Kurkuma w ciąży: dozwolona tylko w ilościach kulinarnych? Sprawdź jak stosować kurkumę w ciąży

Kurkuma w ciąży fot. Adobe Stock, rostovtsevayu
Kurkuma w ciąży w nieprzesadnych ilościach jest bezpieczna. Zazwyczaj taka dawka znajduje się w potrawach i napojach, do przyrządzenia których stosuje się tę przyprawę. Tak jedzona kurkuma w ciąży może działać korzystnie. Specjaliści są jednak zgodni, że przyjmowanie kurkumy w ciąży w postaci suplementów lub w „medycznych” dawkach jest niewskazane.
Ewa Cwil / 17.02.2023 05:06
Kurkuma w ciąży fot. Adobe Stock, rostovtsevayu

Kurkuma stosowana jest od tysiącleci. Ludzie jadają ją w pewnych częściach świata regularnie i w każdym wieku nie tylko ze względu na zdrowotne właściwości kurkumy. Naukowcy jednak mówią otwarcie: działanie kurkumy w ciąży nie zostało przebadane u ludzi, dlatego nie wiemy, jak zadziała w ilości uznawanej za leczniczą.

Spis treści:

  1. Kurkuma w ciąży
  2. Kurkuma w ciąży: przeciwwskazania
  3. Czy kurkuma w ciąży ma skutki uboczne?

Kurkuma w ciąży - co wiemy?

Nie prowadzono badań, których celem byłoby ustalenie bezpieczeństwa stosowania kurkumy w ludzkiej ciąży. Dlatego nie wiemy, jak może wpłynąć na jej przebieg i rozwój ludzkiego płodu, nie została tym samym określona bezpieczna ilość kurkumy w ciąży. Przyjmuje się natomiast, że stosowanie jej w kuchni w ilościach zwykle wykorzystywanych do nadawania potrawom i napojom smaku, aromatu i koloru, w postaci świeżej i sproszkowanej, jest dla kobiet w ciąży i płodów bezpieczne.

Używanie kurkumy w ciąży może zmniejszać stan zapalny, który przydarza się 20-30% ciężarnych, wywołując krwawienie dziąseł. Kurkuma w badaniach prowadzonych na dorosłych osobach niebędących w ciąży wykazały, że stosowanie kurkuminy zmniejsza stan zapalny, zmniejsza powstawanie płytki nazębnej i działa bakteriobójczo, może łagodzić zapalenie dziąseł w ciąży. Jednocześnie podkreślili, że należy wtedy pamiętać o stosowaniu małej ilości kurkumy czy produktów z kurkuminą oraz skonsultować się z lekarzem.

Co wiadomo o działaniu kurkumy w ciąży?

Choć nie badano wpływu kurkumy i kurkuminy na ciąże u kobiet, prowadzono takie badania na zwierzętach. Nie można ich wyników przełożyć bezpośrednio na ludzi, ale naukowcy twierdzą, że kurkuma w ciąży ludzkiej nie musi, ale może zadziałać podobnie – stąd ostrożność zalecana przez specjalistów w przypadku kobiet spodziewających się dziecka.

Kurkuma w ciąży w zwiększonej dawce może:

  • nieznacznie zmniejszyć masę urodzeniową dziecka,
  • zakłócać rozwój płodu,
  • utrudniać implantację zarodka.

Trzeba jednak wspomnieć o wynikach badań, które u zwierząt wykazały korzystne działanie na ciążę. Stwierdzono, że kurkuma w ciąży może:

  • zmniejszać ryzyko stanu przedrzucawkowego,
  • obniżać ryzyko zbyt wolnego wzrostu płodu,
  • obniżać skurczowe ciśnienie krwi.

Wszystkie te korzystne działania były wynikiem przeciwzapalnych właściwości kurkumy.

Kurkuma w ciąży: przeciwwskazania

fot. Kurkuma w ciąży: przeciwwskazania/ Adobe Stock, nungning20

Kurkuma w ciąży – przeciwwskazania

Na wszelki wypadek ciężarnym odradza się stosowanie suplementów z kurkumą, gdyż mogą zawierać więcej kurkuminy, niż potrawy przyprawione kurkumą.

Kurkumina to aktywny składnik kurkumy o silnym działaniu antyoksydacyjnym. W większej dawce może zadziałać podobnie do estrogenu, wywołując skurcze macicy lub krwawienie z dróg rodnych, co może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Kurkuma w pierwszym trymestrze ciąży

Jadanie potraw z kurkuminą oraz spożywanie napojów z kurkuminą, zwłaszcza okazjonalne, jest dozwolone także w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak kobiety, które narażone były na częste poronienia, dla własnego spokoju ducha powinny podczas kolejnej ciąży zrezygnować z jedzenia kurkumy, aby mieć pewność, że eliminują wszystkie czynniki, które poronieniu mogą sprzyjać choćby w niewielkim stopniu.

Ze względu na możliwe działanie utrudniające zagnieżdżenie się zarodka i zakłócanie jego rozwoju, w pierwszym trymestrze ciąży szczególnie należy się wystrzegać jadania dużych ilości kurkumy czy suplementów zawierających kurkuminę.

Czy kurkuma w ciąży ma skutki uboczne?

Po zjedzeniu dużej ilości kurkumy może wystąpić biegunka, ból głowy, wysypka. Jednak objawy te wywołują naprawdę duże dawki. Szkodliwość kurkumy jedzonej w umiarkowanych ilościach jest minimalna. Za dawkę prozdrowotną, medyczną, uznaje się 1 g kurkuminy na każde 10 kg masy ciała. Dawka wywołująca skutki uboczne to 3 g na 10 kg masy ciała lub więcej.

Dawki medycznej nie powinny stosować ciężarne. W żadnej porcji żadnej potrawy nie znajdzie się kilka gramów kurkuminy, dlatego kulinarne stosowanie kurkumy w ciąży uznaje się za bezpieczne.

Z czym nie wolno łączyć kurkumy?

Kurkuma nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, np. warfaryny oraz leków przeciwcukrzycowych, np. metforminy. Oba te leki czasami stosowane są w ciąży, choć warfaryna nie jest stosowana w 1. trymestrze ciąży i w czasie ostatnich 4. tygodni ciąży. Ciężarna poddana leczeniu tymi lekami powinna szczególnie uważać na to, aby nie przesadzić z ilością kurkumy w swojej diecie lub całkowicie z niej zrezygnować.

Czytaj także: Kurkuma na stawy – jak stosować?Kurkuma na rwę kulszową – czy i jak działaCzy kurkuma szkodzi na nerki?

Redakcja poleca

REKLAMA