Majeranek czy tymianek?

Majeranek
Zioła są powszechnie stosowane jako przyprawa do dań. Ogromna różnorodność ziół daje wiele możliwości, ale czy wiesz, jak je stosować? Czy wiesz do jakich potraw dodawać majeranek i tymianek?
/ 15.12.2010 11:11
Majeranek

Bogactwo majeranku

Majeranek, czyli Origanum Majorana, pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Jego zielone krzewy, o wysokości około 50 cm, charakteryzują się owalnymi i omszonymi listkami. Białe lub różowe kwiatostany pojawiają się około lipca.

Majeranek wchodzi w skład ziół prowansalskich oraz pieprzu ziołowego. Jest on często mylony z oregano, które nazywane jest nawet „dzikim majerankiem”.

Roślina ta, świeża czy suszona, znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Pasuje do wszelkich rodzajów mięs, potraw z ziemniaków, dań jednogarnkowych, zup – szczególnie z warzywami strączkowymi, np. grochowej i fasolowej.

Polecamy: Lecznicze zioła chińskie

Herbata z majeranku stosowana jest w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, bezsenności, przeziębienia czy bólu głowy.

Co to jest tymianek?

Tymianek, Thymus vulgaris, pochodzi z południowej Europy. Co ciekawe, przyprawa ta wykorzystywana była już przez starożytnych Egipcjan i to nie tylko w celach kulinarnych, ale także w procesie mumifikacji ciał.

Do dnia dzisiejszego poznano ponad tysiąc gatunków i odmian tymianku, a wśród nich np. tymianek srebrny, kminkowy, złoty, cytrynowy, polny.

Tymianek leczy?

Roślinie tej przypisuje się także działanie lecznicze. Uważa się, że wpływa korzystnie na wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym. Tymianek wykazuje także działanie bakterio- i grzybobójcze, a jego wyciągi wchodzą w skład wielu środków wykrztuśnych.

Tymianek w kuchni

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów ziół, aromat i smak tymianku nie zmieniają się podczas gotowania. Można więc przyprawić nim danie jeszcze przed obróbką termiczną. Używany w kuchni świetnie komponuje się z potrawami mięsnymi, sałatkami i daniami warzywnymi. Może być także dodatkiem do niektórych deserów. Przykładem mogą być morele z winem i tymiankiem.

Sprawdź: Jak stosować zioła w kuchni?

Cząber i tymianek wchodzą w skład mieszanki ziołowej, jaką są zioła prowansalskie.

Przepis na ziołowe morele

Do ich przygotowania potrzebujemy moreli, łyżeczkę brązowego cukru, łyżeczkę cukru trzcinowego Demerara, listki z kilku gałązek tymianku, 2-3 łyżeczki słodkiego wina. Przekrojone owoce układamy na blasze, posypujemy brązowym cukrem, polewamy słodkim winem, znowu posypujemy cukrem (tym razem Demerara) i dekorujemy tymiankiem. Tak przygotowane morele wstawiamy do pieca o temperaturze 180 stopni na około 20 minut.
Morele można podać z niewielką ilością kwaśnej śmietanki.

Zobacz koniecznie - Vademecum ziół

Redakcja poleca

REKLAMA