiosną znów wypuszcza młode pędy i liście.

krzewy kwitnące jesienią rdestówka
fot. Krzewy kwitnące jesienią: rdestówka Aubera/Adobe Stock, M. Schuppich

Krzewy kwitnące jesienią: ketmia syryjska

Ketmia syryjska to krzew, pochodzący z Chin. Wypuszcza piękne kwiaty, które występują w wielu wersjach kolorystycznych. Ketmia kwitnie od początku lata aż do końca października. Może wzrastać do 2 metrów.

Liście ketmii jesienią przebarwiają się na żółto. Roślina może przemarzać zimą, dlatego przed pierwszymi przymrozkami warto okryć ją agrowłókniną. Ketmia potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby, ale nie nadmiernie mokrej. Potrzebuje ciepłego stanowiska.

krzewy kwitnące jesienią ketmia syryjska
fot. Krzewy kwitnące jesienią: ketmia/Adobe Stock, Gabriela Bertolini

Krzewy kwitnące jesienią: hortensja bukietowa (wiechowata)

Hortensja bukietowa, inaczej wiechowata, rośnie niemal w każdym ogrodzie. Najczęściej występują w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Kwitną już pod koniec czerwca, ale dekoracyjne kwiaty zbite w stożkowate baldachimy (tzw. baldachogrony), rozwijają się aż do końca października.

Dobrze się rozkrzewia i tworzy piękną dekorację ogrodu. Może być też uprawiana w dużych pojemnikach. Potrzebuje ciepłego stanowiska oraz przepuszczalnej, lekko kwaśnej gleby. Kwiaty hortensji można przycinać i komponować w wazonie.

krzewy kwitnące jesienią hortensja
fot. Krzewy kwitnące jesienią: hortensja bukietowa/Adobe Stock, Irina

Krzewy kwitnące jesienią: budleja Davida

Budleja Davida posiada przepiękne, wiechowate kwiatostany, które układają się w ciężkie stożki w wielu odcieniach. Mogą być purpurowe, różowe lub białe. Budleja kwitnie od lata aż do końca października, czasem ostatnie kwiaty utrzymują się jeszcze w listopadzie.

Mocno się rozkrzewia i dorasta do ok. metra wysokości. Owalne liście najczęściej opadają przed zimą i odbijają wiosną. Pojedyncze kwiaty są drobne i mają bardzo przyjemny zapach. Budleja potrzebuje żyznej, gliniano-piaszczystej glebyLubi stanowiska słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w cieniu. Wymaga przycinania pędów i nawożenia w okresie wegetacji.

krzewy kwitnące jesienią budleja davida
fot. Krzewy kwitnące jesienią: budleja Davida/Adobe Stock, Sarawut

Czytaj także:
Żółte jesienne kwiaty
Jesienne drzewa
Jesienne kwiaty na balkon

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA