4 powody, dla których warto mieć sztuczne rośliny w domu

dlaczego warto mieć sztuczne kwiaty fot. Adobe Stock, shannon west/EyeEm
Sztuczne kwiaty w domu to żaden wstyd, a wręcz przeciwnie - ogromna wygoda. Oto 4 najważniejsze powody, dla których warto postawić je w swoich wnętrzach.
Urszula Wilczkowska / 24.05.2021 09:44
dlaczego warto mieć sztuczne kwiaty fot. Adobe Stock, shannon west/EyeEm

Ogromna kolekcja roślin to marzenie każdego początkującego.ogrodnika Nie da się jednak ukryć, że gromadka zielonych podopiecznych to nie tylko cieszenie się ich pięknym wyglądem, ale mnóstwo obowiązków, pracy, czasu oraz pieniędzy. Tylko jak ich uniknąć, jeśli prawdziwa dżungla we własnym mieszkaniu kusi tak mocno?

Nawet jeśli obstawisz całe mieszkanie mało wymagającymi roślinami, to spędzisz sporo czasu na ich doglądaniu i podlewaniu. Są jednak takie rośliny, które pozwolą ci tego uniknąć. Nie mówimy, że powinnaś wymienić wszystkie kwiaty na sztuczne. Warto jednak mieć kilka w domu - i to z kilku powodów.

Są bezobsługowe

Sztuczne kwiaty nie wymagają podlewania, zraszania, odgrzybiania, przesadzania, zwalczania pasożytów... Wystarczy włożyć je do pięknej osłonki, postawić w wybranym przez siebie miejscu i to tyle. Oczywiście, raz na jakiś czas warto też zrobić im prysznic - nie dlatego jednak, że potrzebują wilgoci, ale po to, by je odświeżyć i odkurzyć.

Nadają się nawet dla kompletnych laików

Tych kwiatów nie da się też zasuszyć, przelać ani popełnić innych błędów podczas podlewania roślin. Nie musisz też mieć specjalnej wiedzy, jak się nimi zajmować. Nie mają też wymagań pod względem stanowiska, ale warto uważać ze zbyt ostrym światłem, które może odbarwić materiał liści.

Są tanim sposobem na zagęszczenie kolekcji

Masz już kilkanaście pięknym roślin, ale chciałabyś niskim kosztem ją powiększyć? Sztuczne rośliny nie tylko kosztują znacznie mniej, ale nie potrzebują też drogich nawozów i środków ochronnych, kupowania dodatkowego sprzętu, jak na przykład nawilżaczy powietrza czy nowych doniczek.

Obecnie sztuczne rośliny naprawdę trudno odróżnić od tych prawdziwych - postawione wśród żywych nie będą się odróżniały.

Możesz postawić je wszędzie

Z brakiem jakichkolwiek wymagań sztucznych roślin doniczkowych wiąże się jeszcze jeden bardzo przyjemny aspekt: możesz postawić je wszędzie tam, gdzie prawdziwe kwiaty nie miałyby szans na przeżycie. Wprawdzie istnieją także i kwiaty do łazienki czy kuchni, jednak nie oszukujmy się - ich wybór jest mocno ograniczony.

Sztuczne rośliny możesz postawić w ciemnym kącie salonu, w garderobie lub przedpokoju... A jeśli ktoś zapyta, jakim cudem twoje rośliny wyglądają tak zdrowo bez światła? Cóż, powiedz im, że masz po prostu wyjątkowo dobrą rękę do roślin...

Czytaj także:
Nowy „pielęgnacyjny trik” podbija internet, ale zabije twoje rośliny. Lepiej tego nie rób
5 zasad, którymi musisz się kierować, jeśli chcesz, by twoje rośliny cię przeżyły. Dają 100% skuteczności
Masz dość zielistek i zamiokulkasów? Poznaj 3 oryginalne rośliny, którymi zajmie się nawet kompletny laik

Redakcja poleca

REKLAMA