Sprzątanie grobów zacznij od oczyszczenia pominika ze steryny

Sprzątanie grobów fot. Adobe Stock
Sprzątanie grobów grupowo zaczyna się już na miesiąc przed świętami Wszystkich Świętych. Zadbaj o czystą wilgotną ściereczkę i zmiotkę.
Sylwia Kazimierczuk / 03.11.2019 13:35
Sprzątanie grobów fot. Adobe Stock

Przed złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy, należy wcześniej zadbać o odpowiednią prezencje pomników swoich bliskich. Poniżej znajdziesz szczegółowe porady na temat pielęgnacji nagrobków.

Spis treści:

  1. Sprzątanie grobów
  2. Czyszczenie grobów z piaskowca
  3. Czyszczenie grobów z granitu

Sprzątanie grobów

Praca przed odwiedzeniem nagrobku najbliższych powinna się odbyć przynajmniej na 2 lub tydzień przed Dniem Wszystkich Świętych. Należy zwrócić uwagę, które akcesoria przydadzą się najbardziej. W zależności od stopnia pielęgnacji oraz intensywności, w pierwszej kolejności najbardziej potrzebna jest zmiotka – może być z tworzywa silikonowego, które nie spowoduje większych zarysowań. Szufelka oraz wiaderko to kolejne przedmioty, do użycia w pierwszej fazie czyszczenia.

Wilgotne ściereczki bawełniane to prosty i podstawowy sprzęt bez względu na rodzaj powierzchni. Płyn do zmywania naczyń, mało inwazyjny – najlepiej naturalny- usunie lekkie przybrudzenia powstałe z kurzu, brudu i pleśni liści. Dopiero w przypadku większych zabrudzeń należy zastanowić się nad środkiem do czyszczenia oraz mleczkiem pielęgnacyjnym, dostosowanym do rodzaju nawierzchni.

Czyszczenie grobów z piaskowca

To jedna z najdelikatniejszych powierzchni, którą należy czyścić płynami mało inwazyjnymi. Szorowanie oraz mocne pocieranie jest niewskazane ze względu na kruchą strukturę. W tym przypadku najlepsza będzie wilgotna bawełniana szmatka (opcjonalnie z wiskozy), którą namaczaj w wodzie. Może być ciepła lub letnia, co ułatwi rozpuszczenie plam i osadów.

Jeżeli zabrudzenia są dość uporczywe, możesz wykorzystać mieszaninę wody i mydła malarskiego. Jest ono dostępne w każdym sklepie budowlanym – wykorzystywane najczęściej do czyszczenia ścian w trakcie malowania lub tapetowania w celu zwiększenia przyczepności produktów.

Oprócz ściereczki, do usuwania zabrudzeń przyda się kostka lub niewielki kawałek miękkiego drewna. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko zarysowań i niewielkich uszczerbków w materiale. Na koniec sprawdzi się dobry środek konserwujący do płaskich powierzchni z piaskowca.

Czyszczenie grobów z granitu

Wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz powszechność, to jedne z dwóch powodów, dla których są wybierane podczas myślenia o pomniku dla zmarłych członków rodziny. Ich pielęgnacja i konserwacja może odbywać się raz na kwartał, bez obawy o zniszczenie tekstury.

Możesz użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki, maczanej co jakiś czas w wodzie. Najlepiej, aby była ciepła, dzięki czemu lepiej zetrzesz brud. Po wlaniu octu mamy pewność, że nie pozostaną smugi i zarysowania. W przypadku wylanej steryny, należy mechanicznie odłamać większe płaty ręcznie, a następnie delikatnie oddzielić resztę druciakiem lub niewielką szpatułką. Drobnymi wykałaczkami lub metalowymi czyścikami zetrzyj glony lub pleśń, a następnie zakonserwuj powierzchnię przed nowo powstającymi grzybami. Należy unikać past oraz wosków, które nabłyszczają powierzchnię – to powoduje ryzyko powstawania podobnych zanieczyszczeń.

Zobacz też:
Jak prawidłowo zachowywać się na cmentarzu? Jak zabezpieczyć znicze przed kradzieżą?

 

Redakcja poleca

REKLAMA