Skuteczne pranie - rady pani domu fot. Fotolia

Pranie - 10 rad pani domu

Każdej z nas zdarza się uprać białą bluzkę z kolorami czy sfilcować nowy wełniany sweterek. Podpowiadamy, jak uniknąć takich pomyłek.
/ 28.05.2013 10:40
Skuteczne pranie - rady pani domu fot. Fotolia

Oto 10 zasad bezpiecznego prania:

  1. Starannie segreguj rzeczy do prania. Podziel je na trzy grupy: białe, w jasnych barwach oraz ciemne i czarne.
  2. Kup ochronne woreczki, w których upierzesz delikatne rzeczy, np.: bieliznę, rajstopy, serwetki. Są różnej wielkości (od 5 zł), uszyte z siateczki, przez którą swobodnie przepływa woda i środki piorące.
  3. Przed praniem zapinaj zamki błyskawiczne, aby ich ząbki nie uszkodziły delikatnych tkanin. Zawsze też sprawdzaj, czy w kieszeniach nie pozostały chusteczki higieniczne.
  4. Wybieraj właściwy proszek. Do białych ubrań – z kompleksem bielącym, do kolorowych – ze składnikami chroniącymi kolory i zabezpieczającymi przed zafarbowaniem.
  5. Nowe kolorowe rzeczy upierz ręcznie pierwszy raz. Zobaczysz, czy nie farbują.
  6. Używaj odplamiacza. Polewaj nim plamy na kilka minut przed praniem albo dodawaj do prania razem z proszkiem.
  7. Dodawaj do prania szklankę octu (spirytusowego). Pranie z octem utrwali kolory, a z białych rzeczy usunie żółtawy odcień. Możesz też dodawać ocet do płukania, bo zmiękcza wodę.
  8. Wypróbuj chusteczki chroniące prane ubrania przed zafarbowywaniem. Pochłaniają one barwniki przedostające się do wody (20 zł/20 szt.).
  9. Nie wkładaj do pralki za dużo, bo proszek źle się rozpuści. Jeśli ciemne rzeczy będą się o siebie mocno ocierać, ich kolory szybciej się wytrą.
  10. Ostrożnie pierz wełniane ubrania. Te bez domieszki włókien sztucznych najlepiej ręcznie, a prane w pralce – bez wirowania. Gdyby zabrakło ci płynu do prania wełny, nie używaj proszku tylko szamponu do włosów.