Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna? Sprawdź, ile filiżanek zielonej herbaty dziennie można pić w ciąży

Zielona herbata w ciąży fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Zielona herbata w ciąży jest uznawana za bezpieczną, o ile spożywa się jej nie więcej niż 3 filiżanki dziennie. Nie chodzi tylko o zawartość kofeiny, ale o inne substancje, które mogą niekorzystnie wpływać na wchłanianie kwasu foliowego, formowanie się m.in. układu nerwowego dziecka, jego masę urodzeniową i serce. Na wszelki wypadek można z zielonej herbaty zrezygnować na czas ciąży, a przynajmniej na 1. trymestr ciąży.
Ewa Cwil / 12.12.2023 10:45
Zielona herbata w ciąży fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Picie zielonej herbaty w ciąży w niewielkich ilościach uważane jest za bezpieczne. Niektórzy lekarze mogą jednak ciężarnym odradzać jej spożywanie – należy wtedy zrezygnować z jej picia. Wpływ zielonej herbaty na rozwój ciąży badano jedynie na zwierzętach, a ich wyników nie można bezpośrednio przekładać na ludzi. Pokazały one, że bardzo duże ilości zielonej herbaty mogą stwarzać ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu. Jednak w badaniach zastosowano ekstrakty z zielonej herbaty, a nie zwykły napar.

Spis treści:

  1. Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?
  2. Ile można pić zielonej herbaty w ciąży?

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Ale z umiarem. Zanim jednak zbadamy sprawę dogłębniej, przypominamy: w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Głównym powodem, dla którego istnieją zastrzeżenia dotyczące picia zielonej herbaty w ciąży, jest kofeina. Podobnie jak wszystkie rodzaje herbaty, zielona herbata zawiera ten stymulujący związek chemiczny. Warto jednak zaznaczyć, że zielona herbata nie zawiera dużo kofeiny. Poniżej pokazujemy, ile kofeiny znajduje się w filiżance herbaty i kawy:

  • biała herbata – 25 mg,
  • zielona herbata – 30 mg,
  • herbata niebieska (oolong) – 35-37 mg,
  • czarna herbata – 45 mg,
  • kawa – 90-150 mg.

Ile można pić zielonej herbaty w ciąży?

Do 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie w ciąży to dozwolona dawka. Na wszelki wypadek. Na wszelki wypadek nie należy też przesadzać z mocą naparu ani ze zbyt długim czasem parzenia – zwiększają zawartość kofeiny i polifenoli w napoju. Tymczasem nadmiar ani kofeiny ani polifenoli nie jest w ciąży wskazany.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dotyczącymi kawy w ciąży – ciężarna może spożywać do 200 mg kofeiny dziennie. To oznaczałoby, że kobieta w ciąży może wypić 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Ponieważ jednak pewne badania naukowe prowadzone na szczurach wykazały, że spożywanie zielonej herbaty w ciąży może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu i jego masę urodzeniową, limit zielonej herbaty dla ciężarnych zmniejszono.

jeszcze dwa powody, aby nie przesadzać z ilością zielonej herbaty w ciąży. Jej nadmiar utrudnia wchłanianie kwasu foliowego w ciąży, który jest niezmiernie ważny zwłaszcza na wczesnych jej etapach. Po drugie – zbyt duże dawki zielonej herbaty mogą sprawiać, że otwór tętniczy w sercu dziecka zamknie się zbyt wcześnie.

Przy tych powodach ryzyko urodzenia dziecka ze zbyt niską masą ciała (w badaniach na zwierzętach taki wpływ zaobserwowano), utrudnione wchłanianie żelaza i podwyższone ryzyko anemii u ciężarnej wydają się mniej ważne. Ale i takie efekty może dać picie zielonej herbaty w ciąży.

Ile można pić zielonej herbaty w ciążyfot. Ile można pić zielonej herbaty w ciąży/ Adobe Stock, Pixel-Shot

Zielona herbata w pierwszym i trzecim trymestrze

Zieloną herbatę w ilości do 3 filiżanek dziennie można pić na każdym etapie ciąży. Jeśli jednak chcesz zrobić absolutnie wszystko, aby zminimalizować wszelkie ryzyko dla płodu, to możesz na czas pierwszego trymetru lub całej ciąży zrezygnować z picia zielonej herbaty i każdej innej herbaty (białej, czerwonej, czarnej, niebieskiej itp.). To najbardziej newralgiczny czas ciąży, kiedy kształtuje się cały organizm dziecka, w tym jego układ nerwowy. To wtedy szczególnie ważna jest prawidłowa suplementacja kwasem foliowym i unikanie wszystkich czynników, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rozwój zarodka, a potem płodu.

W 2. i 3. trymestrze ryzyko dla dziecka jest już znacznie mniejsze i jeśli płód rozwija się prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawiać sobie przyjemność filiżanką zielonej herbaty. Chyba że lekarz stwierdzi inaczej.

Do przedwczesnego zamknięcia się otworu w sercu (przewodu tętniczego) może dojść właśnie w 3 trymestrze ciąży. Podobno jest to skutek działania zawartych w zielonej herbacie polifenoli, które w dużej dawce (1000 mg) mogą działać jak leki o działaniu przeciwzapalnym. Jednak 1-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie nie powinny dostarczyć zbyt dużej dawki polifenoli.

Źródła:
1. Hend T. El-Borm, Amira S. Abd El-Gaber „Effect of prenatal exposure of green tea extract on the developing central nervous system of rat fetuses; histological, immune-histochemical and ultrastructural studies”, 2021, Saudi Journal of Biological Sciences
2. Ana Claudia Losinskas Hachul, Valter Tadeu Boldarine, Nelson Inácio Pinto Neto, Mayara Franzoi Moreno, Patricia Oliveira Carvalho, Alexandra C. H. F. Sawaya, Eliane Beraldi Ribeiro, Claudia Maria Oller do Nascimento,Lila Missae Oyama „Effect of the consumption of green tea extract during pregnancy and lactation on metabolism of mothers and 28d-old offspring”, 2018, Sci Rep.
3. Zielinsky P. i wsp „Prenatal effects of maternal consumption of polyphenol-rich foods in late pregnancy upon fetal ductus arteriosus. Birth Defects Research”, 2013

Czytaj także:
Zioła w ciąży – jakie zioła można stosować, a jakich unikać
Rumianek w ciąży nie zawsze jest bezpieczny!
Sok z brzozy w ciąży jest zdrowy poza jednym wyjątkiem

Redakcja poleca

REKLAMA