17 najładniejszych dywanów dostępnych w polskich sklepach

Dywan może zupełnie odmienić wygląd całego pomieszczenia. Zobacz, jak go dobrać - sprawdź też najładniejsze modele!

Dywan to nie tylko komfortowe podłoże dla naszych stóp, które ma nas uchronić przed stąpaniem po chłodnej podłodze czy płytkach, ale również dopełnienie aranżacji wnętrza. Brak dywanu lub jego kiepski dobór kolorystyczny może zupełnie zmienić wygląd pomieszczenia - często niestety na gorsze. W ostatnich latach wyjątkową popularnością cieszą się tzw. dywany shaggy. To "włochate" modele, niezwykle miękkie, których cechą charakterystyczną jest bardzo miękkie runo wykonane z długich włókien, na ogół syntetycznych.

Jaki dywan wybrać?

Gdy rozważasz wybór dywanu, pamiętaj koniecznie o kilku ważnych faktach:

  • Dobór odcienia jest ważny nie tylko ze względu na kolorystykę ścian, mebli i innych dodatków w pomieszczeniu. Pamiętaj o tym, że jasny dywan optycznie powiększy metraż pokoju, a ciemny sprawi że ten ogromny wyda się bardziej przytulny.

Poznaj też 7 zasad urządzania małego wnętrza

  • Zwróć uwagę na to, że na ciemniejszym modelu sierść zwierząt prawdopodobnie będzie bardziej rzucać się w oczy.
  • Jeśli wybierasz dywan np. do przedpokoju, gdzie często domownicy chodzą w butach, zależy ci pewnie aby na powierzchni jak najmniej osadzał się brud. Wybierz wtedy beże lub brązy, na których zanieczyszczenia najmniej rzucają się w oczy.
  • Po czym rozpoznać dywan najwyższej jakości? Najtańsze i najmniej trwałe dywany wykonane są z polipropylenu lub bawełny. Im wyższe i gęstsze runo, tym trwalszy będzie dywan. Również waga ma niebagatelne znaczenie - im cięższy, tym lepszy.
  • Raczej nie decyduj się na dywan stylizowany na orientalny. To na ogół tandetna imitacja prawdziwych, ręcznie tkanych dywanów z Indii czy Pakistanu.
  • Dywan shaggy nie jest polecany osobom cierpiącym na alergię, ponieważ spomiędzy długich włosów trudniej usunąć kurz. Nie powinni go kupować również właściciele zwierząt - sierść lubi się w niego głęboko wbijać i sczepiać z runem dywanu.

Czytaj więcej na temat dodatków i sprzętów do domu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)