AdobeStock_102249799.jpeg fot. Adobe Stock

Kurczaczek wielkanocny w ozdobach świątecznych- znasz jego symbolikę?

Kurczaczek wielkanocny to jeden z najmilszych i najbardziej uroczych symboli Wielkanocy. Nie sposób wyobrazić sobie świąteczne dekoracje bez tego puchatego maleństwa. Co wypada, a czego możesz nie wiedzieć o kurczaczku?
Wioletta Górecka / 12.04.2019 16:47
AdobeStock_102249799.jpeg fot. Adobe Stock

Żółciutki kurczaczek to obok pisanek, baranka i zajączka (tudzież króliczka) symbol wielkanocny i „pewniak” na świątecznym stole w postaci ozdób. W zasadzie pierwszy symbol, który kojarzy się z Wielkanocą, to właśnie uroczy, wesoły kurczaczek.

Czy wiesz jednak, co symbolizuje i dlaczego jest tak ważny?

Kurczaczek wielkanocny - symbolika

Wszystkie symbole Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do życia, odrodzenia, urodzaju i płodności. Nie inaczej jest w przypadku kurczaczka: symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa, nowe życie, odrodzenie. Żółty kolor kojarzy się także ze słońcem, a więc życiodajną energią, która budzi wszystko do życia.

Kurczak wykluwa się z jajka, następnie dorasta, dorosła kura znosi kolejne jajka, z których wykluwają się następne pokolenia - w ten sposób powstaje ciąg życia. Z tego właśnie względu na wielkanocnym stole, w czasie, kiedy świętuje się Zmartwychwstanie Pańskie, nie może zabraknąć symboli wiążących się właśnie z odrodzeniem i nowym życiem!

Baranek wielkanocny i jego symbolika - co warto o nim wiedzieć?

Kurczaczek wielkanocny w ozdobach świątecznych

Kurczaczek wielkanocny to chyba najczęściej wykorzystywany motyw w tworzeniu ozdób wielkanocnych.

Figurkę wkłada się do święconki, stawia na stole, a także wplata w wianki i stroiki. Wesołe, żółte kurczątko jest także ozdobą serwetek, obrusów, zastawy i gadżetów. Już sam w sobie wprowadza radosną atmosferę i powiew budzącej do życia wiosny, a w połączeniu z innymi symbolami Wielkanocy (zajączkami wielkanocnymi czy barankami) stanowi prawdziwie energetyczną bombę!

Mimo wszystko brakuje ci pomysłu na ozdoby wielkanocne? Oto kilka kompozycji z kurczaczkami, które nas urzekły - może się nimi zainspirujesz?

Stroik wielkanocny

Stroik wielkanocny

Stroik wielkanocny

Stroik wielkanocny

Stroik wielkanocny

Więcej o Wielkanocy:
Palma wielkanocna: zrób ją sama! 
Ozdoby wielkanocne od Home&You - galeria 14 uroczych propozycji!
Stroik na Wielkanoc - zrobisz go w kilka chwil!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)