Jak pozbyć się moli - 4 sposoby fot. Fotolia

4 skuteczne sposoby na mole

O tej porze roku mole podstępnie dziesiątkują naszą garderobę. Podpowiadamy, jak skutecznie z nimi walczyć
.
Małgorzata Świgoń / 27.08.2015 05:00
Jak pozbyć się moli - 4 sposoby fot. Fotolia
Kiedyś mole były bardziej wybredne i głównie żywiły się wełną, futrem, piórami, skórą. Jednak wraz z postępem cywilizacji one też wzbogaciły swoje menu o mieszanki włókien sztucznych z naturalnymi. Dziś żadna tkanina nie jest bezpieczna. Na szczęście znamy skuteczne sposoby zwalczania tych żarłocznych owadów!4 skuteczne sposoby walki z molami:

1. Opary octu

Opróżnij szafę. W niewielkim naczyniu zagotuj szklankę octu i gorący, mocno parujący płyn wstaw do szafy, w której zagnieździły się mole. Naczynie umieść na żaroodpornej podstawce. Zamknij szczelnie drzwi. Po 10-15 minutach wyjmij garnek i dobrze wywietrz szafę. Dla pewności powtórz zabieg 2-3 razy.2. Niska temperatura

Ubrania, na których widoczne są ślady żerowania moli wyczyść, zapakuj do foliowej torby i włóż do zamrażalnika na 3-4 godziny.  3. Słońce

Wynieś ubrania na dwór i pozostaw na słońcu przez ok. 90 minut. Już przy temp. 20 stopni C promienie słoneczne skutecznie zniszczą dorosłe owady i larwy. Bardziej odporne są poczwarki. By się ich pozbyć trzeba je naświetlać dłużej – przez około godzinę.

4.  Zapach

Dorosłe mole mają bardzo wrażliwy zmysł węchu, a jednocześnie nie znoszą olejków eterycznych, które są dla nich trujące. Porozkładaj więc w szafach saszetki z suszoną lawendą, rozmarynem, skórkami pomarańczy. Wyroby z wełny lub futra możesz posypać pieprzem, który także odstrasza mole.5. Środki gotowe

Użyj saszetek zapachowych, syntetycznych olejków aromatycznych, które odstraszają owady (od 2 zł). Olejkami posmaruj półki i szuflady, saszetki rozłóż między odzieżą. Bardzo skuteczne są także płytki feromonowe (bezzapachowe). Te ostatnie wabią i wyłapują dorosłe samce. Ich skuteczność trwa przez ok. 3 miesiące (cena ok. 7 zł).


 Umieść je w garderobie lub szafie.

Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki" i "Poradnika Domowego".

Zobacz więcej porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.04.2016 15:44
Mole jak też inne żyjątka jesienią szukają miejsca na zimowanie więc przybywają do mieszkań. Muchozol na mole jest mało skuteczny i strasznie śmierdzi, a zabicie na ścianie zostawia brązową plamę. Najlepiej działa specjalny spraj tylko na mole, lub wciąganie owada odkurzaczem oraz darowanie życia każdemu Pająkowi w domu bo one zjadają 90% robactwa. Do szafy wsadzam proszek do prania w szklance by nie śmierdzieć skansenem.
/21.04.2016 22:41
Miesiąc walczyłam z molami, które były udręką i nie znajdowały się w mojej szafie, ale na całym piętrze. W każdym pomieszczeniu jak i w szafach do dziś mam porozkładane liście laurowe oraz zawieszki odstraszające m.in. Raid, powiem tyle dzięki nim mole jedynie zmieniają swoje miejsce. Z każdą nową zawieszką zmieniały pomieszczenie. To nic nie pomaga trzeba znaleźć ich gniazdo. Pewna kobieta wypowiadała się, że u niej były w orzechach włoskich (ozdobnych) - pomyślałam - też mam orzechy, ale wątpię by tam były, u każdego mogą być gdzie indziej... po miesiącu walki okazało się, że i u mnie siedziały w suszonych orzechach włoskich. Po dzisiejszym zlikwidowaniu ich kwatery i wybiciu ostatnich sztuk liczę na koniec problemu, tak jak kobieta, która w ten sposób się ich pozbyła. PS: używałam również muchozoli, efekt krótkotrwały, przy zamieszkach i muchozolu ja się trułam i codziennie czułam się coraz gorzej. Nie truj się, nie truj ich, SZUKAJ ICH!!!!