Czy kawa wpływa na mięśniaki macicy? Kofeina i alkohol jako czynniki ryzyka mięśniaków

Kawa a miesniaki macicy.jpg fot. Adobe Stock, Krakenimages.com
Kawa i mięśniaki macicy nie są uznawane za powiązane. Istnieją sprzeczne badania na ten temat – jedne sugerują taki związek, inne go nie potwierdzają. Dlatego nie można powiedzieć ponad wszelką wątpliwość, że kofeina zwiększa ryzyko zachorowania czy szybszego wzrostu mięśniaków. Jednak w pewnych przypadkach być może duże dawki kofeiny z napojów niekawowych mogą mieć niekorzystny wpływ.
Ewa Cwil / 03.12.2023 05:55
Kawa a miesniaki macicy.jpg fot. Adobe Stock, Krakenimages.com

Wiele kobiet, które obawiają się mięśniaków macicy lub już je mają, zastanawia się, czy picie kawy może mieć wpływ na rozwój lub przebieg tej choroby. Naukowcy też interesowali się tym tematem, dlatego co nieco już na ten temat wiadomo. Sprawdź, jak używki w płynie wpływają na mięśniaki macicy.

Spis treści:

  1. Czy kawa wywołuje lub nasila mięśniaki macicy?
  2. Czy alkohol ma wpływ na mięśniaki macicy?
  3. Czego nie lubią mięśniaki macicy?

Czy kawa wywołuje lub nasila mięśniaki macicy?

Niektórzy badacze uważają, że wzrost mięśniaków jest napędzany przez estrogen. Ponieważ kofeina (i alkohol) mogą wpływać na poziom hormonów w organizmie, niektórzy lekarze zalecają kobietom z mięśniakami ograniczenie spożycia obu tych substancji. Czy słusznie? Przeprowadzono badania, które miały odpowiedzieć na to pytanie, ale ich wyniki wprawiły ekspertów w zakłopotanie. Wyniki różnych badań były różne, więc nadal jest to kwestia budząca kontrowersje.

Badanie przeprowadzone na Azjatkach wykazało, że spożywanie 200 mg kawy dziennie podnosiło poziom estrogenów, ale to samo badanie przeprowadzone na kobietach rasy kaukaskiej miało odwrotny skutek. Jeśli jednak kofeina pochodziła z jednej filiżanki napoju gazowanego z kofeiną, podnosiła poziom estrogenu zarówno u kobiet azjatyckich, jak i kaukaskich.

W 2004 roku w badaniu Black Women’s Health Study stwierdzono, że nie stwierdzono związku pomiędzy spożyciem kofeiny a występowaniem mięśniaków macicy. Do tego samego wniosku doprowadziło badanie przekrojowe przeprowadzone we Włoszech.

Inne niezależne badanie wykazało korelację pomiędzy spożywaniem 500 mg kawy lub kofeiny a zwiększonym ryzykiem mięśniaków u kobiet poniżej 35 roku życia. Krótko mówiąc, nie wydaje się, że kofeina z kawy ma znaczący wpływ na mięśniaki, ale kofeina z napojów gazowanych lub kofeina spożywana w dużych ilościach może mieć takie działanie.

Środowisko naukowe w kwestii kawy i mięśniaków macicy nie zajmuje jednoznacznego stanowiska. To oznacza, że nie stwierdza, aby spożywanie kofeiny było związane z powstawaniem czy szybszym wzrostem mięśniaków macicy. Można zatem śmiało pić dzienną dawkę kawy, ale na wszelki wypadek lepiej unikać bardzo dużych jej ilości, podobnie jak dużych ilości napojów ją zawierających.

Czy kawa sprzyja mięśniakom macicy?fot. Czy kawa sprzyja mięśniakom macicy?/ Adobe Stock, Pixel-Shot

Czy alkohol ma wpływ na mięśniaki macicy?

Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy piwem i mięśniakami, jednak nie potwierdzono zwiększonego ryzyka wystąpienia mięśniaków po spożyciu wina lub innego alkoholu. Badanie zdrowia Afroamerykanek z 2004 r. było pierwszym badaniem przeprowadzonym w celu zbadania ryzyka w odniesieniu do określonego rodzaju napoju alkoholowego i stwierdzono, że spożycie piwa może mieć pewien wpływ na poziom hormonów.

Włoskie badanie nie wykazało związku między alkoholem a ryzykiem mięśniaków, ale 90% ich uczestników piło wino. Co ciekawe, badania te wykazały również, że osoby pijące piwo są obarczone największym względnym ryzykiem raka piersi.

Wiele składników odżywczych i nawyków żywieniowych wiąże się z ryzykiem rozwoju mięśniaków. Czynniki te obejmują niskie spożycie owoców, warzyw i witaminy D, a także zanieczyszczenia w żywności.

Czynniki ryzyka powstania mięśniaków macicy

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są znane, ale naukowcy i lekarze mają pewne podejrzenia. Do czynników ryzyka zalicza się: zmiany w genach komórek macicy i zaburzenia hormonalne, a także dietę i czynniki środowiskowe. Większą skłonność do mięśniaków mają kobiety, które zaczęły miesiączkować przed 10. rokiem życia, są otyłe, mają ciemny kolor skóry.

Mięśniaki macicy są częstymi zmianami w obrębie macicy. Najczęściej pojawiają się w okresie, w którym kobieta może zajść w ciążę i urodzić dziecko. Mięśniaki macicy nie są nowotworem i prawie nigdy nie przekształcają się w raka. Mogą występować pojedynczo lub licznie. Niektóre z nich są zbyt małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem. Inne mogą urosnąć do wielkości grejpfruta, a nawet bardziej. Bardzo duży mięśniak może zniekształcić wewnętrzną i zewnętrzną część macicy. W skrajnych przypadkach niektóre mięśniaki stają się wystarczająco duże, aby wypełnić obszar miednicy lub brzucha.

Mięśniaki mogą rosnąć powoli lub szybko, mogą też nie zmieniać rozmiarów. Niektóre mięśniaki przechodzą okresy gwałtownego wzrostu, a niektóre same się kurczą. Np. mięśniaki powstałe w czasie ciąży mogą się po porodzie kurczyć lub zniknąć, gdy macica wraca do swojego zwykłego rozmiaru.

Czego nie lubią mięśniaki macicy?

Ryzyko powstania mięśniaków macicy można próbować zmniejszać. Według naukowców ryzyko powstania zmian w macicy może być niższe u kobiet, które:

  • dbają o zachowanie prawidłowej masy ciała,
  • jadają dużo owoców, w tym jabłka,
  • jadają dużo warzyw, szczególnie kapustnych (kapusta, brokuły) i pomidorów,
  • unikają soi,
  • unikają żywności wysokoprzetworzonej, obfitującej w konserwanty, barwniki itp.,
  • stosują dietę wegetariańską,
  • unikają piwa,
  • ograniczają w diecie produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
  • prowadzą aktywny tryb życia.

Można więc powiedzieć, że mięśniaki macicy nie lubią zdrowego stylu życia.

Źródła:
1. Uterine Fibroids: Mayo Clinic
2. Wise, et al. “Risk of uterine Leiomyomata in relation to tobacco, alcohol, and caffeine consumption in the Black Women’s Health Study”, Hum Reprod. 2004 Aug, 19(8): 1746-1754
3. Ginekologia: Dieta wegetariańska a ryzyko mięśniaków macicy, Lek. med. Elżbieta Świeściak, 2016

Czytaj także:
Mięśniaki macicy a wysiłek fizyczny
Czy kawa szkodzi trzustce?
Czy kawa faktycznie odwadnia?

Redakcja poleca

REKLAMA