Na przekór minimalistycznie urządzonym wnętrzom w skandynawskim stylu, coraz popularniejsza staje się aranżacja mieszkania w trendzie retro. Co w praktyce oznacza stworzenie przestrzeni w takim nurcie? To zakup mebli i dodatków z duszą, a nie przedmiotów masowej produkcji. To ciężkie zasłony i masywne meble, antyczne drobiazgi, nasycone kolory lub jasne pastele, wzorzyste dywany i tapety, a także drewniane podłogi.
Sypialnia w stylu retro
Sypialnia w stylu vintage czasem może przypominać nieco królewską komnatę, a kiedy indziej wnętrze z początków XX wieku. Bywa również mieszanką różnych stylów - przedmiotów art deco z tymi, które wyglądają jak relikty PRL-u.
Ważne jest to, aby nie kupować mebli w popularnych sieciówkach. Styl retro to zdecydowanie nie masowa produkcja, a łóżka i szafy wyszperane na pchlich targach, babcinych strychach lub wykonywane na zamówienie.
Istotne są też dodatki w stylu retro. To lampa z abażurem, stolik na wygiętych nogach, ciężka narzuta na łóżko, lustro w złotej ramie, staromodne poszewki na poduszki, obraz w ozdobnej ramie oraz stojący zegar. Ten trend odwołuje się do różnych epok, ale jedno jest pewne - pod żadnym pozorem nie może być minimalistycznie!
Zobacz więcej na temat aranżacji wnętrz
Mieszkanie w stylu retro
Łazienka w stylu retro czasem ociera się o granicę kiczu. Kafelki jak z PRL-u i tandetna zasłona prysznicowa - to pomieszczenie idealnie odwzorowuje trend vintage!
Warto pójść również w zupełnie przeciwnym kierunku. W dawnych czasach łazienki przypominały raczej pokoje kąpielowe. Niezbędna jest wtedy duża wanna, umywalka stylizowana na staroświecką balię, a także najważniejsze - bateria inspirowana modelem z poprzednich epok. Płytki powinny być raczej drobne, a lustro musi mieć ozdobną ramę.
Mieszkanie w stylu retro
Trend retro lubi łączyć się z loftowym stylem i tworzyć z nim kontrasty. Staroświeckie meble będą idealnie wyglądać na tle... metalowego regału i nowoczesnej lampki. Chociaż szare ściany nie są elementem stylu retro, w tej mieszanej aranżacji świetnie do niego pasują!
Mieszkanie w stylu retro
Kuchnia retro to sprzęty prosto z lat 60-tych, a także pastelowe kolory i opływowe formy. Jeśli chodzi o meble kuchenne, to powinny być jasne - białe lub beżowe. Unikaj ciemnych barw! Uchwyty i gałki muszą być specyficznie stylizowane, np. sztucznie postarzone. Zadbaj o dobre oświetlenie - kuchnia retro to wyjątkowo przytulne pomieszczenie, więc światło musi być ciepłe. Pamiętaj o dodatkach! To staroświeckie doniczki i metalowe puszki. Staraj się unikać plastiku.