Marzy ci się lodówka do zabudowy? Sprawdź czy to dobry pomysł

Jeśli jesteś na etapie projektowania swojej kuchni, i zamierzasz zabudować sprzęty agd, w tym lodówkę sprawdź o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę.
Małgorzata Świgoń / 2 miesiące temu
Marzy ci się lodówka do zabudowy? Sprawdź czy to dobry pomysł fot. Adobe Stock

Zabudowana lodówka jest praktycznie w kuchni nie zauważalna, nie burzy harmonii wystroju wnętrza i idealnie wpasowuje się w przygotowany projekt. Sprzęt do zabudowy jest specjalnie przygotowany i tak zaprojektowany, by można go było obudować bez ryzyka, że zabraknie odpowiedniej wentylacji.

Warto zwrócić uwagę czy zrobione jest to dobrze, bo zła wentylacja prowadzi do przegrzania lodówki i awarii. Konieczny jest swobodny przepływ powietrza. Lodówka nie może ściśle przylegać do wnęki, powinno być ok. 4 cm odstępu między lodówka a ścianką.Także drzwi są przygotowane do montażu frontu kuchennego. Po wbudowaniu można ją otwierać, jak kolejną szafkę.

Nie tylko zalety

Ale zabudowana lodówka ma też swoje wady. Specjalna konstrukcja wpływa niestety negatywnie na pojemność urządzenia. Mieści się w nim mniej produktów niż w lodówce wolnostojącej o tych samych rozmiarach. Zabudowany sprzęt zabiera więcej miejsca. Standardowa szerokość lodówki do zabudowy to około 54,5 cm (choć znajdziemy nawet takie powyżej 60 cm). Wymiary wybranego urządzenia do zabudowy najlepiej podać stolarzowi, aby zgodnie z rysunkami montażowymi dostępnymi w katalogu i na stronie producenta mógł dopasować do niego wnękę meblową.

Sprzęt do zabudowy jest też droższy, trzeba zatrudnić fachowców, by go zamontowali. Dużym kłopotem są awarie. Jeśli lodówka się popsuje, dostęp do niej jest utrudniony, a gdy trzeba ją wymienić – wymaga to więcej czasu i jest bardziej pracochłonne niż w przypadku zwykłej lodówki. Dlatego warto wybrać dobrą markę, najlepiej taką, która specjalizuje się w produkcji lodówek.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt związany z bezpieczeństwem. W przypadku pożaru, ogień dużo szybciej się rozprzestrzenia, gdy sprzęt ma obudowę.

Czytaj też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 godziny temu
Z mojego doświadczenia mogę polecić lodówkę w zabudowie,kuchnia wygląda o niebo lepiej,w Home Concept na pewno ci pomogą z wykonaniem a efektu nie będziesz żałować