Metamorfoza komody z szufladkami IKEA DIY fot. Mak Media/Flora Press

DIY: metamorfoza kultowego produktu z IKEA. Szałwiowy kolor i złote uchwyty to duet doskonały

Wiosną apetyt na wnętrzarskie eksperymenty rośnie. Niewielkim nakładem czasu, pracy i pieniędzy odmienisz look małej komódki, która należy do najpopularniejszych (i najbardziej udanych) produktów szwedzkiego giganta.
Edyta Liebert / 21.04.2021 13:06
Metamorfoza komody z szufladkami IKEA DIY fot. Mak Media/Flora Press

Odnawianie mebli lub nadawanie im nowego charakteru brzmi jak pracochłonne zadanie, które wymaga szczególnych umiejętności. Można jednak pokusić się o drobne przeróbki, które sprawią, że popularne i zwykłe dodatki do domu nabiorą nowego wyrazu. Tak jest ze znaną na całym świecie minikomodą IKEA MOPPE, która otrzymała nowe życie w modnych barwach.

Pomysły na wiosenną metamorfozę wnętrza to nie tylko zakup nowych i drogich mebli czy ich tapicerowanie. To także drobne akcenty i wprowadzenie ciekawych elementów. Złote dodatki we wnętrzach na dobre się już rozgościły: klamki, gałki, uchwyty to drobiazgi, które połyskując na złoto od razu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być bardziej ekskluzywne.

Na warsztat wzięłyśmy dwie sztuki kultowego produktu IKEA za 29,99 zł każda: małe komodę z szufladami MOPPE ze sklejki brzozowej. Metamorfoza komody z szufladkami to też dobry początek z eksperymentami DIY. Satysfakcja jest niewspółmiernie większa od włożonego w projekt wysiłku.

Do metamorfozy jednej komody z IKEA potrzebujesz:

 • farby do drewna w jasnozielonym (szałwiowym) kolorze (ok. 12-18 zł),
 • pędzla o szerokości ok 4,5 cm (ok. 3,50 zł),
 • 6 muszlowych uchwytów meblowych w kolorze złota z etykietą (cena od 16 do 28 zł za sztukę), 
 • 12 (lub więcej, jeśli uchwyty mają więcej otworów do mocowania) złotych wkrętów montażowych do drewna (ok. 10 zł)
 • ołówek,
 • miarka lub linijka,
 • śrubokręt dopasowany do główki wkrętu.,
 • ew. rękawiczki.

Metamorfoza komody z IKEA krok po kroku

 • Przygotuj miejsce pracy i zabezpiecz je folią lub kartonem. Wszystkie konieczne akcesoria miej pod ręką. Minikomodę MOPPE oczyść, wyjmij szufladki. Pokryj pierwszą warstwą farby. Pozostaw do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta.

Metamorfoza minikomody MOPPE IKEA - krok 1 fot. Metamorfoza minikomody MOPPE IKEA - krok 1/Mak Media/Flora Press

 • Po wyschnięciu pierwszej warstwym pokryj komodę drugą warstwą i pozostaw do wyschnięcia, W razie artystycznego „wypadku przy pracy” sprawdź, jak usunąć plamy z farby.
 1. Metamorfoza minikomody IKEA MOPPE - krok 2

  fot. Metamorfoza minikomody IKEA MOPPE - krok 2/ Mak Media/Flora Press

 •  Kiedy komoda wyschnie, możesz zabrać się do montażu uchwytów. Komoda z IKEA fabrycznie posiada otwory, którymi wysuwa się szufladki. Aby złote uchwyty wyglądały estetycznie, szufladki obróć tak, by ich fronty były ich „plecami”.

  Ołówkiem możesz nakreślić miejsca, w których chcesz przykręcić uchwyty - odmierz je miarką lub linijką i przystąp do przykręcania uchwytów wkrętami. Pamiętaj, że te powinny mieć ostre zakończenia. Włóż szufladki i gotowe - ciesz się efektem metamorfozy.

Metamorfoza minikomody IKEA MOPPE - krok 3fot. Metamorfoza minikomody IKEA MOPPE - krok 3/Mak Media/Flora Press

Czytaj także: 5 kolorów, 5 różnych kuchni. Jak kolor wpływa na odbiór wnętrza?8 wiodących trendów wnętrzarskich na 2021 rokDIY: znaczniki do ziół - modny i praktyczny dodatek