nietypowe zastosowania kredy, do czego używać kredy, do czego przydaje się kreda fot. Fotolia

Nietypowe zastosowania kredy - 7 pomysłów

Do czego się przydaje?
Weronika Kwaśniak / 19.09.2016 11:43
nietypowe zastosowania kredy, do czego używać kredy, do czego przydaje się kreda fot. Fotolia

Chociaż kojarzy się tylko ze szkołą i pisaniem po tablicy, może się bardzo przydać w każdym domu - nawet w takim, w którym nie ma dzieci, które mogłyby malować dzięki niej rysunki. To zaskakujące, ale kreda jest bardzo przydatna choćby do sprzątania! Zobacz, do czego jej używać! Uwaga - we wszystkich przypadkach lepiej zdecydować się na białą wersję, a nie kolorową.

1. Do chronienia srebra

Srebro niestety nie jest zbyt trwałe - pod wpływem powietrza szybko czernieje. Możesz je jednak uchronić przed nieestetycznym nalotem! Wystarczy w szufladzie ze srebrnymi sztućcami lub w szkatułce z biżuterią przechowywać... kredę.

2. Do chronienia przed rdzą

Kreda ochroni nie tylko srebro, ale również metal! Jeśli do skrzynki z narzędziami lub innego pojemnika z metalowymi przedmiotami włożysz kawałek kredy, rudawy nalot nie będzie już twoim problemem.

3. Do usuwania tłustych plam

Ślady tłustych palców na ścianie? Pochlapana oliwą bluzka? Takie zabrudzenia doskonale zwalczy kreda! Pokrusz ją drobno i zasyp nią plamę. Po upływie kilkudziesięciu minut zetrzyj - proszek powinien wchłonąć tłuszcz.

Jak wywabić tłuste plamy?

4. Do czyszczenia mosiężnych przedmiotów

Mosiężna klamka lub inny przedmiot wykonany z mosiądzu? Idealnie wyczyścisz go dzięki mieszance kredy i denaturatu!

5. Do usuwania wilgoci

Problem wilgoci w mieszkaniach bywa naprawdę uciążliwy. Czasem pojawia się ona w rogu pokoju, a niekiedy np. w szafie. Powieś w "problematycznej" szafce kilka kawałków kredy - będzie wchłaniać w siebie wilgoć i pleśń! Pamiętaj o tym, aby wymieniać ją co najmniej raz do roku.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

6. Do polerowania marmuru

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką marmuru w domu, zależy ci na pewno na tym, by wyglądał jak najpiękniej. Aby idealnie lśnił, rozsyp po nim sproszkowaną kredę i przetrzyj na mokro.

7. Do odstraszania mrówek

Mrówki nie cierpią kredy! Jeśli chcesz się ich pozbyć z domu lub ogrodu, rozetrzyj kredę na proszek i rozsyp ją. To bardziej humanitarna metoda niż trutka - nie zrobi owadom krzywdy, a skutecznie je odstraszy.