Woda czy izotonik - co pić w trakcie wysiłku fizycznego?

Wibrotrening pobudza całe nasze ciało
Każdego dnia nasz organizm traci aż 2 - 2,5 litrów wody. Ilość ta znacznie zwiększa się podczas wysiłku fizycznego. Co zatem zrobić, aby w trakcie aktywności ruchowej uniknąć odwodnienia? Sprawdź, co lepiej pić - zwykłą wodę czy napój izotoniczny?
/ 25.07.2016 10:24
Wibrotrening pobudza całe nasze ciało

Podczas długotrwałego wysiłku fizycznego człowiek traci nawet do kilku litrów wody. Straty te należy na bieżąco uzupełniać, stosując się do zasady picia płynu zanim jeszcze pragnienie stanie się odczuwalne. Pić należy także powoli i w niewielkich ilościach, aby uniknąć przewodnienia.

Równowaga elektrolitów - podstawa prawidłowego nawodnienia

Wraz z potem sportowiec traci nie tylko wodę ale także elektrolity, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Główną uwagę zwraca się tutaj na sód, potas i magnez.

Zachowanie równowagi pomiędzy uzupełnianiem strat wody i elektrolitów jest podstawowym problemem, przy wyborze sposobu nawadniania podczas wysiłku.

Większość sportowców preferuje napoje izotoniczne, które charakteryzują się tym, że zawierają wymienione wyżej pierwiastki w ilościach takich w jakich występują one we krwi. Doskonale zatem uzupełniają straty płynu i elektrolitów w przestrzeniach pozakomórkowych organizmu. Dodatkowo zawierają też glukozę oraz witaminy z grupy B, usprawniające przemiany węglowodanów. Jednak napoje te nie uzupełniają strat jakich doznają komórki. Dla nawodnienia komórek optymalna jest woda. Dlatego warto korzystać zarówno z niej jak i z izotoników, aby uniknąć poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Jak zrobić napój izotoniczny?

Korzystając z żeli sportowych warto pamiętać, iż równocześnie trzeba spożywać wodę ponieważ żele same w sobie są produktami stężonymi i dodatkowo mogą powodować wypłukiwanie wody z organizmu.

Polecamy: Jaki rodzaj ruchu jest dobry dla otyłych?

Jakie są objawy świadczące o odwodnieniu?

  1. Uczucie pragnienia
  2. Zaczerwienie skóry
  3. Przedwczesne zmęczenie
  4. Wzrost temperatury ciała
  5. Szybki oddech
  6. Szybkie bicie serca
  7. Spadek wydolności fizycznej

Izotoniki są bardzo dobrym sposobem na doraźne uzupełnianie strat elektrolitów i płynów w trakcie wysiłku fizycznego lub zaraz po jego zakończeniu. Nie powinno się ich pić przed rozpoczęciem aktywności ruchowej! Nie należy również rezygnować z samej wody, ponieważ doskonale ona uzupełnia te straty płynów, których napoje sportowe nie są w stanie pokryć.

Przeczytaj również: Czy wiesz, jak mądrze łączyć alkohol ze sportem?

 

Redakcja poleca

REKLAMA