dekoracje z kasztanów, dekoracje z kasztanami, co zrobić z kasztanów fot. Fotolia

Dekoracje z kasztanów - 5 pomysłów

Zobacz inspiracje!
Weronika Kwaśniak / 06.10.2015 06:55
dekoracje z kasztanów, dekoracje z kasztanami, co zrobić z kasztanów fot. Fotolia

Pojawienie się tych brązowych kulek to znak, że polska złota jesień zagościła na dobre! Zbierz podczas spaceru błyszczące owoce kasztanowca i wykorzystaj je do zrobienia uroczych dekoracji.

Kolczaste torebki z kasztanami zaczynają pękać już we wrześniu. Wówczas znajdujemy pod drzewami kasztanowców mnóstwo kuleczek, które są nasionami (błędnie uważamy je za owoce). Lubią je zwłaszcza dzieci, bo wyczarowują z nich zabawne kasztanowe ludziki i zwierzątka. Ty również możesz użyć ich do dekoracji domu. Skorzystaj z naszych inspiracji.

  • Kasztany dłużej zachowają ładny blask, gdy je natłuścisz odrobiną gliceryny czy zwykłego oleju jadalnego.
  • Gdy całkiem wyschną, nie wyrzucaj ich - wykorzystaj do zrobienia świetnego krochmalu. Zalej wodą, pozostaw na około 7-8 godzin. Obierz ze skórki, cienko pokrój i ponownie wysusz. Gdy plasterki kasztanów wyschną, zmiel je na proszek, np. w młynku do kawy. Następnie zalej zimną wodą. Zmieniaj ją i odlewaj kilkakrotnie aż masa kasztanowa stanie się zupełnie biała. Wówczas rozłóż papkę na płótnie i wysusz. Suchy proszek wsyp do słoja i używaj do krochmalenia. Jest bardzo wydajny, wystarczy jedna łyżeczka na litr wody.

Co zrobić z kasztanów - dekoracje do domu

  1. Pod świeczką. Do szklanego naczynia wsyp sporą garść kasztanów. Możesz dodać do nich dowolne kolorowe owoce, np. dzikiej róży, głogu, śnieguliczki czy też małe pigwy. Umieść na nich małą świeczkę, tzw. tea light. Naczynie przewiąż ozdobną wstążką.
  2. Do serwetek. Nawlecz niewielkie kasztany na grubą nić. Możesz poprzetykać je kwiatami, np. rudbekii. Zwiąż nić. Zastosuj jako serwetnik.
  3. Na paterze. Patera, choć przeznaczona do ciasta, świetnie się także nadaje do eksponowania jesiennych dekoracji. Najpierw ułóż na niej kolorowe liście. Rozsyp na nich kasztany. Wetknij w nie gałązki dzikiej róży, owocostany miechunki, kwiaty rozchodnika okazałego i hortensji. Prawda, że zachwycające?
  4. Do kluczy. Przekłuj 3 kasztany szydłem. Przewlecz przez nie sznurek. Pomiędzy nimi zrób supły. Doczep zawieszkę do kluczy.
  5. Do lampionu. Wybierz kilka drobnych kasztanów. Przewlecz przez nie okrągłą cienką gumkę. Zwiąż ją, by powstała bransoletka. Dowiąż do gumki czerwone listki dzikiego wina. Nałóż ją na słoik ze świecą.
Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"

Zobacz też nasze pomysły na nietypowe zastosowania produktów: