Slow food - główne założenia

Slow food.
Życie w ciągłym biegu oraz stresie powodują, że brakuje nam czasu na przygotowanie posiłków z wartościowych produktów. Z roku na rok można zauważyć narastający wzrost spożycia produktów fast food, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Aby przeciwstawić się takiemu zjawisku powołany został ruch Slow food, który powinien nas uświadomić, że pokarm ma służyć nie tylko zaspokojeniu głodu.
/ 17.10.2012 14:09
Slow food.

Filozofia Slow food

Slow food jest ruchem znanym praktycznie na całym świecie. Został zapoczątkowany we Włoszech w 1986 roku. Głównym założeniem tej organizacji jest ochrona smaku przygotowywanych potraw, celebrowanie posiłków w gronie najbliższych osób oraz promowanie regionalnych produktów w kraju oraz na świecie. Przeciwstawia się modnemu w obecnych latach „fastfoodowemu” trybowi życia, charakteryzujący się redukcji spożywanych posiłków wyłącznie do konsumpcji oraz życiu w ciągłym biegu oraz stresie.

Slow food w Polsce

W Polsce Slow food został zapoczątkowany stosunkowo niedawno. Za datę rozpoczęcia działalności organizacji w naszym kraju przyjmuje się datę 4 grudnia 2002 roku. Obecnie Slow food Polska zrzesza ponad 400 członków w dziewięciu oddziałach rozmieszczonych w całym kraju (Warszawa, Kraków, Szczecin, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Kujawy, Suwalszczyzna oraz Warmia).

Ruch Slow food w naszym kraju znany jest dopiero od dekady, ale warto zauważyć, że nasza „slowfoodowa” żywność może poszczycić się wieloletnimi tradycjami. To, co obecnie uznawane jest za „slow”, kiedyś przygotowywane było, na co dzień przez nasze babcie. Do dnia dzisiejszego Slow food w Polsce nie jest dostatecznie znany. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są przyzwyczajenia żywieniowe naszych rodaków, które kształtowały się przez ostatnie lata – zanik produkcji  i spożywania tradycyjnych potraw regionalnych oraz aspekt finansowy (zdrowa żywność jest o wiele droższa niż ta, którą produkuje się na skalę masową).

Pomimo tego w Polsce dla zachowania tradycji wytwarzanych jest wiele produktów uznawanych za tradycyjne dla danego regionu. Szacuje się, że w każdym województwie produkowanych jest kilka takich wyrobów. Przykładowo na Podlasiu przygotowuje się słynne kartacze lub baby ziemniaczane, na Podkarpaciu oscypki, natomiast na Pomorzu salceson kociewski z grzybami oraz tak zwaną zupę zagraj.

Zobacz także: Tabela produktów regionalnych

W ochronie zagrożonych gotowych produktów spożywczych, zwierząt owoców oraz warzyw Slow food powołał tak zwany program odbudowy – „Arka Smaku”. Wśród wielu zarejestrowanych wyrobów znajdują się także polskie produkty takie jak: oscypki, miody pitne Macieja Jarosa oraz  zwierzęta hodowlane np. czerwona krowa żyjąca wyłącznie w Małopolsce, hodowana przez ojców cystersów.

Przykładowy posiłek rekomendowany przez Slow food

Istnieje wiele przepisów rekomendowanych przez Slow food. Na śniadanie zaleca się spożycie owsianki zawierającej quinoa (płatki komosy ryżowej), owoce (np. truskawki, jagody), mleko, cynamon oraz miód. Wykonanie tego posiłku polega na zalaniu mlekiem płatków a następnie ich gotowaniu przez ok. 10 minut do momentu spęcznienia. Następnie doprawiamy do smaku cynamonem, miodem a na końcu całość posypujemy owocami.

Edukacja gwarancją sukcesu

Aby zgłębić filozofię Slow food niezbędna jest odpowiednia edukacja wpływająca na zmianę naszych nawyków żywieniowych.  Od nas wyłącznie zależy czy producenci wytwarzający na naszym rynku produkty niszowe będą mogli konkurować z przedsiębiorstwami produkującymi żywność na skalę przemysłową.  Dodatkowo zgodnie z jednym z głównych założeń tego ruchu, kuchnie oraz produkt lokalne są częścią naszej kultury, którą powinniśmy w odpowiedni sposób chronić.

Polecamy: Rodzaje oliwy - którą wybrać?

Redakcja poleca

REKLAMA