Cały świat oszalała na punkcie zielonego soku – piją go gwiazdy, modelki, zalecają dietetycy… Podajemy przepis jak wykonać samemu odchudzający, upiększający sok…
Wszyscy wiemy, że soki są zdrowe i zawierają mnóstwo witamin. Niestety, to obroń obusieczna, bo owoce zawierają dużo cukrów podbijając nasz indeks glikemiczny i dodając nam niebagatelnych ilości kalorii. Dlatego wymyślono „zielony sok” czyli napój ze zmiksowanych warzyw, który zawiera więcej zdrowia a mniej cukru.
Zalety zielonego soku
Korzyści z codziennego picia zielonego soku są faktycznie niebagatelne. Zwolennicy zachwalają oczyszczający i detoksykujący wpływ na cały organizm. Szklanka pełna antyoksydantów to również zastrzyk dla urody i zdrowia – chroni przed starzeniem, nowotworami, wzmacnia system odpornościowy. Duża dawka witamin i błonnika zapewniają bogactwo odżywcze przy pełnym stopniu nasycenia – wypij szklankę a na pewno nie będzie ci się chciało obżerać się obiadem.
Co więcej, konsystencja soku pomaga organizmowi lepiej trawić zawartość niż w przypadku niedokładnego przecież gryzienia i mniej korzystnych substancji zostaje wydalanych. Poprawia się krążenie, do tkanek przedostaje się więcej tlenu. Pijący zarzekają się, że ich poziom energii zwiększył się kilkakrotnie, cera się polepszyła a waga zaczęła szybko spadać.
Zielone warzywa to bowiem kopalnia chlorofilu, magnezu, wapnia a także witamin A i C.
Jak i co pić?
Zielony sok pijemy przez cały rok rotacyjnie wymieniając warzywa – najlepiej kupować te, które są obecnie w sezonie. Do przyrządzania soku można wykorzystywać blender, ale wtedy treść jest cięższa do strawienia – lepszym pomysłem jest sokowirówka.
Do soku można domieszać odrobinę owoców, aby smak był lepszy. Pijemy albo przed śniadaniem, albo między śniadaniem a drugim posiłkiem.
Przykładowe składniki:
- Zielone warzywa: szpinak w liściach, kapusta pekińska, natka pietruszki, seler naciowy, cukinia, ogórek, brokuły, kapusta włoska
- Inne warzywa: marchewka, pomidor, korzeń selera
- Owoce: jabłko, gruszka, banan, daktyl
- Dodatki smakowe: cytryna, starty imbir, mięta