Kiwi na noc: czy jadanie kiwi przed snem pomaga zasnąć?

kiwi na noc fot. Adobe Stock, lilechka75
O tym, że jadanie kiwi na noc może poprawiać jakość snu, zaczęło się mówić, gdy opublikowano wyniki badania naukowego w 2011 roku. Warto jednak pamiętać, że to jedyne doniesienie na ten temat, więc należy je traktować jako wskazanie pewnej możliwości, a nie ostateczny dowód naukowy.
Ewa Cwil / 07.01.2023 05:05
kiwi na noc fot. Adobe Stock, lilechka75

Pomysł jadania kiwi na noc co jakiś czas odżywa w mediach. Choć od odkrycia wpływu tego owocu na sen minęło już 12 lat, nadal bywa ono przedstawiane jako nowość, a liczba publikacji internetowych łączących kiwi ze snem rośnie, choć badań na ten temat nie przybywa.
Czy warto jeść owoc kiwi na noc? Na pewno nie zaszkodzi spróbować. W przypadku niektórych może to być sposób na całkowicie naturalne wprowadzenie organizmu w tryb zasypiania i nocnego wypoczynku. Bez skutków ubocznych.

Spis treści:

  1. Czy kiwi można jeść na noc?
  2. Czy kiwi usypia?
  3. Ile kiwi przed snem?
  4. Inne produkty zawierające serotoninę

Czy kiwi można jeść na noc?

Tak, dokładnie tak samo, jak każdy inny owoc. Kiwi zawiera wiele cennych dla zdrowia składników, a spośród nich serotonina i przeciwutleniacze mają potencjał wspomagania walki z bezsennością – tak twierdzą naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, czy  jadanie kiwi na noc może ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu. Wyniki ich badań opublikowano w 2011 roku i od tego czasu coraz częściej ludzie zaczynają sobie polecać jedzenie kiwi przed snem. Jednak badanie to było pierwszym i jedynym, które próbowało zbadać wpływ kiwi na sen, a liczba osób, które przebadano pod tym kątem, była mała (2 mężczyzn i 22 kobiety). To oznacza, że kiwi ma potencjał do walki z bezsennością, ale działanie to powinno zostać dokładniej udowodnione – potrzeba więcej badań na ten temat.

Czy kiwi usypia?

Prawdopodobnie tak, wskazuje na to wspomniane wyżej badanie przeprowadzone przez chińskich naukowców. Trwało ono 4 tygodnie. Przez ten czas osoby biorące udział w eksperymencie co wieczór zjadały 2 owoce kiwi na godzinę przed udaniem się na nocny wypoczynek. Po 4 tygodniach okazało się, że badani:

  • zasypiali 35% szybciej,
  • spali o 13% dłużej,
  • o 42 % lepiej spali,
  • 5% rzadziej wybudzali się w nocy.

Kiwi jest jednym z niewielu owoców zawierających znaczącą ilość serotoniny, która odpręża i pomaga szybciej zasnąć. Co ciekawe, serotonina hamuje też ochotę na węglowodany i poprawia nastrój. Wszystkie te działania mogą być cennym wsparciem podczas kuracji odchudzającej.

Ile kiwi przed snem?

Teoretycznie: im większe kłopoty z zasypianiem, tym więcej kiwi lepiej zjeść. Na każdy gram owocu kiwi przypada 6 mikrogramów serotoniny. Średnie kiwi waży 95 g, po obraniu ok. 75 g. Zatem jeden owoc dostarcza 450 mikrogramów serotoniny.

W badaniu wspomnianym wyżej podawano uczestnikom eksperymentu każdego dnia 2 kiwi, czyli ok. 900 mikrogramów serotoniny. Skoro taka dawka wykazała pozytywne działanie, ułatwiając zasypianie i poprawiając jakość snu, można przyjąć, że dwa kiwi na noc wystarczą. Osoby o ponadprzeciętnej masie ciała być może będą potrzebowały większej „dawki” kiwi.

Inne produkty zawierające serotoninę

Nie tylko kiwi zawiera serotoninę, która ułatwia zasypianie. Znajduje się ona także w następujących owocach:

  • banan,
  • ananas,
  • marakuja,
  • granat,
  • truskawki,
  • śliwki.

Serotonina obecna jest nie tylko w owocach, ale i w warzywach. Najbogatsze w nią są: cykoria, papryka, sałata, szpinak, ziemniaki, kapusta chińska. Inne niż dieta sposoby na podniesienie poziomu serotoniny to: medytacja, ekspozycja na światło słoneczne, aktywność fizyczna.

Czytaj także:
Mini kiwi – czy warto jeść atkinidia?
Dlaczego kiwi szczypie w język?
Przepis na mleczny koktajl z kiwi
 

 

Redakcja poleca

REKLAMA