Mniszek lekarski ma niewiele przeciwwskazań, jest więc uważany za zioło bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek ziół warto skonsultować z lekarzem, gdyż nie są one obojętne dla organizmu i mogą wchodzić w reakcje z lekami czy innymi suplementami diety. Ani dawkowanie, ani czas stosowania mniszka nie zostały przebadane naukowo, więc tym bardziej należy zachować ostrożność, mimo wielu prozdrowotnych właściwości mniszka lekarskiego.
Spis treści:
- Korzeń mniszka lekarskiego: syrop, herbatka – przeciwwskazania
- Jak długo można stosować mniszek lekarski?
- Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego
Korzeń mniszka lekarskiego: syrop, herbatka – przeciwwskazania
Korzeń mniszka lekarskiego jest uważany za bezpieczny, ale istnieją pewne przeciwwskazania i potencjalne interakcje, które należy wziąć pod uwagę przed jego zastosowaniem. Korzeń mniszka może być stosowany pod postacią herbatki z mniszka czy znajdować się w składzie suplementów diety. W obu przypadkach obowiązują takie same przeciwwskazania.
- Alergia. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae: chryzantemy, stokrotki, nagietki), mogą także wykazywać reakcje alergiczne na korzeń mniszka lekarskiego.
- Kamienie żółciowe. Istnieje ryzyko, że korzeń mniszka lekarskiego może zwiększyć wydzielanie żółci, co może być niewskazane w przypadku osób z kamieniami żółciowymi lub innymi schorzeniami dróg żółciowych.
- Interakcje z lekami. Korzeń mniszka lekarskiego może wpływać na działanie niektórych leków, w szczególności dotyczy to leków moczopędnych, przeciwkrzepliwych, zobojętniających sok żołądkowy i obniżających poziom cukru we krwi. Niemniej jednak osoby przyjmujące regularnie jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania korzenia mniszka lekarskiego. Także w przypadku antybiotykoterapii lepiej nie stosować mniszka, gdyż może zmniejszać ich wchłanianie i działanie lecznicze.
- Przewlekłe choroby. Cukrzyca, choroby wątroby, nerek, serca, zaburzenia elektrolitowe, wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być przeciwwskazaniem do stosowania korzenia mniszka lekarskiego, gdyż może on wpływać na funkcjonowanie tych narządów. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.
- Ciąża i karmienie piersią. Bezpieczeństwo stosowania korzenia mniszka lekarskiego w czasie ciąży i karmienia piersią nie zostało w pełni zbadane. Z tego względu i niejako na wszelki wypadek lepiej unikać jego stosowania w tych okresach bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
- Planowane zabiegi operacyjne. Ponieważ mniszek może zaburzać krzepnięcie krwi, nie należy go przyjmować pod żadną postacią w okresie przedoperacyjnym, aby nie zwiększać ryzyka krwotoku.
Kwiaty mniszka lekarskiego zawierają te same substancje co korzeń mniszka, jedynie ich proporcje mogą się różnić. Z tego względu przy stosowaniu syropu z kwiatów mniszka obowiązują te same przeciwwskazania, co w przypadku herbatki z korzenia czy suplementów z wyciągami z korzenia mniszka.
Jak długo można stosować mniszek lekarski?
Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących zarówno dawkowania jak i czasu stosowania mniszka lekarskiego pod postacią czy to herbatki, soku czy suplementu diety. Dlatego należy polegać na zaleceniach producenta, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.
Jedyne co wiadomo na podstawie obserwacji, to dawki, które nie powinny wywoływać niepożądanych skutków:
- 4-10 g świeżych i suszonych liści mniszka dziennie,
- 2-8 g świeżego korzenia mniszka dziennie,
- 250-1000 mg proszku z suszu dziennie do 4 razy dziennie,
- łyżeczka soku z liści mniszka dwa razy dziennie,
- 2-5 ml nalewki z mniszka lekarskiego 3 razy dziennie,
- 1-2 łyżeczki płynnego ekstraktu z mniszka dziennie.
Ponieważ nie wiadomo, jak na organizm wpływa długoterminowe stosowanie produktów z mniszka, najlepiej stosować je przez pewien czas (np. 2- 4 tygodnie), a następnie robić przerwę o podobnej długości.
Z pewnością bezpieczniejsze jest stosowanie naturalnych naparów z korzenia, kwiatów, czy soku albo świeżych lub suszonych liści niż suplementów z wyciągami z mniszka. Wyciągi są formą skoncentrowaną substancji, jakie zawiera mniszek, więc ich działanie może być silniejsze, co nie zawsze jest korzystne.
fot. Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego/ Adobe Stock, teatian
Skutki uboczne stosowania mniszka lekarskiego
U niektórych osób stosowanie mniszka lekarskiego może podrażniać żołądek i wywoływać zgagę lub biegunkę.
U niektórych osób mogą zacząć pojawiać się wybroczyny pod skórą i skłonność do siniaków, ponieważ mniszek może spowalniać krzepnięcie krwi.
U osób cierpiących na egzemę zaobserwowano częstsze występowanie alergii na mniszka lekarskiego i zaostrzenie objawów skórnych.
Czytaj także:
Zioła na dnę moczanową (w tym mniszek)
10 ziół, które warto mieć w ogrodzie
Jakie zioła pomagają w odchudzaniu?