Kurczaczek wielkanocny to, zaraz obok pisanek, baranka i zajączka, najczęściej wybierana świąteczna ozdoba. Figurkę wkłada się do święconki, stawia na stole, a także wplata w wianki i stroiki.
Wesoły, żółty kurczaczek jest także ozdobą serwetek, obrusów, zastawy i gadżetów świątecznych. Już sam w sobie wprowadza radosną atmosferę i powiew budzącej do życia wiosny, a w połączeniu z innymi symbolami Wielkanocy stanowi prawdziwie energetyczną bombę. Czy wiesz jednak, co symbolizuje kurczaczek wielkanocny i dlaczego jest tak ważny?
Spis treści:
Symbolika kurczaczka wielkanocnego
Wszystkie symbole Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do życia, urodzaju i płodności. Nie inaczej jest w przypadku kurczaczka: symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa, nowe życie, odrodzenie. Żółty kolor kojarzy się także ze słońcem, a więc życiodajną energią, która budzi wszystko do życia.
Kurczak wykluwa się z jajka, następnie dorasta, dorosła kura znosi kolejne jajka, z których wykluwają się następne pokolenia - w ten sposób powstaje ciąg życia. Z tego właśnie względu na wielkanocnym stole, w czasie, kiedy świętuje się Zmartwychwstanie Pańskie, nie może zabraknąć symboli wiążących się właśnie z odrodzeniem i nowym życiem.
Jak zrobić kurczaczka wielkanocnego?
Kurczaczka wielkanocnego możesz zrobić z wydmuszek, filcu albo papieru. Do zabawy zaproś całą rodzinę, dzieciaki uwielbiają takie kreatywne spędzanie wolnego czasu.
Kurczaczek wielkanocny z papieru
Możesz powiesić go w oknie albo wykorzystać jako jedną ze składowych papierowej, wielkanocnej girlandy.
Do jego wykonania potrzebujesz:
- 2 żółtych kartek,
- 1 pomarańczowej kartki,
- nożyczek,
- kleju.
Żółtą kartkę przetnij w wzdłuż na pół i każdą z połówek zwiń w harmonijkę. Połącz ze sobą za pomocą kleju tak, aby stworzyło się kółko.
Z pomarańczowego papieru wytnij dziób i nóżki i przymocuj do koła. Z białego i czarnego papieru wytnij dwie różnej wielkości elipsy - to będą oczy kurczaczka wielkanocnego. Doklej skrzydełka i gotowe!
fot. Adobe Stock
Kurczaczek wielkanocny z filcu
Kurczaczek z filcu to idealna ozdoba do święconki. Możesz wykonać go też w powiększonej wersji i umieścić w stroiku.
Potrzebne ci będą:
- trzy kolory filcu - żółty, pomarańczowy i biały,
- 2 małe czarne koraliki,
- wata,
- nitki - biała, żółta i czarna,
- nożyczki,
- klej.
Z żółtego filcu wytnij dwie elipsy. Do jednej przyszyj koraliki (to będą oczy kurczaczka), pomarańczowy dziób i skrzydełka. Połącz dwie żółte elipsy zszywając je do połowy. Wypełnij watą i zeszyj resztę. Z białego filcu wytnij kształt pękniętej skorupki i przyszyj z przodu kurczaka.
fot. Adobe Stock
Kurczaczek wielkanocny z jajek
To najprostszy kurczaczek wielkanocny do wykonania. Możesz ustawić kurczaki w wytłoczce - pomaluj ją wcześniej na wiosenny kolor. Jeśli pozwala ci na to czas i możliwości - wytnij z kartonu dużą kurę, pomaluj ją farbami akrylowymi lub plakatowymi i przyczep z tyłu.
Potrzebujesz:
- kilka jajek (mogą być te ugotowane na twardo lub wydmuszki),
- czarny marker,
- kawałek pomarańczowej tektury,
- kawałek czerwonej tektury,
- nożyczki,
- klej.
Czarnym markerem narysuj oczy, z pomarańczowego papieru wytnij dziób, a z czerwonego grzebień kurczaczka. Oba elementy przymocuj przezroczystym klejem.
fot. Adobe Stock
Więcej inspiracji na Wielkanoc:
Jak zrobić stroik wielkanocny?
Dekoracje wielkanocne przed dom
Najpiękniejsze pomysły na wieniec świąteczny