Jak przezimować chryzantemy, aby w następnym roku znów mogły pięknie zakwitnąć? Choć roślina ta kojarzy się głównie z dniem 1 listopada, kwitną już w lipcu i zdobią ogrody oraz balkony aż do późnej jesieni. Są bardzo łatwe w uprawie, a niektóre odmiany dobrze znoszą niskie temperatury. Jak zimować chryzantemy?
Spis treści:
Zimowanie chryzantem
Większość odmian chryzantem jest bardzo wrażliwa na działanie niskich temperatur. Już niewielkie przymrozki mogą uszkodzić delikatne kwiaty. Istnieją jednak chryzantemy, które są prawie całkowicie mrozoodporne. To przede wszystkim odmiany:
- Solar,
- Madonna,
- Raja,
- Escort Czerwona,
- Apollo,
- Monaco.
Te chryzantemy można spróbować nawet przezimować w gruncie. Większość odmian wymaga przeniesienia do donicy lub okrycia przed zimnem. Jeśli jednak decydujesz się na donicę, pamiętaj o odpowiednim jej ociepleniu.
fot. Jak przezimować chryzantemy/Adobe Stock, besklubova
Jak przezimować chryzantemy w gruncie i w donicy?
Chryzantemy mogą być zimowane zarówno w gruncie, jak i w donicy. W obu przypadkach musisz jednak przestrzegać pewnych zasad. Zostawiając rośliny na zimę w ziemi, musisz zabezpieczyć wierzch kora lub trocinami, a same łodygi dobrze otulić agrowłókniną.
Zimowanie chryzantem w donicy wymaga natomiast zabezpieczenia pojemnika styropianem. Dodatkowo musisz także wykorzystać agrowłókninę do obwiązania pędów. Chryzantemy warto wyjąć z donicy do gruntu po ustąpieniu pierwszych wiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.
Kiedy chryzantemy przekwitną, przytnij je, zostawiając ok. 15 cm łodygi ponad ziemią, a następnie przygotuj je do zimy.
fot. Zimowanie chryzantem/Adobe Stock, Galyna Andrushko
Czytaj także:
Uprawa krokusów jesiennych
Jak zabezpieczyć kwiaty przed urlopem
Kiedy sadzić marcinki (michałki)