Umywalki łazienkowe - jaki model wybrać. Przegląd umywalek do łazienki

Umywalki łazienkowe „polubiły” stać na blacie lub na szafce. Takich modeli jest teraz dużo, ale różnią się między sobą. Są też inne, w inny sposób montowane, w różnych stylach.
Barbara Lasota / 30.12.2018 15:57

Umywalki do łazienek mają wpływ na styl łazienki. Może nie tak duży jak kafelki lub inna okładzina na ścianę, ale... rzucają się w oczy. Te bardzo oryginalne, np. kolorowe lub o nietypowym kształcie mogą nawet, obok lustra i kinkietów być bardzo ważną dekoracją. Warto je dopasować do mebli łazienkowych. Przed zakupem przemyśl też sposób montażu. Umywalkę kupuje się na lata, a więc wybór powinien być rozważny. 

Umywalki łazienkowe: wymiary

W najmniejszych łazienkach właściciele czasem rezygnują z montażu umywalki łazienkowej i myją ręce nad wanną. Nie musi tak być, bo nie ma żadnego problemu z dopasowaniem umywalki do wielkości łazienki. Są modele o szerokości nawet 28 cm. Stosunkowo dużo jest umywalek o szerokości 35 cm i 40 cm. Spotyka się też narożne, które czasem bardzo się sprawdzają. Oczywiście w dużej łazience, zawsze lepiej zamontować większą umywalkę. Lepiej wygląda i jest praktyczniejsza.

Jak wybrać umywalkę nablatową?

Umywalki w łazience - stojące i wiszące

Umywalki łazienkowe dzielą się na stojące i wiszące. Różnorodność jest duża.

  • Stojące na blacie lub szafce. Mają kształt misy lub fantazyjnego naczynia.
  • Umywalki wiszące. Montuje się do ściany na odpowiednich śrubach. Niektóre wiszące są dostosowane do montażu na półpostumencie lub na postumencie. Czasem wygląda to ciekawie, zwłaszcza, gdy postument  ma fantazyjny kształt.
  • Umywalki w komplecie z szafką. W niedużych łazienkach sprawdzają się umywalki meblowe, dopasowane do wielkości szafki tzw. podumywalkowej. Te dwa elementy stanowią komplet. W ten sposób dobrze wykorzystujemy przestrzeń pod umywalką, bo mamy tam szafkę z szufladami, wiszącą lub stojącą.
  • Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Mają sporo zalet – wokół umywalki jest sporo miejsca na akcesoria, a pod blatem jest miejsce na szafkę lub półki.

Stylistyka umywalek

Wśród niezbyt drogich modeli dominuje biała ceramika. Te umywalki łazienkowe mają kształty geometryczne, raczej proste lub czasem retro. Ale, kto może przeznaczyć na umywalkę wyższą kwotę, ten znajdzie model o kształcie inspirowanym np. origami, w kształcie łabędzia czy górskiego potoku. Może kupić umywalkę szklaną, ze stali nierdzewnej, drewna czy kamionki w marokańskie lub polskie ludowe wzory.
Zobacz naszą galerię i zainspiruj się.

Polecamy także:
Najmodniejsze płytki do łazienki
Efektowne lustra do łazienki z IKEA

Redakcja poleca

REKLAMA