Takie mogą być skutki uboczne picia octu jabłkowego. Sprawdź, czym grozi kuracja octem z jabłek

picie octu jabłkowego skutki uboczne fot. Adobe Stock, Atlas
Picie octu jabłkowego — skutki uboczne picia nawet rozcieńczonego octu jabłkowego obejmują: uszkodzenia szkliwa zębów, podrażnienia jamy ustnej, gardła, układu pokarmowego, obniżenie apetytu, opóźnienie opróżniania się żołądka oraz interakcje z lekami. Szczególna ostrożność powinny zachować osoby leczące się na cukrzycę oraz przyjmujące leki obniżające poziom potasu we krwi.
Ewa Cwil / 26.10.2024 05:24
picie octu jabłkowego skutki uboczne fot. Adobe Stock, Atlas

Skutki uboczne picia octu jabłkowego rzadko występują po przyjęciu jednorazowo porcji rozcieńczonego octu. Ich ryzyko wzrasta tym bardziej, im mniej ocet rozcieńczony i im częściej i dłużej się stosuje takie mikstury. Chociaż mogą one wspierać zdrowie, to warto wiedzieć, jakie działania niepożądane mogą się wiązać z ich piciem. Sprawdź, na jakie objawy zwracać uwagę.

Spis treści:

  1. Skutki uboczne picia octu jabłkowego
  2. Przeciwwskazania do picia octu jabłkowego

Skutki uboczne picia octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny (pH 2-3), co sprawia, że spożywanie go w postaci nierozcieńczonej jest zdecydowanie niewskazane. Nawet po rozcieńczeniu go w wodzie, ocet jabłkowy może wywoływać skutki uboczne. Oto one:

  • Erozja szkliwa zębów. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może niszczyć szkliwo zębów, co z czasem prowadzi do nadwrażliwości zębów i próchnicy. W badaniach wykazano, że spożywanie kwaśnych napojów i produktów, takich jak ocet, znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia szkliwa.
  • Podrażnienie gardła i przełyku. Ocet jabłkowy może wywoływać podrażnienie błon śluzowych przełyku i gardła. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia nabłonka wyściełającego te obszary, co skutkuje bólem i dyskomfortem przy przełykaniu.
  • Podrażnienie żołądka. Wysoka kwasowość octu jabłkowego może podrażniać błonę śluzową żołądka, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób cierpiących na wrzody lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Regularne spożywanie octu jabłkowego może zaostrzać objawy, takie jak ból brzucha, nudności i wymioty. Spożywanie octu jabłkowego może być też szkodliwe dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD), u których może nasilić zgagę i inne objawy refluksu.
  • Opóźnienie opróżniania żołądka, które może potęgować symptomy gastroparezy (opóźnione opróżnianie się żołądka na tle neurologicznym).
  • Obniżenie apetytu. Picie octu jabłkowego może zmniejszać łaknienie, co nie jest wskazane u osób niedożywionych i starających się zwiększyć masę ciała.

Picie octu jabłkowego a interakcje z lekami

Spożywanie octu jabłkowego może wpływać na działanie niektórych leków. Przykładem są leki na cukrzycę, które obniżają poziom cukru we krwi. Ocet jabłkowy również wpływa na poziom glukozy, co może zwiększać ryzyko hipoglikemii, czyli niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi.

Inne leki, z którymi ocet może wchodzić w interakcje, to leki moczopędne oraz przeczyszczające, które obniżają poziom potasu, co w połączeniu z octem jabłkowym może nasilić ryzyko hipokaliemii. Należy zachować ostrożność w stosowaniu octu przy stosowaniu następujących leków:

  • leki na cukrzycę — ocet wraz z lekami na cukrzycę może obniżyć stężenie glukozy do niebezpiecznych poziomów (hipoglikemia);
  • digoksyna, lanoksyna — to leki obniżające poziom potasu we krwi. Ocet jabłkowy może nasilić ich działanie, powodując nadmierny spadek poziomu potasu we krwi;
  • leki diuretyczne – w połączeniu z octem jabłkowym także mogą spowodować zbyt niski poziom potasu we krwi. 

Jak zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych picia octu jabłkowego?

Aby uniknąć części skutków ubocznych picia octu jabłkowego, zawsze stosuj następujące zasady:

  • Nie przekraczaj dawki 30 ml octu dziennie.
  • Zawsze mocno rozcieńczaj wodą ocet jabłkowy do picia.
  • „Kurację octową” zaczynaj od małych dawek.
  • Pij rozcieńczony ocet przez słomkę, aby chronić szkliwo zębów.
  • Po wypiciu „mikstury” przepłucz usta wodą.

Skutki uboczne picia octu jabłkowego

fot. Skutki uboczne picia octu jabłkowego/ Adobe Stock, Africa Studio

Przeciwwskazania do picia octu jabłkowego

Nie każda osoba może bezpiecznie spożywać ocet jabłkowy, nawet w postaci rozcieńczonej. Istnieją grupy osób, które powinny unikać octu jabłkowego lub ograniczyć jego spożycie:

  1. Osoby z wrzodami żołądka i refluksem. Ze względu na kwaśny charakter octu jabłkowego, osoby z chorobą wrzodową, nadżerkami w żołądku lub refluksem żołądkowo-przełykowym powinny unikać jego spożywania. Ocet jabłkowy na refluks nie jest wskazany, gdyż może nasilać objawy tych chorób, wywołując ból, zgagę i dyskomfort.
  2. Osoby z niskim poziomem potasu. Osoby, u których stwierdzono niski poziom potasu, powinny zachować ostrożność w stosowaniu octu jabłkowego, ponieważ jego nadmierne spożycie może prowadzić do dalszego spadku poziomu potasu, co jest groźne dla zdrowia.
  3. Osoby przyjmujące niektóre leki. Chodzi o leki, które wymieniliśmy wyżej. Zresztą w przypadku stosowania jakichkolwiek medykamentów, przed rozpoczęciem regularnego picia octu jabłkowe najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Źródła:
1. Johnston CS, Kim CM, Buller AJ. Vinegar improves insulin sensitivity to a high-carbohydrate meal in subjects with insulin resistance or type 2 diabetes. Diabetes Care. 2004 Jan;27(1):281-2. doi: 10.2337/diacare.27.1.281. PMID: 14694010.
2. „What Apple Cider Vinegar Can (and Can’t) Do for You”, clevelandclinic.org

Czytaj także:
Jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy?
Jak robić ocet jabłkowy: przepis
Ocet jabłkowy na stawy i reumatyzm: czy to ma sens?

Redakcja poleca

REKLAMA