Małe mieszkania mogą być oazą przestrzennego spokoju lub odwrotnie - zagłębiem nieprzeniknionego chaosu. Jak sprawić, aby niewielkie wnętrze przestało przypominać niesfornie zaaranżowaną graciarnię? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Oto 7 zasad urządzania małego mieszkania.
1. Aranżacja małego mieszkania - jasne kolory
Zasada ta tyczy się zarówno koloru ścian, jak i materiałów użytych do obicia mebli. Jasne barwy nadają przestrzeni małemu wnętrzu. Odbijając światło sprawiają, że pokój staje się optycznie większy. Co więcej, warto w każdym pomieszczeniu użyć farb o nieco podobnym odcieniu. Duże kontrasty kolorystyczne zastosowane w małych przestrzeniach sprawiają wrażenie chaosu i sprawiają, że wydają się nam one nieco mniejsze niż są w rzeczywistości.
2. Aranżacja małego mieszkania - lustrzane odbicia
Małą przestrzeń można w bardzo prosty sposób powiększyć optycznie za pomocą luster zamontowanych np. na przesuwanych drzwiach szafy w przedpokoju. Lustra będące integralną częścią ściany także tworzą iluzję bardziej otwartej przestrzeni. W małych mieszkaniach warto również zastosować gładkie i lśniące powierzchnie np. do zabudowy kuchni czy blatów kuchennych.
3. Aranżacja małego mieszkania - jedna podłoga
Decydując się na określony rodzaj materiału zabudowującego podłogę w małym mieszkaniu, warto wybrać ten sam surowiec do wszystkich wnętrz. Jeżeli są to panele drewniane, niech pochodzą z jednego gatunku drewna. Co ważne, aby wnętrze sprawiało wrażenie bardziej przestronnego, powinniśmy usunąć wszystkie progi znajdujące się pomiędzy pomieszczeniami.
4. Aranżacja małego mieszkania - innowacyjne i praktyczne rozwiązania
Małe wnętrze wymaga odpowiedniej i szczegółowej aranżacji. Wszelkie zbędne elementy powinny być z niego usunięte lub sprytnie zakamuflowane. Dużo przestrzeni można zaoszczędzić wyposażając je w chowane łóżka czy zabudowane szafy. Wielofunkcyjne meble zatem idealnie nadają się do niewielkich mieszkań.
5. Aranżacja małego mieszkania - oszczędne dekoracje
Funkcjonalne i małe mieszkanie zyskuje swój urok dzięki dobrze przemyślanym elementom dekoracyjnym. Zbyt duża ich ilość jednak, tym bardziej takich, które ostro ze sobą kontrastują, również nie służy niewielkim przestrzeniom. Dlatego warto skupić się raczej na znikomej ilości ozdób, ale za to dobranych ze smakiem i niebanalnym gustem.
6. Aranżacja małego mieszkania - funkcjonalne rolety
Firany i zasłony mogą zajmować dość dużo miejsca. Nie sprawdzają się zwłasza w łączonych pomieszczeniach np. kuchni z salonem. Dlatego zamiast nich warto przysłonić okna kontrastującymi z kolorem ścian roletami.
7. Aranżacja małego mieszkania - wspólne wnętrze
Połączenie kilku przestrzeni odpowiadających za rożne strefy mieszkania np. kuchenną i wypoczynku, jest świetnym rozwiązaniem dla małego wnętrza. Dzięki temu zwiększa się jego całościowe pole, a perspektywa widzenia rośnie. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku stosowanie przesuwnych ścian, które w razie potrzeby mogą zostać użyte do podzielenia przestrzeni.