Kobieta 45+ w formie

kobieta, ogórek fot. ONS
Dawniej nie musiałaś skrupulatnie liczyć kalorii. Po 45. roku życia jest inaczej. By teraz schudnąć, potrzebujesz diety, która pobudzi przemianę materii, a jednocześnie dostarczy niezbędnych składniki pokarmowe.
/ 27.11.2009 11:57
kobieta, ogórek fot. ONS
Elżbieta od kilku lat bezskutecznie walczy z nadwagą i efektem jo-jo. Testowała niemal wszystkie diety cud, kopenhaską, Montignaca. Zwykle chudła, ale po zakończeniu kuracji powracała do niewłaściwych nawyków żywieniowych. Efekt? Ponownie przybierała na wadze. Jej BMI to 29. Z roku na rok utrzymanie figury staje się coraz trudniejsze. Ostatnio w związku z menopauzą problemy jeszcze bardziej się pogłębiły. Co powinna robić Elżbieta, by skutecznie pozbyć się niechcianych krągłości?

Ćwiczenie na szczupłą talię:
Połóż się na plecach i spleć dłonie pod głową. Unieś proste nogi w górę. Napnij mięśnie brzucha. Unieś głowę i barki, sięgnij lewą ręką w stronę prawej stopy. Wróć do pozycji wyjściowej. Sięgnij prawą ręką do lewej stopy. Powtarzaj naprzemiennie 20 razy.

Expert radzi:
W tym wieku wiele kobiet wchodzi w okres menopauzy. To zaś powoduje spadek energii, złe samopoczucie i większy apetyt. Jakby tego było mało, zwalnia metabolizm, co sprzyja tyciu. By schudnąć, proponuję:
* stosować bardziej rygorystyczną dietę niż dotychczas (najlepiej 1200–1500 kcal);
* ograniczyć do minimum ilość cukru i tłuszczu w diecie. Unikać pszennego pieczywa, ciast i ciasteczek, ziemniaków oraz przekąsek (słonych paluszków, chipsów);
* postawić na białko zawarte w chudym nabiale, mięsie drobiowym i rybach;
* wzbogacić menu w produkty sojowe, zawarte w nich roślinne estrogeny pomagają łagodzić skutki menopauzy.

Strategia dla Elżbiety:
Przynajmniej raz w tygodniu zjedz porcję gotowanej wołowiny. To bogate źródło sprzężonego kwasu linolowego CLA. Substancja ta wspomaga odchudzanie, bo zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza przemianę materii. Chcesz pozbyć się tłuszczu z brzucha, łykaj Bio- -C.L.A. z zieloną herbatą.

Co utrudnia odchudzanie? - problemy z hormonami
W twoim organizmie zachodzi teraz dużo zmian. Mają one wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, mogą też sprzyjać przybieraniu na wadze. Są to:
* Niedoczynność tarczycy. Zbyt niski poziom hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny) może wywoływać tycie, mimo zmniejszonego apetytu. Dzieje się tak dlatego, że niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie przemiany materii nawet o połowę. Odpowiednie leczenie może jednak pomóc w odzyskaniu kontroli nad wagą.
* Menopauza. Zmniejszone wydzielanie estrogenów – żeńskich hormonów płciowych, sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej głównie wokół brzucha i powstawaniu otyłości brzusznej (androidalnej). Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej łagodzi niektóre objawy menopauzy, może też zapobiegać gwałtownemu przybieraniu na wadze.

Nasza rada: Na deser zjedz połowę grejpfruta. Ma tylko 30 kcal i wspomaga odchudzanie. Może też obniżać poziom glukozy i cholesterolu we krwi, zapobiegając cukrzycy i chroniąc serce.

Redakcja poleca

REKLAMA