Jak wyczyścić pomnik na cmentarzu, aby wyglądał jak nowy? Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby szybko i sprawnie przywrócić nagrobkom piękny wygląd. Wiele osób przypomina sobie o nagrobkach dopiero przed dniem Wszystkich Świętych, ale warto o nie regularnie dbać przez cały rok - dzięki temu nie namęczysz się szorowaniem starych, trudnych zabrudzeń.
Spis treści:
- Jak wyczyścić wosk z pomnika?
- Jak usunąć zielony nalot z pomnika?
- Czym najlepiej wyczyścić pomnik z marmuru?
- Jak skutecznie wyczyścić pomnik z lastryko?
- Czym najlepiej umyć pomnik granitowy?
Jak wyczyścić wosk z pomnika?
Wosk na nagrobkach to bardzo częsty problem. Zdarza się, że znicze pękają, a wosk wylewa się na powierzchnie nagrobka, a później zastyga, powodując nieestetyczne plamy. Nawet po wstępnym zeskrobaniu pozostają wyraźne ślady. Co z tym zrobić?
Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie pomnika ze śladów po wosku jest ocet. Wystarczy wymieszać 3 łyżki w litrze ciepłej wody, a następnie miękką gąbeczką delikatnie wyszorować powierzchnię pomnika. Pamiętaj jednak, że ocet nie sprawdzi się na delikatnych powierzchniach. Uważaj więc z marmurowymi czy granitowymi nagrobkami.
Innym, równie skutecznym sposobem, jest wrzątek oraz coś tłustego (np. zwykły olej rzepakowy). Weź ze sobą na cmentarz gorącą wodę w termosie, a następnie wylej ją na plamy z wosku. Poczekaj kilka sekund, aby wosk się rozpuścił, a następnie usuń go miękką ściereczką.
Następnie możesz delikatnie posmarować powierzchnię nagrobka olejem, a potem od razu wypolerować do sucha czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
fot. Jak usunąć wosk z nagrobka/Adobe Stock, Robert Petrovic
Jak usunąć zielony nalot z pomnika?
Zielony nalot na nagrobku to najczęściej mech albo glony, które rozwinęły się z nadmiaru wilgoci i ciepła. Jest to bardzo nieestetyczna "ozdoba" pomnika, ale jednocześnie dość trudna do usunięcia domowymi sposobami. Nagrobki z wytrzymałych materiałów, takich jak lastryko, możesz spróbować wyszorować twardą szczotką, ale w pozostałych przypadkach warto działać delikatnie.
Spróbuj mieszanki wody i płynu do mycia naczyń - delikatnie wyszoruj pomnik i wysusz czystą ściereczką. Jeśli zielony nalot nie zniknie, najbezpieczniej będzie sięgnąć po gotowy, chemiczny preparat dostosowany do konkretnego rodzaju nagrobka.
Czym najlepiej wyczyścić pomnik z marmuru?
Marmur to bardzo delikatny materiał, dlatego podczas czyszczenia trzeba uważać. Nie używaj ostrych szczotek ani gąbek z twardymi "skrobakami", a także zrezygnuj z chemicznych preparatów. Mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię, zmatowić ją i zarysować.
Aby wyczyścić pomnik z marmuru, używaj wyłącznie miękkiej ściereczki i ciepłej wody. W przypadku trudniejszych zabrudzeń bardzo ciepłą szmatkę połóż na chwilę w danym miejscu, aby brud lekko się rozpuścił, a następnie usuń go delikatnymi ruchami. Marmuru nie należy szorować.
Jak skutecznie wyczyścić pomnik z lastryko?
Lastryko to bardzo wytrzymały materiał, który jednocześnie dość łatwo przyciąga wszelkie zabrudzenia, zielony nalot czy nawet pleśń. Akurat w jego przypadku możesz pozwolić sobie na mocniejsze szorowanie czy stosowanie domowych detergentów (octu, sody oczyszczonej, etc.).
Istnieje także wiele gotowych preparatów do czyszczenia lastryko - najczęściej dostępne są one w formie sprayu. Bardzo skutecznym sposobem jest także wyczyszczenie pomnika wodą z płynem do mycia naczyń. Wyszoruj dokładnie nagrobek, a następnie przelej go czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.
fot. Jak skutecznie wyczyścić pomnik z lastryko/Adobe Stock, zbg2
Czym najlepiej umyć pomnik granitowy?
Granit, podobnie jak marmur, to kamień bardzo wytrzymały, ale delikatny materiał i nie można w jego przypadku stosować mocnych detergentów. Użycie zbyt mocnych środków może zmatowić powierzchnię oraz spowodować pojawienie się nieestetycznych, niemożliwych do usunięcia plam i przebarwień.
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie granitu jest ciepła woda z niewielkim dodatkiem łagodnego balsamu do mycia naczyń, a także miękka ściereczka z mikrofibry.
Czy granit można myć wodą z octem?
Ocet to środek żrący, o mocno kwasowym odczynie. Nie należy stosować go ani na pomnik z granitu, ani marmuru czy innego kamienia. Podobnie jest z preparatami zawierającymi kwasy, związki amoniaku czy acetonu. Granitu nie można także myć środkami o działaniu wybielającym.
Jak odnowić granit?
Poza czyszczeniem granit należy impregnować przynajmniej raz w roku. Dzięki temu nie będzie on narażony na matowienie czy pękanie, zwłaszcza podczas mroźnych zim. Warto także stosować specjalne środki nabłyszczające, aby wypolerować nagrobek i sprawić, że będzie się błyszczał i wyglądał jak świeżo postawiony.
Czytaj także:
Jaki stroik na Wszystkich Świętych wybrać?
Cytaty na Wszystkich Świętych
Jak się zachowywać na cmentarzu?