Dywan shaggy: do salonu, IKEA, tanie dywany, włochate

Dywan shaggy może zupełnie odmienić wygląd całego pomieszczenia. Zobacz, jak go dobrać i sprawdź najładniejsze modele!
Weronika Kwaśniak / 12.06.2017 13:50 / aktualizacja: 27.09.2019 11:27

Dywan shaggy to nie tylko komfortowe podłoże dla naszych stóp, które ma nas uchronić przed stąpaniem po chłodnej podłodze czy płytkach, lecz także dopełnienie aranżacji wnętrza. 

Na skróty:

Brak dywanu lub jego kiepski dobór kolorystyczny może zupełnie zmienić wygląd pomieszczenia - często niestety na gorsze. Jaki dywan shaggy wybrać, czym się kierować przy jego zakupie? Czy ten typ dywanu sprawdzi się w twoim wnętrzu?

Komfortowy dywan shaggy

W ostatnich latach wyjątkową popularnością cieszą się tzw. dywany shaggy. To „włochate” modele, niezwykle miękkie, których cechą charakterystyczną jest bardzo miękkie runo wykonane z długich włókien, na ogół syntetycznych.

Dywan shaggy nie jest polecany osobom cierpiącym na alergię, ponieważ spomiędzy długich włosów trudniej usunąć kurz.

Nie powinni go kupować również właściciele zwierząt - sierść lubi się w niego głęboko wbijać i sczepiać z runem dywanu.

Są dostępne w popularnych sieciówkach (IKEA, Agata Meble, Leroy Merlin) w różnych kolorach i rozmiarach. Najbardziej popularne i poszukiwane są dywany shaggy szare, beżowe i... zielone!

Jaki dywan wybrać?

Gdy rozważasz wybór dywanu shaggy, pamiętaj koniecznie o kilku ważnych faktach:

  • Dobór odcienia jest ważny nie tylko ze względu na kolorystykę ścian, mebli i innych dodatków w pomieszczeniu. Pamiętaj o tym, że jasny dywan optycznie powiększy metraż pokoju, a ciemny sprawi że ten ogromny wyda się bardziej przytulny.
  • Zwróć uwagę na to, że na ciemniejszym modelu sierść zwierząt prawdopodobnie będzie bardziej rzucać się w oczy.
  • Jeśli wybierasz dywan shaggy np. do przedpokoju, gdzie często domownicy chodzą w butach, zależy ci pewnie aby na powierzchni jak najmniej osadzał się brud. Wybierz wtedy beże lub brązy, na których zanieczyszczenia najmniej rzucają się w oczy.
  • Najtańsze i najmniej trwałe dywany wykonane są z polipropylenu lub bawełny. Im wyższe i gęstsze runo, tym trwalszy będzie dywan. Również waga ma niebagatelne znaczenie - im cięższy, tym lepszy.
  • Raczej nie decyduj się na dywan stylizowany na orientalny. To na ogół tandetna imitacja prawdziwych, ręcznie tkanych dywanów z Indii czy Pakistanu.

Zobacz nasz przegląd 17 dywanów shaggy - mamy nadzieję, że zainspirujemy cię do przearanżowania swojego wnętrza.

Polecamy: Czytaj więcej na temat dodatków i sprzętów do domu 

7 zasad urządzania małego wnętrza