czarna lodówka fot. Adobe Stock, starush

Do tych kuchni czarna lodówka będzie idealna

Czarna lodówka jest popularna dopiero od kilku lat. Wcześniej lodówki były białe, ewentualnie srebrnoszare. Dziś to nie tylko niezbędny sprzęt AGD, ale także elegancki mebel. Jak wybrać czarną lodówkę, aby była pojemna, energooszczędna i ładnie prezentowała się w kuchni? Jakie opinie zbierają czarne lodówki?
Barbara Lasota / 27.10.2022 12:10
czarna lodówka fot. Adobe Stock, starush

Czarna lodówka, podobnie jak biała, srebrna czy kolorowa, przede wszystkim jest sprzętem użytecznym. Z wyborem najlepszego dla ciebie modelu nie powinno być problemu, jeśli wiesz w jakim stylu chcesz urządzić swoją kuchnię. Czarne lodówki w ostatnich latach stały się bardzo popularne, zarówno w wersji matowej, jak i w wysokim połysku. Prawie każda marka oferuje przynajmniej jeden model. Czy warto kupić czarną lodówkę?

Spis treści:

 1. Do jakiej kuchni pasuje czarna lodówka?
 2. Czarna lodówka: wady i zalety
 3. Czarna lodówka: opinie
 4. Czy da się przemalować lodówkę na czarno?

Do jakiej kuchni pasuje czarna lodówka

Lodówka czarna nie jest neutralnym sprzętem, który wtapia się w tło. Ona rzuca się w oczy i ma swoje wymagania. Oto kuchnie, w których będzie wyglądać dobrze.

 • W nowoczesnej, utrzymanej w bieli i czelni. Szafki i półki mogą być białe, blat czarny, np. granitowy i do tego lodówka czarna.
 • W skandynawskiej, z dużo ilością bieli, z czarnymi dodatkami i niewielką ilością naturalnego drewna.
 • W białej nowoczesnej, z czarnymi i czerwonymi dodatkami. Jedną ze ścian lub jej fragment możesz pomalować na czerwono (najlepiej tę, przy której stoi lodówka). Powstanie efektowny kontrast.
 • W kuchni retro z przewagą bieli. Ale tylko pod warunkiem, gdy sprzęt będzie pasował do klimatu. Taką lodówkę retro, ikonę designu lat pięćdziesiątych, oferuje np. włoska marka Smeg.

Czarna lodówka: wady i zalety

Czarna lodówka wygląda elegancko i jest nie tylko użyteczna, ale tworzy także dekorację w kuchni. Możesz wybrać opcję matową, jak i w wysokim połysku. Pod względem parametrów czarne lodówki nie różnią się od tych w innych kolorach. Wszystkie najważniejsze różnice kryją się w wyglądzie.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że choć taka czarna lodówka jest elegancka i pięknie się prezentuje, jej czarne drzwiczki trudniej utrzymać w czystości. Widać na nich każdy odcisk palców i kurz. Wykończenie matowe czy z połyskiem, to sprawa gustu. Może na matowej powierzchni brud jest nieco mniej widoczny, ale też go widać. Również każda zrobiona rysa i zadrapanie bardziej szpeci lodówkę czarną niż białą. Utrzymanie lodówki w czarnym kolorze w czystości jest więc nieco trudniejsze.

czarna lodówka zalety
fot. Czarna lodówka: wady i zalety/Adobe Stock, Photographee.eu

Czarna lodówka: opinie

Większość czarnych lodówek, dostępnych na rynku, zbiera pozytywne opinie. Użytkownicy chwalą niezwykły design i nowoczesny styl, ale także funkcjonalność. Osoby, które decydują się na zakup czarnej lodówki, zwykle zdają sobie sprawę z tego, że jest ona trudniejsza w czyszczeniu. Zwracają uwagę na fakt, iż fronty łatwo się brudzą i trzeba często je przecierać, niemniej jednak nie traktują tej cechy jako dużą wadę produktu.

Jeśli więc jesteś gotowa na regularne czyszczenie swojej lodówki z zewnątrz, czarna obudowa to dobry wybór dla ciebie. Jeśli jednak cenisz bardziej praktyczne rozwiązania, a czyszczenie lodówki to nie twoje ulubione zajęcie, wybierz opcję srebrną lub zdecyduj się na zabudowę w dowolnym kolorze i wzorze.

Czy da się przemalować lodówkę na czarno?

Wcale nie musisz kupować lodówki czarnej, gdy chcesz zmienić swoją kuchnię na styl Black & White. Podobnie jak zmienia się kolor szafek, tak samo można zmienić kolor lodówki. Jest na to kilka sposobów:

 • Przemaluj białą lodówkę na czarno. Producenci farb oferują farby renowacyjne do lodówki, w puszkach 0,5 l. Po umyciu i lekkim zmatowieniu powierzchni nanosi się farbę małym wałkiem lub pędzlem. Możesz też sięgnąć po farby tablicowe. Dzięki nim lodówka czarna może stać się tablicą do rysowania dla dziecka lub dobrym miejscem na zostawianie notatek i wiadomości dla członków rodziny.
 • Oklej okleiną samoprzylepną. Wiele sklepów internetowych oraz stacjonarnych marketów remontowo-budowlanych, oferuje różnego rodzaju okleiny, w tym też czarne. Możesz okleić jedynie drzwi lodówki lub całą. Okleina jest odporna na mycie i lekkie szorowanie.
 • Nałóż matę magnetyczną. Niektóre sklepy internetowe z tapetami i okleinami oferują również maty magnetyczne, którymi można osłonić białe lub inne drzwi lodówki. Mata dobrze przylega, łatwo się ją myje. Możesz przyczepiać do niej zdjęcia i notatki na dowolnych magnesach. Koszt takiej maty to ok. 100 - 120 zł. Dzięki niej czarną lodówkę będziesz mieć dosłownie w kilka chwil, za niewielkie pieniądze.

czarna lodówka opinie
fot. Czarna lodówka: opinie/Adobe Stock, brizmaker

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.10.2018.

Czytaj także:
Sposoby na małą lodówkę
Lodówka do zabudowy
Jak przechowywać rybę w lodówce