Mniszek lekarski – przeciwwskazania do stosowania herbatki, soku i wyciągów z mniszka. Komu może zaszkodzić?

Mniszek lekarski przeciwwskazania fot. Adobe Stock, bit24
Przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego są względne. Zdrowym osobom mniszek nie powinien zaszkodzić, jednak osoby z chorobami nerek, wątroby, dróg żółciowych, serca, z wrzodami żołądka, alergiami czy przyjmujące na stałe leki, np. przeciwzakrzepowe, a także antybiotyki, powinny skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do picia herbatki z mniszka może być też ciąża i karmienie piersią.
Ewa Cwil / 29.03.2024 05:13
Mniszek lekarski przeciwwskazania fot. Adobe Stock, bit24

Mniszek lekarski ma niewiele przeciwwskazań, jest więc uważany za zioło bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek ziół warto skonsultować z lekarzem, gdyż nie są one obojętne dla organizmu i mogą wchodzić w reakcje z lekami czy innymi suplementami diety. Ani dawkowanie, ani czas stosowania mniszka nie zostały przebadane naukowo, więc tym bardziej należy zachować ostrożność, mimo wielu prozdrowotnych właściwości mniszka lekarskiego.

Spis treści:

 1. Korzeń mniszka lekarskiego: syrop, herbatka – przeciwwskazania
 2. Jak długo można stosować mniszek lekarski?
 3. Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka lekarskiego: syrop, herbatka – przeciwwskazania

Korzeń mniszka lekarskiego jest uważany za bezpieczny, ale istnieją pewne przeciwwskazania i potencjalne interakcje, które należy wziąć pod uwagę przed jego zastosowaniem. Korzeń mniszka może być stosowany pod postacią herbatki z mniszka czy znajdować się w składzie suplementów diety. W obu przypadkach obowiązują takie same przeciwwskazania.

 • Alergia. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae: chryzantemy, stokrotki, nagietki), mogą także wykazywać reakcje alergiczne na korzeń mniszka lekarskiego.
 • Kamienie żółciowe. Istnieje ryzyko, że korzeń mniszka lekarskiego może zwiększyć wydzielanie żółci, co może być niewskazane w przypadku osób z kamieniami żółciowymi lub innymi schorzeniami dróg żółciowych.
 • Interakcje z lekami. Korzeń mniszka lekarskiego może wpływać na działanie niektórych leków, w szczególności dotyczy to leków moczopędnych, przeciwkrzepliwych, zobojętniających sok żołądkowy i obniżających poziom cukru we krwi. Niemniej jednak osoby przyjmujące regularnie jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania korzenia mniszka lekarskiego. Także w przypadku antybiotykoterapii lepiej nie stosować mniszka, gdyż może zmniejszać ich wchłanianie i działanie lecznicze.
 • Przewlekłe choroby. Cukrzyca, choroby wątroby, nerek, serca, zaburzenia elektrolitowe, wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być przeciwwskazaniem do stosowania korzenia mniszka lekarskiego, gdyż może on wpływać na funkcjonowanie tych narządów. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.
 • Ciąża i karmienie piersią. Bezpieczeństwo stosowania korzenia mniszka lekarskiego w czasie ciąży i karmienia piersią nie zostało w pełni zbadane. Z tego względu i niejako na wszelki wypadek lepiej unikać jego stosowania w tych okresach bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
 • Planowane zabiegi operacyjne. Ponieważ mniszek może zaburzać krzepnięcie krwi, nie należy go przyjmować pod żadną postacią w okresie przedoperacyjnym, aby nie zwiększać ryzyka krwotoku.

Kwiaty mniszka lekarskiego zawierają te same substancje co korzeń mniszka, jedynie ich proporcje mogą się różnić. Z tego względu przy stosowaniu syropu z kwiatów mniszka obowiązują te same przeciwwskazania, co w przypadku herbatki z korzenia czy suplementów z wyciągami z korzenia mniszka.

Jak długo można stosować mniszek lekarski?

Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących zarówno dawkowania jak i czasu stosowania mniszka lekarskiego pod postacią czy to herbatki, soku czy suplementu diety. Dlatego należy polegać na zaleceniach producenta, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Jedyne co wiadomo na podstawie obserwacji, to dawki, które nie powinny wywoływać niepożądanych skutków:

 • 4-10 g świeżych i suszonych liści mniszka dziennie,
 • 2-8 g świeżego korzenia mniszka dziennie,
 • 250-1000 mg proszku z suszu dziennie do 4 razy dziennie,
 • łyżeczka soku z liści mniszka dwa razy dziennie,
 • 2-5 ml nalewki z mniszka lekarskiego 3 razy dziennie,
 • 1-2 łyżeczki płynnego ekstraktu z mniszka dziennie.

Ponieważ nie wiadomo, jak na organizm wpływa długoterminowe stosowanie produktów z mniszka, najlepiej stosować je przez pewien czas (np. 2- 4 tygodnie), a następnie robić przerwę o podobnej długości.

Z pewnością bezpieczniejsze jest stosowanie naturalnych naparów z korzenia, kwiatów, czy soku albo świeżych lub suszonych liści niż suplementów z wyciągami z mniszka. Wyciągi są formą skoncentrowaną substancji, jakie zawiera mniszek, więc ich działanie może być silniejsze, co nie zawsze jest korzystne.

Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiegofot. Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego/ Adobe Stock, teatian

Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego

U niektórych osób stosowanie mniszka lekarskiego może podrażniać żołądek i wywoływać zgagę lub biegunkę.

U niektórych osób mogą zacząć pojawiać się wybroczyny pod skórą i skłonność do siniaków, ponieważ mniszek może spowalniać krzepnięcie krwi.

U osób cierpiących na egzemę zaobserwowano częstsze występowanie alergii na mniszka lekarskiego i zaostrzenie objawów skórnych.

Czytaj także:
Zioła na dnę moczanową (w tym mniszek)
10 ziół, które warto mieć w ogrodzie
Jakie zioła pomagają w odchudzaniu?

Redakcja poleca

REKLAMA