Lodówka czarna fot. Adobe Stock

Lodówka czarna – do jakiej kuchni pasuje, jaką wybrać, plusy i minusy

Kiedyś prawie wszystkie lodówki były białe. Potem za bardziej ekskluzywne uznano te w kolorze srebrnym. Teraz, kto kieruje się modą, ten wybiera lodówkę czarną. Kiedy jest to dobra decyzja?
Barbara Lasota / 29.10.2018 12:10
Lodówka czarna fot. Adobe Stock

Lodówka czarna, biała, srebrna czy kolorowa, przede wszystkich jest sprzętem użytecznym. Gdy decydujesz się na lodówkę czarną, to tak jak w przypadku każdej innej, sprawdź najpierw parametry i funkcje. Upewnij się, że jej wymiary pasują do miejsca w kuchni. Dowiedz się, jaką ma pojemność, ile zużywa prądu, czy chodzi cicho i czy trzeba ją rozmrażać. 
Z wyborem najlepszego dla ciebie modelu nie powinno być problemu. Bo chociaż najwięcej jest lodówek białych i srebrnych, to czarna nie jest rzadkością. Prawie każda marka oferuje przynajmniej jeden model. A często więcej. Czarne lodówki znajdziesz w ofercie marek Bosch, Samsung, Beko, Indesit, Whirlpool, Smeg i innych.

5 porad, co sprawdzić przy zakupie lodówki

Do jakiej kuchni pasuje czarna lodówka

Lodówka czarna nie jest neutralnym sprzętem, który wtapia się w tło. Ona rzuca się w oczy i ma swoje wymagania. Oto kuchnie, w których będzie wyglądać dobrze.

 • W nowoczesnej, utrzymanej w bieli i czelni. Szafki i półki mogą być białe, blat czarny, np. granitowy i do tego lodówka czarna.
 • W skandynawskiej, z dużo ilością bieli, z czarnymi dodatkami i niewielką ilością naturalnego drewna.
 • W białej nowoczesnej, z czarnymi i czerwonymi dodatkami. Jedną ze ścian lub jej fragment możesz pomalować na czerwono (najlepiej tę, przy której stoi lodówka). Powstanie efektowny kontrast.
 • W kuchni retro z przewagą bieli. Ale tylko pod warunkiem, gdy lodówka czarna będzie modelem retro. Taką lodówkę, ikonę designu lat pięćdziesiątych, oferuje np. włoska marka Smeg.

Lodówki czarne godne polecenia

 • Samsung RB37K63612C. To lodówka czarna z kostkarką. Wymiary: 200,7 x 60 x 68,9 cm. Zużycie energii 314 kWh/rok. Klasa energetyczna A+. Pełny No Frost, front z czarnego szkła.Cena ok. 3290 zł.
 • Bosch KGN39JB20E. Wymiary: 200 x 60 x 64 cm. Roczne zużycie energii 308 kWh. Klasa energetyczna A+. Pełny No Frost. Front z czarnego szkła. Cena ok. 2690 zł.
 • Beko CNA400E20ZDP. Lodówka czarna z dystrybutorem wody. Wymiary: 201 x 60 x 65 cm. Roczne zużycie energii 347 kWh. Klasa A+. Pełny No Frost, cena ok. 2200 zł.  
 • LG GBB940BMQZT Iskra. Wymiary: 200 x 59,5 x 66,9 cm. Roczne zużycie energii: 257 kwh. Klasa energetyczna A++. Pełny No Frost, front z czarnego szkła. Cena ok. 3299 zł.

Niewielkie mankamenty

Trzeba sobie zdawać sprawę, że czarne drzwiczki lodówki trudniej utrzymać w czystości. Widać na nich każdy odcisk palców i kurz. Wykończenie matowe czy z połyskiem to sprawa gustu. Może na matowej powierzchni brud jest nieco mniej widoczny, ale też go widać. Również każda zrobiona rysa i zadrapanie bardziej szpeci lodówkę czarną niż białą. Tak więc użytkowanie lodówki w czarnym kolorze jest nieco trudniejsze.

Czarna z białej

Wcale nie musisz kupować lodówki czarnej, gdy chcesz zmienić swoją kuchnię na Black & White. Podobnie jak zmienia się kolor szafek, tak samo można zmienić kolor lodówki.

 • 
Przemaluj białą lodówkę na czarno. Producenci farb, np. firma V33, oferuje farby renowacyjne do lodówki, w puszkach 0,5 l. Po umyciu i lekkim zmatowieniu powierzchni nanosi się farbę małym wałkiem lub pędzlem. Są też farby tablicowe. Dzięki nim lodówka czarna może stać się tablicą do rysowania dla dziecka.
 • Oklej okleiną samoprzylepną. Sklep internetowy oklejgo.pl, firma pixers.pl, ale także Castorama, Leroy Merlin itp. oferują różne okleiny, w tym czarne, którymi można okleić drzwi lodówki lub całą. Okleina jest odporna na mycie i lekkie szorowanie. 

 • Nałóż matę magnetyczną. Niektóre sklepy internetowe z tapetami i okleinami oferują również maty magnetyczne, którymi można osłonić białe lub inne drzwi lodówki. Mata dobrze przylega, łatwo się ją myje. Kosztuje 100 - 120 zł. Dzięki niej czarną lodówkę będziesz mieć dosłownie w kilka chwil,za niewielkie pieniądze.

Polecamy także:Lodówka Samsung dla dużej rodziny, która spełni wszystkie oczekiwania.
Jak oszczędnie korzystać z lodówki - 7 sposobów