Nasza dieta uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od dostępności produktów w danej porze roku, a także od warunków atmosferycznych. W trakcie lata warto pamiętać o kilku zasadach żywieniowych. Poniżej kilka z nich.
Warto jeść mało, ale często
Gdy dostarczamy niewielkie ilości pokarmu, organizm jest w stanie większość przetworzyć w energię niezbędną do codziennych czynności. Zjedzenie jednego posiłku powoduje, że kalorie są odkładane i nie w pełni wykorzystywane. Często zapomina się o tym podczas urlopu. Będąc na przykład na plaży, wczasowicze rzadko są głodni, nadrabiają natomiast obfitą obiadokolacją.
Unikaj ciężkostrawnych posiłków
W czasie wakacji lepiej przestawić się na lekkie dania. W porze letniej można cieszyć się ogromną ilością dostępnych na rynku warzyw i owoców. Warto z tego skorzystać, są one bowiem ważny źródłem witamin. Zawierają ponad to dużo wody, co pomaga w uzupełnieniu jej niedoborów w organizmie podczas upału.
Dobrym pomysłem na danie w gorące dni jest chłodnik. Lekkostrawny i smaczny doskonale zaspokoi głód.
Polecamy: Co czyha w surowym jedzeniu?
Pij dużą ilość płynów
Gdy temperatura otoczenia jest wysoka tracimy bardzo dużą ilość wody. Dlatego należy dostarczać jej do organizmu więcej niż w chłodne dni.
Powinni o tym pamiętać ludzie starsi, gdyż ośrodek odpowiedzialny za uczucie pragnienia z czasem staje się mniej wrażliwy. Osoby starsze nie czują potrzeby picia tak dużej ilości napojów.
Najlepsza na uzupełnienie niedoborów jest woda mineralna. Można również pić soki i herbatki ziołowe.
Kawa i mocna herbata mają działanie moczopędne, więc odradza się ich nadmierne spożywanie.
Jak sobie radzić z problemami zdrowotnymi?
Zadławienie
Zdarza się bardzo często, zwłaszcza podczas prowadzenia gorących dyskusji w czasie posiłku. Aby udzielić pomocy w tej sytuacji należ poprosić osobę o pochylenie się do przodu, jedna ręką podtrzymać klatkę piersiowa a druga uderzać w plecy maksymalnie 5 razy. Gdy to nie pomaga trzeba stanąć za chorym, spleść ręce w okolicy jego nadbrzusza i uciskać maks 5 razy. W razie potrzeby powtarzać powyższe czynności na przemian.
Zaparcie
U wielu osób stanowi poważny problem na wyjeździe. Ma ono związek z nieprawidłową dietą, brakiem odpowiedniej ilości płynów lub czynnikami wpływającymi na psychikę ( złe warunki sanitarne, niedostateczna intymność). Wszystko zazwyczaj reguluje się po powrocie do domu. Jeżeli jednak wyjazd trwa długo, a problem sam nie ustępuje, warto sobie trochę pomóc. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość błonnika w diecie. Jest on zawarty w otrębach pszennych, musli, owocach. Zalecane jest również picie sporej ilości płynów (>3litrów na dobę). Polecana jest systematyczna aktywność fizyczna - ułatwia ona przejście pokarmu przez jelita. Jeżeli metody niefarmakologiczne nie są skuteczne można sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Gdy problem przez dłuższy czas nie ustępuje należy zgłosić się do specjalisty.
Zatrucie
Lody, ciasta, jaja, mięso, surowe warzywa… Lista produktów, które zawierają drobnoustroje przyczyniające się do zatrucia pokarmowego jest naprawdę długa. Na szczęście choroba zazwyczaj trwa krótko i ustępuje samoistnie. Niezmiernie ważne jednak jest, aby pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu traconych płynów.
Nawodnienie jest podstawowa metodą leczenia zatrucia pokarmowego. Dieta w czasie trwania dolegliwości powinna być lekkostrawna. W celu złagodzenia objawów stosuje się leki przeciwbiegunkowe. W ramach profilaktyki trzeba unikać spożywania pokarmów przeterminowanych lub przechowywanych w nieodpowiedniej temperaturze.
Jedzenie jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem na urlopie. Dlatego warto pamiętać o radach przedstawionych w artykule, aby nie napotkać żadnych „żywnościowych kłopotów” podczas wakacji.
Przeczytaj również: Co oznacza ostry ból brzucha?