5 zasad, którymi musisz się kierować, jeśli chcesz, by twoje rośliny cię przeżyły. Dają 100% skuteczności

jak dbać o kwiaty by cię przeżyły fot. Adobe Stock, Amina
Jeśli chcesz, by twoje rośliny jak najdłużej zachowały zdrowie i piękny wygląd, musisz się kierować tymi 5 zasadami. Nie są trudne ani wymagające.
Urszula Wilczkowska / 21.05.2021 12:17
jak dbać o kwiaty by cię przeżyły fot. Adobe Stock, Amina

Każdy z nas chce, by rośliny doniczkowe żyły jak najdłużej w dobrym zdrowiu, ale niewielu właścicieli roślin robi z nimi cokolwiek poza regularnym podlewaniem

Większość obowiązków posiadaczy roślin polega nie na wykonywaniu czynności, ale obserwowaniu tego, jak wyglądają. Jak to zrobić? Przestrzegaj tych 5 prostych zasad, a twoje rośliny z powodzeniem przeżyją nawet ciebie.

Często sprawdzaj rośliny pod katem pasożytów i chorób

Pasożyty i choroby grzybowe to jedne z najczęstszych powodów, przez które rośliny umierają. Te pierwsze zwykle przynosimy do domu wraz z nowymi roślinami lub nawet ziemią, zaś te drugie często mają podłoże w niewłaściwej pielęgnacji. Znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć, regularnie więc sprawdzaj doniczkę i liście.

Warto wiedzieć też, co zrobić, gdy mimo twoich starań choroby lub niechciani pasażerowie się pojawią. Miej zawsze w zanadrzu kilka skutecznych środków na ziemiórki oraz domowe sposoby na choroby grzybowe.

Zwracaj uwagę na to, co mówi ci roślina

Rośliny nie potrafią mówić, ale to nie znaczy, że nie pokażą ci, że jest im źle. Obserwuj to, co pokazuje ci roślina. Zmieniony kolor liści, wykwity na ziemi czy nagła zmiana kształtu świadczą o tym, że coś jest nie tak. Może być to nieodpowiednie nasłonecznienie lub złe podlewanie.

Dokładnie nawadniaj podłoże

Częste podlewanie małymi ilościami wody z pewnością chroni przed przelaniem, ale niestety nie zaspokaja potrzeb roślin. Powinnaś podlewać je taką ilością, by woda aż wypływała przez dziurki na dole doniczki. Oczywiście pamiętaj, by kwiaty nie stały byt długo w wodzie - może to spowodować gnicie korzeni.

Nie podlewaj zgodnie z planem, a potrzebami

W przypadku roślin rutyna niestety niewiele daje i takie podejście, pokutujące w nas od wielu, wielu lat niestety robi więcej szkody niż pożytku. Rośliny w ciągu całego roku potrzebują wody w różnym stopniu - zwykle zimą i jesienią mniej i rzadziej, a w okresie wiosenno-letnim sporo więcej.

Dowiedz się, jak rośliny pokazują, że potrzebują wody i podlewaj je tylko wtedy, gdy jesteś tego pewna. Najlepiej poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, liście delikatnie zaczną opadać lub doniczka zrobi się zauważalnie lżejsza.

Unikaj dużej wilgotności

Zbyt duża wilgotność (zarówno w ziemi, jak i powietrzu) jest równie szkodliwa, co brak wody. To przez nią gniją korzenie rośliny oraz rozwijają się wcześniej już wspomniane choroby grzybowe. Jeśli szukasz kwiatów do kuchni czy łazienki, wybierz takie, które dobrze czują się w ciemnych i wilgotnych warunkach, na przykład paprocie czy bluszcze.

Czytaj także:
Nowy „pielęgnacyjny trik” podbija internet, ale zabije twoje rośliny. Lepiej tego nie rób
Masz dość zielistek i zamiokulkasów? Poznaj 3 oryginalne rośliny, którymi zajmie się nawet kompletny laik
4 najczęściej powtarzane mity o sukulentach. Wszyscy powinni przestać w nie wierzyć

Redakcja poleca

REKLAMA