jak przezimować chryzantemy fot. Adobe Stock, fisher05

Zimowanie chryzantem: jak przezimować chryzantemy i gdzie je trzymać

Jak przezimować chryzantemy, aby w lipcu mogły znów pięknie zakwitnąć? Możesz to zrobić zarówno w gruncie, jak i w donicy. W obu tych przypadkach musisz jednak zastosować się do kilku zasad. Ważne jest przede wszystkim dobre okrycie łodyg oraz zabezpieczenie pojemnika lub wierzchniej warstwy ziemi.
/ 28.09.2022 05:16
jak przezimować chryzantemy fot. Adobe Stock, fisher05

Jak przezimować chryzantemy, aby w następnym roku znów mogły pięknie zakwitnąć? Choć roślina ta kojarzy się głównie z dniem 1 listopada, kwitną już w lipcu i zdobią ogrody oraz balkony aż do późnej jesieni. Są bardzo łatwe w uprawie, a niektóre odmiany dobrze znoszą niskie temperatury. Jak zimować chryzantemy?

Spis treści:

  1. Zimowanie chryzantem
  2. Jak przezimować chryzantemy w gruncie i w donicy?

Zimowanie chryzantem

Większość odmian chryzantem jest bardzo wrażliwa na działanie niskich temperatur. Już niewielkie przymrozki mogą uszkodzić delikatne kwiaty. Istnieją jednak chryzantemy, które są prawie całkowicie mrozoodporne. To przede wszystkim odmiany:

  • Solar,
  • Madonna,
  • Raja, 
  • Escort Czerwona,
  • Apollo,
  • Monaco.

Te chryzantemy można spróbować nawet przezimować w gruncie. Większość odmian wymaga przeniesienia do donicy lub okrycia przed zimnem. Jeśli jednak decydujesz się na donicę, pamiętaj o odpowiednim jej ociepleniu.

jak zimować chryzantemy
fot. Jak przezimować chryzantemy/Adobe Stock, besklubova

Jak przezimować chryzantemy w gruncie i w donicy?

Chryzantemy mogą być zimowane zarówno w gruncie, jak i w donicy. W obu przypadkach musisz jednak przestrzegać pewnych zasad. Zostawiając rośliny na zimę w ziemi, musisz zabezpieczyć wierzch kora lub trocinami, a same łodygi dobrze otulić agrowłókniną.

Zimowanie chryzantem w donicy wymaga natomiast zabezpieczenia pojemnika styropianem. Dodatkowo musisz także wykorzystać agrowłókninę do obwiązania pędów. Chryzantemy warto wyjąć z donicy do gruntu po ustąpieniu pierwszych wiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Kiedy chryzantemy przekwitną, przytnij je, zostawiając ok. 15 cm łodygi ponad ziemią, a następnie przygotuj je do zimy.

zimowanie chryzantem
fot. Zimowanie chryzantem/Adobe Stock, Galyna Andrushko

Czytaj także:
Uprawa krokusów jesiennych
Jak zabezpieczyć kwiaty przed urlopem
Kiedy sadzić marcinki (michałki)