Ten tani napój to eliksir chroniący przed nadciśnieniem, a Polacy go nie doceniają. Pij filiżankę dziennie i wzmacniaj swoje serce

zielona herbata a ciśnienie fot. Adobe Stock, Grafvision
Zielona herbata a ciśnienie – badania naukowe wskazują na to, że napar może korzystnie wpływać na ciśnienie krwi i je obniżać. Nie może być jednak sposobem na leczenie nadciśnienia, natomiast może sprawdzić się jako element profilaktyki choroby wieńcowej i chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia.
Ewa Cwil / 19.01.2024 07:02
zielona herbata a ciśnienie fot. Adobe Stock, Grafvision

Już jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, a 2 filiżanki dziennie – potrafi znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. A to tylko wyniki dwóch badań naukowych. Inne wydają się potwierdzać, że wpływ zielonej herbaty na układ krążenia jest bardzo korzystny. W tym na ciśnienie krwi – zielona herbata potrafi je obniżać.

Spis treści:

  1. Wpływ zielonej herbaty na ciśnienie krwi
  2. Zielona herbata a wysokie ciśnienie
  3. Zielona herbata a niskie ciśnienie

Wpływ zielonej herbaty na ciśnienie krwi

Na temat wpływu zielonej herbaty na ciśnienie krwi przeprowadzono sporo badań. Wynika z nich, że napar może obniżać ciśnienie krwi. Oto kilka przykładowych wniosków, jakie wyciągnęli badacze:

  • dziennie spożycie na poziomie 5-6 filiżanek zielonej herbaty może obniżać skurczowe ciśnienie krwi, a przy okazji: całkowity cholesterol i cholesterol LDL [1];
  • przyjmowanie suplementów z wyciągiem z zielonej herbaty u osób zdrowych obniżyło skurczowe ciśnienie krwi o 2,99 mmHg i rozkurczowe ciśnienie krwi o 0,95 mmHg [2];
  • picie zielonej herbaty (czarnej też, ale w mniejszym stopniu) u osób z nadciśnieniem może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi średnio o 3,53 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i o 0,99 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Im dłuższy czas regularnego stosowania herbaty, tym większy spadek ciśnienia notowano.

Należy jednak stwierdzić, że istnieją niewielkie badania naukowe, które nie potwierdzają takiego działania. Dlatego świat naukowy o zielonej herbacie w kontekście obniżania ciśnienia krwi mówi tak: jest prawdopodobnie skuteczna.

Warto natomiast pamiętać, że zielona herbata zawiera niewielką ilość kofeiny, która u osób na nią wrażliwych może spowodować pobudzenie, a być może i wzrost ciśnienia krwi.

Działanie obniżające ciśnienie krwi najprawdopodobniej zielona herbata zawdzięcza katechinom. Substancje te obniżają aktywność współczulnego układu nerwowego i zwiększają wrażliwość baroreceptorów w naczyniach krwionośnych. Wskutek tego może dochodzić do obniżenia ciśnienia krwi.

Wpływ zielonej herbaty na ciśnienie krwifot. Wpływ zielonej herbaty na ciśnienie krwi/ Adobe Stock, maryloo

Zielona herbata a wysokie ciśnienie

Ponieważ zielona herbata obniża w niewielkim stopniu ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym, nie może być jedynym sposobem na przywracanie ciśnienia do normy. Dlatego nie wolno rezygnować z przepisanych leków, jeśli lekarz stwierdził, że konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Ciekawe jest to, że w jednym badaniu zaobserwowano, że zielona herbata pita przed treningiem zmniejsza u osób z nadciśnieniem powysiłkowy spadek ciśnienia krwi.

Aktywność fizyczna dla osób zdrowych i z nadciśnieniem jest ważnym elementem dbania o zdrowie. Zwykle w ciągu 30-40 minut od zakończenia wysiłku ciśnienie krwi spada do poziomów niższych niż przed rozpoczęciem treningu. Taki efekt może korzystnie wpływać na parametry ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. Tymczasem zielona herbata pita przed wysiłkiem u nich zmniejsza ten efekt.

Zielona herbata a niskie ciśnienie

Nie badano wpływu zielonej herbaty na osoby, które charakteryzują się niskim ciśnieniem krwi. Badano natomiast, jak organizmy osób z prawidłowym ciśnieniem krwi, reagują na zieloną herbatę. Zaobserwowano bardzo niewielki spadek wartości ciśnienia tętniczego (skurczowego rozkurczowego).

Wygląda więc na to, że u osób z niskim ciśnieniem krwi regularne picie herbaty, jeśli w ogóle obniży ciśnienie, to nie powinno wpłynąć na samopoczucie. Takim osobom raczej nie grozi bark energii i większa senność, jeśli normalnie funkcjonują z niskim ciśnieniem.

Aby na wszelki wypadek zmniejszyć ryzyko, że ciśnienie za bardzo się obniży, do parzenia zielonej herbaty lepiej użyć wody o temperaturze 70-80 stopni, a nie wrzątku. Czas parzenia powinien wynosić 1-3 minuty. Napar będzie wtedy słabszy. Dobrze jest też ograniczyć spożycie zielonej herbaty to 3-4 filiżanek dziennie i nie pić jej na pusty żołądek.

Uwaga! Istnieją doniesienia mówiące o tym, że zielona herbata może u osób starszych zapobiegać spadkom ciśnienia krwi po jedzeniu. Może więc sprawić, że nie pojawi się u nich senność po posiłku, co będzie korzystnym działaniem.

Źródła:
1. Igho Onakpoya, Carl Heneghan, Elizabeth Spencer „Green tea and blood pressure effects”, University of Oxford
2. Elif Yıldırım Ayaz, Berna Dincer, Banu Mesci „Effect of Green Tea on Blood Pressure in Healthy Individuals: A Meta-Analysis”, 2023, Altern Ther Health Med, PMID: 36689359
3. Xiaoli Peng,1,2,3 Rui Zhou,2,3 Bin Wang,2 Xiaoping Yu,1 Xiaohong Yang,1 Kai Liu,a,2 and Mantian Mib,2 „Effect of green tea consumption on blood pressure: A meta-analysis of 13 randomized controlled trials”, 2014, Scientific Reports, PMCID: PMC4150247
4. Manoel Miranda Neto, Raquel Suelen Brito da Silva, Taís Feitosa da Silva, Fabiano Ferreira de Lima, Alexandre Sérgio Silva  „Green Tea Attenuates Hypotension Induced by Physical Exercise: A Randomized, Placebo Controlled Study” 2017, International Journal of Cardiovascular Sciences, https://doi.org/10.5935/2359-4802.20170062
5. Marjan Mahdavi-Roshan, Arsalan Salari, Zeinab Ghorbani, Asieh Ashouri „The effects of regular consumption of green or black tea beverage on blood pressure in those with elevated blood pressure or hypertension: A systematic review and meta-analysis”, 2020, Complementary Therapies in Medicine, https://doi.org/10.1016/j.ctim.2020.102430

Czytaj także:
Zielona herbata na odchudzanie: czy działa i jak ją parzyć?
Jak działa zielona herbata pita na noc?
Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna?

Redakcja poleca

REKLAMA