Stroik wielkanocny fot. Adobe Stock

Stroik na Wielkanoc - zrób go sama! To banalnie proste i... piękne!

Stroik na wielkanocnym stole to tradycja, której trudno zresztą się oprzeć. Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez odpowiedniej, radosnej oprawy w wiosennych barwach!
Wioletta Górecka / 17.04.2019 15:27
Stroik wielkanocny fot. Adobe Stock

Wielkanoc to szczególne, radosne święto - dlatego wymaga szczególnej oprawy! Aby odpowiednio celebrować ten czas oraz móc odpocząć w spokojnej, wiosennej atmosferze, potrzebujemy kilku dekoracji, które "podkręcą" nastrój. Należą do nich przede wszystkim wielkanocne stroiki.

Stroiki na Wielkanoc - jak je zrobić?

Wielkanocny stroik to niezbędny element świątecznej dekoracji. Kompozycje na wielkanocny stół powinny być w wesołych i jasnych zestawieniach kolorystycznych. W tym czasie królują żonkile i tulipany. Aranżacje kwiatowe można przyozdobić wydmuszkami, baziami, mchem oraz ceramicznymi figurkami w kształcie zajączków i baranków.

Pomysłów na wielkanocne stroiki jest mnóstwo - wystarczy odrobina kreatywności! Koszyczek lub gałązki, pisanki, kurczaczki, baranki... Wszystko, co tylko związane z Wielkanocą będzie przydatne!

Stroiki wielkanocne można wykonać na przykład ze świeżo zerwanych gałązek bukszpanu. Najłatwiej uformować z niego okrąg, przewiązać kolorową wstążeczką, dodać kilka świeżych kwiatów i ozdób w postaci kolorowych jajeczek, figurek z króliczkami czy kurczakami.

Stroiki świąteczne - Wielkanoc w kolorach wiosny!

W oczekiwaniu na radosne święta wielkanocne, warto przyozdobić dom kolorami wiosny. Stroiki świąteczne nie muszą być wielkie i okazałe, nie muszą też składać się z dużej ilości elementów. Czasem wystarczy koszyczek wyścielony sztuczną trawką, na której posadzisz figurkę zajączka, kurczaczka czy też pisankę. Obok wetknij żonkile i tulipany - efekt będzie minimalistyczny, ale rewelacyjny!

Jak mieć na wiosnę piękne tulipany z własnego ogródka? Podpowiadamy! 

Aby urozmaicić świąteczny stół, wystarczy postawić na nim szklane naczynie, które można wypełnić różnymi przedmiotami przypominającymi kształtem jajko. Proponujemy cytryny, bananowe żelki oraz drobne pisanki. Bukiet kwiatów ozdobią kolorowe wydmuszki - mogą być na przykład malutkie, przepiórcze. 

Stroiki świąteczne na Wielkanoc -zdjęcia, które nas urzekły!

W tworzeniu ozdób świątecznych obowiązuje jedna zasada: ma być kolorowo i radośnie. Wystarczą nawet 3 elementy, dzięki którym stworzysz piękny stroik. 

Przedstawiamy 5 inspiracji, które same chętnie odtworzymy na wielkanocnym stole!

1. Koszyczek pełen wielkanocnych symboli

Stroik wielkanocny

fot. Adobe Stock

Niewielki koszyczek, świeczki, sztuczne żonkile, pisanki... To wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia prostego i niezwykle pięknego stroika wielkanocnego. Elementy możesz sklejać ze sobą klejem na gorąco - pistolet kupisz w każdym sklepie budowlanym, za około 20 złotych!

2. Zielony koszyczek pełen niespodzianek

Stroik wielkanocny

fot. Adobe Stock

W roli koszyczka wielkanocnego doskonale sprawdzi się... łubianka po truskawkach. Wybierz jasny koszyczek lub przemaluj go na jasny kolor. Do środka wystarczy wsadzić bukszpan, rzeżuchę lub trawę, obok lub na nich położyć pisanki... Prosty, minimalistyczny, a przy tym przeuroczy stroik gotowy! 

3. Koszyczek z kurczaczkami

Stroik wielkanocny

fot. Adobe Stock

To kolejny przykład na to, że proste jest... piękne! Wystarczy mały koszyczek, który wyścielisz serwetką lub innym jasnym materiałem. Dodaj piórka i kwiatki, a pośrodku posadź kurczaczka lub kogucika. Oczywiście może to być także zajączek, pisanka czy baranek! Na uchwycie koszyczka zawiąż wstążkę i gotowe! 

4. Pisanki na serwecie

Stroik wielkanocny

fot. Adobe Stock

To chyba najprostszy do wykonania stroik! Koszyczek (lub miseczkę) wyłóż pasującym do Wielkanocy materiałem, a następnie poukładaj na nim pisanki. Gotowe! Wykonanie zajmie ci kilkadziesiąt sekund, a efekt będzie świetny! Obok możesz położyć cięte tulipany lub żonkile, lub też postawić doniczkę z innymi, wiosennymi kwiatami. 

5. Wielkie pisanki na kawałku drewna

Stroik wielkanocny

fot. Adobe Stock

Nasza ostatnia propozycja to pisanki na drewnianym okręgu. Gotowy kawałek drewna kupisz w kwiaciarni lub zamówisz na Allegro - to koszt kilku złotych. Za pomocą kleju na gorąco przyklej dużą pisankę i kilka kwiatów oraz gałązek. W roli pisanki najlepiej sprawdzi się w tym przypadku drewniane lub styropianowe jajo! 

Stroiki na Wielkanoc na cmentarz 

Niestety, nie zawsze możemy spędzić święta z tymi, których kochamy. Trudno mówić o radosnej atmosferze na cmentarzu, jednak w okresie wielkanocnym na wielu nagrobkach pojawiają się kolorowe stroiki wielkanocne. Choć w malutkim stopniu pozwalają na odrobinę radości z nadchodzących świąt, gdy symbolicznie dzielimy się nią z bliskimi zmarłymi. 

Uśmiechnięte zajączki, znicze w kształcie pisanki czy ozdobione wielkanocnymi elementami to miłe, wiosenne akcenty na grobach bliskich. 

Stroiki na cmentarz na Wielkanoc nie różnią się w zasadzie niczym od tych, które stawia się na świątecznym stole. Zwykle są jedynie mniejsze, ze względu na ograniczoną ilość miejsca na płycie nagrobnej. Warto je również dociążyć, by nie spadły pod wpływem wiatru. 

Więcej o wielkanocnych przygotowaniach:
Wielkanocne dodatki do domu od Home&You! 
Wielkanocne kompozycje kwiatowe - 5 inspiracji!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)