Tak przebiega trawienie białek. Skomplikowany proces wyjaśniamy w prosty sposób

trawienie białek fot. Adobe Stock, bongkarn
Trawienie białek rozpoczyna się w żołądku. Jednak, aby mogło zajść faktyczne trawienie, najpierw zachodzi denaturacja białek pod wpływem soku żołądkowego. Później zaczynają działać enzymy trawienne, które skracają łańcuchy białkowe, aż uda się je rozbić na pojedyncze cegiełki, z których zbudowane są białka, czyli na aminokwasy. Organizm skuteczniej trawi i przyswaja białka zwierzęce.
Ewa Cwil / 20.11.2024 05:13
trawienie białek fot. Adobe Stock, bongkarn

Trawienie białek trwa 1-4 godziny. Najszybciej trawione są białka kolagenu i serwatkowe, a najdłużej — kazeina. Inaczej niż w przypadku trawienia węglowodanów, białka zaczynają być trawione dopiero w żołądku, a nie w jamie ustnej. Między żołądkiem a jelitem cienkim łańcuchy białek stopniowo ulegają skracaniu, a dzieje się to dzięki enzymom trawiennym, rozcinającym wiązania między aminokwasami.

Spis treści:

  1. Proces trawienia białek
  2. Trawienie białek: gdzie odbywa się ten proces
  3. Enzymy trawiące białka

Proces trawienia białek

Białka muszą zostać strawione, ponieważ organizm nie może bezpośrednio wchłonąć dużych cząsteczek białek. Zostają one rozłożone na mniejsze jednostki – aminokwasy, które są wykorzystywane do budowy nowych białek, enzymów, hormonów i innych struktur komórkowych.

Białka zwierzęce i roślinne różnią się składem aminokwasowym i strukturą, ale proces ich trawienia jest zasadniczo taki sam. Białka zwierzęce mają jednak pełniejsze spektrum aminokwasów egzogennych. Białka zwierzęce są trawione w ponad 90%, a białka roślinne ulegają strawieniu zwykle w 45-80%, gdyż ich trawienie utrudniają obecne w roślinach: błonnik i kwas fitynowy.

Trawienie białek: etapy

Trawienie białek odbywa się w 3 etapach, a każdy z nich przebiega w innym odcinku układu pokarmowego i pod wpływem działania innych enzymów – ale o tym później.

  • Etap 1. trawienia białek: denaturacja. Białka tracą swoją strukturę pod wpływem działania kwasu solnego. Dzięki temu stają się bardziej podatne na działanie enzymów trawiennych.
  • Etap 2. trawienia białek: hydroliza początkowa. Długie łańcuchy białkowe są rozkładane na polipeptydy i oligopeptydy pod wpływem pepsyny.
  • Etap 3. trawienia białek: II etap hydrolizy. Trypsyna i chymotrypsyna rozcinają polipeptydy na oligopeptydy, skracając łańcuchy polipeptydowe.
  • Etap 4. trawienia białek: ostateczny rozkład białek. Oligopeptydy zostają ostatecznie rozdzielone przez peptydazy na poszczególne aminokwasy, które są wchłaniane do krwiobiegu.

Schemat trawienia białek

Spożycie białek → Denaturacja białka w żołądku pod wpływem kwasu solnego →
Rozpoczęcie hydrolizy białek przez pepsynę. Powstają polipeptydy → Rozkład polipeptydów przez trypsynę i chymotrypsynę w dwunastnicy. Powstają krótsze peptydy  →  Peptydazy w jelicie cienkim rozkładają peptydy do aminokwasów  → Wchłanianie aminokwasów do krwiobiegu przez ścianę jelita.

Trawienie białek: gdzie odbywa się ten proces

Proces trawienia białek odbywa się w 3 miejscach przewodu pokarmowego:

  • Żołądek. Tu następuje denaturacja białek i wstępna ich hydroliza. W żołądku pierwszy etap trawienia białek odbywa się dzięki działaniu pepsyny.
  • Dwunastnica. Tu sok trzustkowy zmienia odczyn treści pokarmowej z kwaśniej na zasadową. W takim środowisku enzymy trzustkowe kontynuują rozkład większych fragmentów białek. Powstają krótkie peptydy (oligopeptydy), tripeptydy, dipeptydy i aminokwasy.
  • Jelito cienkie – końcowe etapy trawienia, gdzie enzymy rozkładają peptydy na pojedyncze aminokwasy. Tu też następuje wchłanianie aminokwasów do komórek kosmków jelitowych, a stamtąd do krwi.

W każdym z tych miejsc następuje nieco inny etap trawienia białek, a na każdym z nich działają nieco inne enzymy, stopniowo skracając długość łańcuchów białkowych.

Enzymy trawiące białka

Enzymy odpowiedzialne za trawienie białek działają na różnych etapach tego procesu:

  • Pepsyna – działa w żołądku, rozkłada białka na polipeptydy. Aktywna w środowisku kwaśnym (pH 1,5–3). Wytwarzana przez komórki gruczołów żołądkowych jako nieaktywny pepsynogen. Wewnątrz żołądka aktywowana jest kwasem solnym do pepsyny.
  • Trypsyna i chymotrypsyna — działają w dwunastnicy, ale wydzielane są przez trzustkę jako trypsynogen. Pod wpływem enterokinazy (enzym wytwarzany przez ściany jelita) przekształcany jest do aktywnej trypsyny i chymotrypsyny. Rozkładają one polipeptydy na krótsze łańcuchy peptydowe (oligepeptydy) oraz dipeptydy, tripeptydy i aminokwasy.
  • Peptydazy – należą do nich karboksypeptydazy, aminopeptydazy i dipeptydazy. Wytwarzane są przez komórki nabłonka jelit. Działają w jelicie cienkim i kończą proces trawienia białek, rozbijając krótkie peptydy i dipeptydy na pojedyncze aminokwasy.

Enzymy trawiące białka dzieli się na:

  • endopeptydazy: niszczą wiązania wewnątrz łańcucha polipeptydowego, dzięki czemu z jednego łańcuch polipeptydowego powstają 2 krótsze łańcuchy polipeptydowe.
  • egzopeptydazy: niszczą skrajne wiązania w łańcuchach polipeptydowych, oddzielając od ich końców pojedyncze aminokwasy z wolną grupą aminową lub karboksylową.
  • dipeptydazy: rozkładają wiązanie między dwoma aminokwasami w dipeptydzie.

Wszystkie enzymy trawienne docierają do światła przewodu pokarmowego w postaci nieaktywnej, w przeciwnym razie, strawiłyby białka organizmu. W przewodzie pokarmowym zostają aktywowane i działają wyłącznie na treść pokarmową, gdyż sam przewód pokarmowy jest chroniony przed ich działaniem za pomocą warstwy śluzu.

Enzymy trawiące białkafot. Enzymy trawiące białka/ Adobe Stock, L.Darin

Czytaj także:
Białko przed czy po treningu?
Dieta białkowa: jadłospis na 14 dni
Za dużo białka w diecie — czy to jest groźne?

Redakcja poleca

REKLAMA