Kolagen – nie tylko na zmarszczki

Jak kolagen wpływa na wygląd skóry?
Kolagen większości z nas kojarzy się głównie jako "eliksir młodości", ale tak naprawdę nasz organizm zawdzięcza mu znacznie więcej. Odpowiednia ilość kolagenu w codziennej diecie zapewni nam nie tylko piękny wygląd, ale także zdrowie i dobre samopoczucie.
/ 25.06.2013 15:05
Jak kolagen wpływa na wygląd skóry?

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem tkanki łącznej, które ma bardzo wysoką odporność na rozciągnie i jest głównym składnikiem ścięgien. Odpowiedzialny jest za spajanie komórek w naszym organizmie, dlatego właśnie zmniejszająca się z upływem lat ilość kolagenu w skórze powoduje powstawanie zmarszczek. Aminokwas ten poddawany jest stałej wymianie, która najrzadziej odbywa się w kościach (co rok), a najczęściej w wątrobie (wymiana co miesiąc).

Działanie kolagenu

Kolagen przede wszystkim odpowiada za kondycję naszej skóry. Po 25. roku życia jego produkcja znacznie się obniża, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek. Dlatego traktujemy go jako broń w walce z upływającym czasem. Ponadto kolagen ma ogromny wpływ na wygląd oraz odżywienie cebulek naszych włosów. Niedobór białka powoduje ich suchość, łamliwość i wypadanie. Aby zwiększyć ilość kolagenu w organizmie należy np. spożywać więcej jaj lub zastosować suplementację.  Możemy używać np. tzw. żelu kolagenowego, który nakłada się najpierw na skórę głowy, a później na umyte włosy. Systematyczne stosowanie kolagenu potrafi zahamować wypadanie włosów oraz zniwelować łupież.

O kolagenie naturalnym należy pamiętać jeśli chcemy w odpowiedni sposób zadbać o nasze kości. Wpływa on bowiem na ich elastyczność, gęstość i zapobiega wystąpieniu osteoporozy. Jeśli zdarzyło Ci się odczuwać ból w stawach, może on być spowodowany niewystarczającą ilością mazi stawowej, którą produkuje właśnie kolagen. By pomóc naszemu organizmowi w pozyskiwaniu tego cennego białka należy od czasu do czasu wprowadzać do menu produkty tzw. wysokokolagenowe, czyli: galaretki wieprzowe, jaja, flaki, tłuste rosoły. Możemy te potrawy spożywać z dodatkiem produktów bogatych w witaminę C, ponieważ pomaga ona w przyswajaniu kolagenu.

Zobacz także: Grupa krwi B - jak się odżywiać?

Najnowsze badania wykazują, że kolagen jest pomocny również w walce z nadwagą. Zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki kolagenu, czyli białka powoduje przyspieszenie metabolizmu, wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni. Co ważne w skład preparatów kolagenowych wchodzą tylko i wyłącznie naturalne składniki takie jak rybi kolagen, algi morskie, witamina E. Zatem ich stosowanie jest bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Kolagen w diecie

Nasz organizm potrafi wytwarzać naturalnie kolagen, ale niestety wraz z upływem lat jego ilość się zmniejsza. Powinniśmy zadbać o to, by nasza codzienna dieta bogata była w składniki produkujące kolagen. Dlatego na naszym stole powinny znaleźć się produkty takie jak:

  • zielone warzywa (zawierają luteinę pomagającą w budowie kolagenu)
  • fasola (zawiera kwas hialuronowy zapobiegający starzeniu się skóry)
  • czarna porzeczka (bogata w witaminę C)
  • ziarna zbóż (posiadają prolaminę – białko niezbędne do budowy kolagenu)

Utrzymanie odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie jest niezbędne, jeżeli chcemy nie tylko cieszyć się pięknym wyglądem skóry, czy włosów, ale pozbyć się problemów kostnych lub zapobiec im.  Z produktów wysokokolagenowych, które są oczywiście bardzo łatwo dostępne można przyrządzić wiele smacznych i prostych dań, a codzienną dietę wzbogacić o suplementy. Musimy bowiem pamiętać, że tylko kompleksowe działanie przyniesie oczekiwane efekty.

Redakcja poleca

REKLAMA