Wapń – cudowny składnik ułatwiający odchudzanie

Najwięcej produktów typu "light" znajdziemy wśród nabiału.
Może się wydać zaskakujące, że składnik, który większości osób kojarzy się głównie z tworzeniem oraz metabolizmem kości, posiada również właściwości pomagające w odchudzaniu.
/ 17.10.2012 11:45
Najwięcej produktów typu "light" znajdziemy wśród nabiału.

 W latach 80. XX wieku przeprowadzono na świecie szereg badań nad tym pierwiastkiem. Starano się zbadać jego wpływ na wysokie ciśnienie krwi. Wyniki doświadczeń wprowadziły badaczy w zdumienie. Badanie, które przeprowadzono początkowo na myszach przez Zemel i wsp., a następnie na grupie 32 kobiet, pokazało że największy spadek masy ciała następował w grupach, gdzie dieta opiewała w produkty mleczne - bogate w wapń, niżeli to miało miejsce w grupach, w których dietę suplementowano wapniem w tabletkach czy też ograniczano jego podaż, przy niezmienionej kaloryczności posiłków. Co ciekawe kobiety, które otrzymywały posiłki o niższej zawartości wapnia, cechowały się przyśpieszonym wzrostem masy tkanki tłuszczowej. W raporcie NHANES III (National Health and Nutrition Examination Study III) wykazano także, że o 85 % zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, gdy wraz z dietą dostarcza się dzienną zalecaną dawkę wapnia tj. 1000 mg dla osoby dorosłej.

Zobacz także:Niedobór wapnia.

Mechanizm działania wapnia

Odchudzające mechanizmy wapnia poznano dopiero na początku XXI wieku. Pierwszy z nich mówi o tym, że osoby cechujące się niedoborem wapnia przełączają się w tryb odczuwanego przez organizm głodu, co skutkuje spożyciem przez takie osoby większej ilości pokarmu. Natomiast dostateczna podaż tego pierwiastka wydaje się tłumić chęć jedzenia. Kolejny przedstawiony przez naukowców mechanizm mówi o jego wpływie na gospodarkę hormonalną organizmu. Niedobór wapnia wpływa na zmianę funkcjonowania komórek tłuszczowych, zachęcając je do odkładania zapasów. Aby dostarczyć zalecaną dzienną ilość wapnia należy spożyć przynajmniej dwie pełne szklanki mleka, tyle samo jogurtu lub dwa plastry sera.

Źródło wapnia

Najlepsze źródło wapnia stanowi mleko i jego przetwory tj. jogurt, maślanka, twaróg  czy ser żółty. Ponadto, wapń znajduje się w świeżych owocach i warzywach takich jak: kapusta, brokuły, kalafior, morele i pomarańcze, orzechach, owocach morze i rybach, które zjada się wraz z ośćmi np. szprotki. Niektóre produkty np. płatki zbożowe wzbogaca się w wapń i witaminę D, dzięki czemu jego przyswajalność jest dużo lepsza.

Polecamy: Wapń a leki.

Witamina D

Nie od dziś wiadomo, że witamina D uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia. Jej niedobory zmniejszają zdolność organizmu do przyswojenia tego pierwiastka. Naturalnie witamina D produkowana jest w skórze człowieka pod wpływem promienie UV.Produkcja witaminy jest zmniejszona w porze jesiennej i zimowej, dlatego trzeba zadbać o jej dodatkowe dostarczenie wraz z pożywieniem. Najlepsze źródło witaminy D stanowią tłuste ryby morskie takie jak węgorz, tuńczyk, śledź, łosoś czy też makrela.

Redakcja poleca

REKLAMA