Woda z kranu - czy wolno ją pić

Woda z kranu - czy wolno ją pić fot. Fotolia
Choć ciągle słyszysz, że woda z kranu jest zdrowa i nic ci po niej nie będzie, boisz się ją pić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat!
Agata Bernaciak / 11.09.2015 05:30
Woda z kranu - czy wolno ją pić fot. Fotolia

Czy wolno pić wodę z kranu?

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów musi spełniać rygorystyczne normy, wyznaczone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Nowoczesne technologie używane w wodociągach pozwalają na efektywne i skuteczne oczyszczenie wody, a badania pokazują, że polskie wodociągi dostarczają do naszych kranów bezpieczną wodę. Jest ona pod nieustanną kontrolą.

Czy chlor zawarty w wodzie z kranu jest szkodliwy dla zdrowia?

Jednym z czynników wpływających na pogorszenie walorów użytkowych wody jest chlor, używany jako środek dezynfekujący. Jego obecność w wodzie świadczy o bezpieczeństwie bakteriologicznym i ochronie przed rozwojem mikroorganizmów. Niestety może mieć nieprzyjemny smak i zapach, ale - co ważne - dawki chloru dodawane do wody są całkowicie bezpieczne.

Czy wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu?

To stereotyp, który jest skutkiem nieuzasadnionych obaw przed spożyciem wody skażonej bakteriologicznie. Tymczasem woda kranowa jest bezpieczna!

Czy kamień osadzający się na dnie czajnika to dowód, że woda jest złej jakości?

Niewielu z nas wie, że zjawisko to jest spowodowane zawartością minerałów - magnezu i wapnia. Duża zawartość tych pierwiastków jest przyczyną mętności herbaty i "kożucha" na jej powierzchni. Często działamy niekonsekwentnie - narzekamy na twardość wody i kupujemy wody butelkowane, które producenci chwalą głównie za dużą zawartość minerałów – wapnia i magnezu.

Czy woda z kranu jest gorsza od wody mineralnej?

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej poddali analizie i porównali skład najlepiej sprzedających się wód butelkowanych z łódzką kranówką. W laboratorium wykonano badania na zawartość składników mineralnych i sprawdzono czy skład jest zgodny z tym, co napisano na etykiecie. Okazało się, że tylko 15% wód w butelce ma lepszą jakość od kranówki. Na rynku jest ponad 200 rodzajów wód butelkowanych - eksperci twierdzą, że tylko ok. 30 spełnia wymogi wody mineralnej.

Dowiedz się więcej:

napisane na podstawie informacji prasowej marki Brita

Redakcja poleca

REKLAMA