Lodówka czarna fot. Adobe Stock

Lodówka czarna – do jakiej kuchni pasuje, jaką wybrać, plusy i minusy

Kiedyś prawie wszystkie lodówki były białe. Potem za bardziej ekskluzywne uznano te w kolorze srebrnym. Teraz, kto kieruje się modą, ten wybiera lodówkę czarną. Kiedy jest to dobra decyzja?
Barbara Lasota / 29.10.2018 12:10
Lodówka czarna fot. Adobe Stock

Lodówka czarna, biała, srebrna czy kolorowa, przede wszystkich jest sprzętem użytecznym. Gdy decydujesz się na lodówkę czarną, to tak jak w przypadku każdej innej, sprawdź najpierw parametry i funkcje. Upewnij się, że jej wymiary pasują do miejsca w kuchni. Dowiedz się, jaką ma pojemność, ile zużywa prądu, czy chodzi cicho i czy trzeba ją rozmrażać. 
Z wyborem najlepszego dla ciebie modelu nie powinno być problemu. Bo chociaż najwięcej jest lodówek białych i srebrnych, to czarna nie jest rzadkością. Prawie każda marka oferuje przynajmniej jeden model. A często więcej. Czarne lodówki znajdziesz w ofercie marek Bosch, Samsung, Beko, Indesit, Whirlpool, Smeg i innych.

5 porad, co sprawdzić przy zakupie lodówki

Do jakiej kuchni pasuje czarna lodówka

Lodówka czarna nie jest neutralnym sprzętem, który wtapia się w tło. Ona rzuca się w oczy i ma swoje wymagania. Oto kuchnie, w których będzie wyglądać dobrze.

 • W nowoczesnej, utrzymanej w bieli i czelni. Szafki i półki mogą być białe, blat czarny, np. granitowy i do tego lodówka czarna.
 • W skandynawskiej, z dużo ilością bieli, z czarnymi dodatkami i niewielką ilością naturalnego drewna.
 • W białej nowoczesnej, z czarnymi i czerwonymi dodatkami. Jedną ze ścian lub jej fragment możesz pomalować na czerwono (najlepiej tę, przy której stoi lodówka). Powstanie efektowny kontrast.
 • W kuchni retro z przewagą bieli. Ale tylko pod warunkiem, gdy lodówka czarna będzie modelem retro. Taką lodówkę, ikonę designu lat pięćdziesiątych, oferuje np. włoska marka Smeg.

Lodówki czarne godne polecenia

 • Samsung RB37K63612C. To lodówka czarna z kostkarką. Wymiary: 200,7 x 60 x 68,9 cm. Zużycie energii 314 kWh/rok. Klasa energetyczna A+. Pełny No Frost, front z czarnego szkła.Cena ok. 3290 zł.
 • Bosch KGN39JB20E. Wymiary: 200 x 60 x 64 cm. Roczne zużycie energii 308 kWh. Klasa energetyczna A+. Pełny No Frost. Front z czarnego szkła. Cena ok. 2690 zł.
 • Beko CNA400E20ZDP. Lodówka czarna z dystrybutorem wody. Wymiary: 201 x 60 x 65 cm. Roczne zużycie energii 347 kWh. Klasa A+. Pełny No Frost, cena ok. 2200 zł.  
 • LG GBB940BMQZT Iskra. Wymiary: 200 x 59,5 x 66,9 cm. Roczne zużycie energii: 257 kwh. Klasa energetyczna A++. Pełny No Frost, front z czarnego szkła. Cena ok. 3299 zł.

Niewielkie mankamenty

Trzeba sobie zdawać sprawę, że czarne drzwiczki lodówki trudniej utrzymać w czystości. Widać na nich każdy odcisk palców i kurz. Wykończenie matowe czy z połyskiem to sprawa gustu. Może na matowej powierzchni brud jest nieco mniej widoczny, ale też go widać. Również każda zrobiona rysa i zadrapanie bardziej szpeci lodówkę czarną niż białą. Tak więc użytkowanie lodówki w czarnym kolorze jest nieco trudniejsze.

Czarna z białej

Wcale nie musisz kupować lodówki czarnej, gdy chcesz zmienić swoją kuchnię na Black & White. Podobnie jak zmienia się kolor szafek, tak samo można zmienić kolor lodówki.

 • 
Przemaluj białą lodówkę na czarno. Producenci farb, np. firma V33, oferuje farby renowacyjne do lodówki, w puszkach 0,5 l. Po umyciu i lekkim zmatowieniu powierzchni nanosi się farbę małym wałkiem lub pędzlem. Są też farby tablicowe. Dzięki nim lodówka czarna może stać się tablicą do rysowania dla dziecka.
 • Oklej okleiną samoprzylepną. Sklep internetowy oklejgo.pl, firma pixers.pl, ale także Castorama, Leroy Merlin itp. oferują różne okleiny, w tym czarne, którymi można okleić drzwi lodówki lub całą. Okleina jest odporna na mycie i lekkie szorowanie. 

 • Nałóż matę magnetyczną. Niektóre sklepy internetowe z tapetami i okleinami oferują również maty magnetyczne, którymi można osłonić białe lub inne drzwi lodówki. Mata dobrze przylega, łatwo się ją myje. Kosztuje 100 - 120 zł. Dzięki niej czarną lodówkę będziesz mieć dosłownie w kilka chwil,za niewielkie pieniądze.

Polecamy także:Lodówka Samsung dla dużej rodziny, która spełni wszystkie oczekiwania.
Jak oszczędnie korzystać z lodówki - 7 sposobów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.08.2019 10:16
Ha! Mi się takie modele czarnych lodówek podobają, ale jak macie małe dzieci, to jest to słabe rozwiązanie, bo one będą cały czas ciapać taką lodówkę. Teraz mam srebrny model, ale kolejna na pewno będzie czarna albo czerwona, :D Polecam stronkę paniagd.pl - można tam sprawdzić, jakie modele lodówek spełniają nasze oczekiwania. Super sprawa, wypełniasz krótką ankietę, i masz wszystko podane na tacy.
/29.01.2019 12:39
Mamy czarną lodówkę sbs Mamy czarną indukcję Szukamy czarnego designerskiego okapu kuchennego Co polecicie? Ma byc przede wszystki ŁADNY :-)