styl skandynawski fot. Fotolia

Styl skandynawski – charakterystyka

Styl skandynawski to połączenie niezbyt surowej nowoczesności i praktyczności, dlatego tak szybko znalazł wielbicieli na całym świecie. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim. Oto kilka najważniejszych wskazówek w pigułce.
/ 09.04.2016 16:32
styl skandynawski fot. Fotolia

Styl skandynawski - prostota i oszczędność

Znakiem rozpoznawczym jednego z najpopularniejszych stylów ostatniego sezonu - stylu skandynawskiego - jest prostota oraz oszczędność, tak zdobień, jak i dodatków. Na jego korzyść bez wątpienia przemawia to, że nie wymaga on czasochłonnych remontów, ani realizacji skomplikowanych założeń projektowych. 

Kolory w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim kluczowa jest paleta barw, która powinna składać się z odcieni subtelnych i naturalnych, takich jak szarości, beże i pastele. Dozwolone są również kontrasty czerni i bieli oraz bardziej nasycone kolory, niemniej jedynie w charakterze niewielkiego detalu. 

Fot. Fotolia

Styl skandynawski w sypialni i salonie

Skandynawskim akcentem w sypialni i salonie staną się wzorzyste i miękkie poduszki oraz puszyste i miłe w dotyku koce. Istotną rolę pełnią również wykończenia i dodatki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, czy wiklina.

Polecamy: Pokój dla malucha - jak go urządzić?

O nowoczesny aspekt skandynawskich wnętrz zadbają z kolei umiejętnie wkomponowane w całość geometryczne kształty. Trafnym wyborem są zarówno tkaniny z nietypowym wzorem, jak i sprzęty codziennego użytku, zaprojektowane z pewną dozą fantazji.

- Wnętrza zaaranżowane w stylu skandynawskim są zarazem ciepłe i przytulne, jak również jasne i przestronne. Bardzo ważny jest dostęp do światła naturalnego, którego w krajach dalekiej Północy jest w ciągu dnia bardzo niewiele. Dlatego też aranżacja zainspirowana Skandynawią powinna stawiać przede wszystkim na delikatne i zwiewne dekoracje okienne, które pozwolą swobodnie przenikać promieniom słonecznym – mówi Izabela Bożek z firmy Eurofirany.