Rozpoczął się wrzesień. To czas, kiedy większość Polaków powinna rozpocząć suplementację witaminą D.
Witamina D jest wyjątkiem, nasze ciała, pod wpływem promieni słonecznych potrafią ją syntetyzować. Niestety żyjemy w Polsce, gdzie w okresie wrzesień-kwiecień, nasłonecznienie jest niewystarczające do skórnej syntezy witaminy D.
Z tego powodu dorosłym osobom zaleca się suplementację w dawce 800-2000 jednostek na dobę. Są jednak grupy osób, które ze względu na styl życia, czy stan zdrowia są bardziej narażone na niedobór witaminy D i wymagają indywidualnego doboru dawki na podstawie oznaczenia stężenia w surowicy krwi.
Witamina D – kiedy i jak ją suplementować?
Pracownicy nocnej zmiany i pracownicy biurowi
Obie te grupy łączy jedno – ograniczona do minimum ekspozycja na słońce. Współczesne biura to często pomieszczenia bez okien, lub z małymi oknami. Z tego powodu pracownicy biurowi syntetyzują mniej witaminy D. Pracownicy nocnych zmian śpią w ciągu dnia, pracując w nocy, co ogranicza ich aktywność dzienną i dostęp do promieni słonecznych.
Weganie
Niewiele jest źródeł pokarmowych witaminy D, a te wartościowe są pochodzenia zwierzęcego. Należą do nich tran, ryby i jaja. Weganie, poza produktami spożywczymi wzbogaconymi, spożywają zatem mniej witaminy D i przez to są bardziej narażeni na niedobór.
Kobiety dbające o skórę
Obowiązkowym elementem dbania o skórę służącym zachowaniu jej młodego wyglądu, jest regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych UVA/UVB. Filtry UVB mają też inne działanie, blokują lub mocno ograniczają syntezę witaminy D.
Osoby otyłe
Osoby otyłe mają więcej komórek, a każda komórka ciała potrzebuje witaminy D, podobnie jak innych składników odżywczych. Z tego powodu osoby z nadmierną masą ciała mają większe zapotrzebowanie na witaminę D i potrzebują większych dawek suplementacji.
Power dieta na jesień – sprawdzone sposoby na wzmocnienie organizmu