Jakie witaminy pozwolą zachować Ci piękną opaleniznę?

Nieodpowiednio dobrany peeling może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego zastanów się dwa razy zanim wybierzesz zabieg dla siebie.
Witamina A, witamina C i witaminy z grupy B sprawią, że letnia opalenizna będzie cieszyć nas jeszcze długo po zakończeniu letniego urlopu. Dowiedz się, co należy jeść, by kąpiele słoneczne przyniosły oczekiwany efekt i skóra zachowała ponętny brąz.
/ 26.07.2011 08:33
Nieodpowiednio dobrany peeling może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego zastanów się dwa razy zanim wybierzesz zabieg dla siebie.

Opalanie – jak to działa?

Za powstawanie opalenizny odpowiedzialna jest powstająca pod wpływem promieni słonecznych melanina. To ona nadaje cerze ciemniejszym wygląd. W syntezie tego barwnika bierze udział cały szereg związków – witaminy (witamina A, witamina C, witaminy z grupy B), składniki mineralne (żelazo, wapń oraz miedź) i niektóre aminokwasy (tryptofan, fenyloalanina, tyrozyna). Aby proces ten działał prawidłowo, wszystkie te składniki powinny być dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach.

Witamina A

Pierwszą z witamin – niezbędną, by jak najdłużej cieszyć się letnią opalenizną, jest witamina A, która do naszego organizmu trafia głównie pod postacią roślinnego beta-karotenu. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tej witaminy, wystarczy zjeść dziennie jedną średniej wielkości marchew, która jest doskonałym źródłem tego mikroskładnika. Beta-karoten znajduje się również w innych warzywach. Należą do nich na przykład dynia, szpinak (wystarczą tylko 4 łyżki dziennie!) oraz brokuły. Nie brak go także w owocach, zwłaszcza tych żółtych, pomarańczowych i czerwonych – to właśnie ta prowitamina nadaje im charakterystyczną barwę.

Zobacz też: Czy możesz mieć niedobory witaminy A?

Witamina C

Sama witamina A  nie wystarczy, by skóra mogła odpowiednio funkcjonować. Tak samo ważna jest witamina C, która pozwala na właściwą wymianę naskórka, odbudowę skóry i tworzenie nowej tkanki. Bardzo dobrym, choć wbrew pozorom nie najlepszym, źródłem tej witaminy są owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze. Zdecydowanie więcej witaminy C od cytrusów dostarczają owoce pestkowe (truskawki czy maliny) oraz przetwory z owoców róży. Witaminę C znajdziemy także w kiwi i papryce. Aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość tej witaminy, wystarczy zjeść dziennie pół pomarańczy, szklankę truskawek, albo dwie szklanki malin.

Polecamy: Owoce róży - najbogatsze źródło witaminy C

Witaminy z grupy B

Ostatnim krokiem, by zachować piękną opaleniznę, jest spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B. Witaminy te znajdziemy w wielu produktach spożywczych, takich jak: mięso, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe, jaja, mleko, kasze oraz zarodki i otręby pszenne. Jak łatwo zauważyć, sposobem na piękną cerę jest urozmaicenie!

Pij wodę!

By skóra mogła utrzymać opaleniznę przez długi czas, musi być elastyczna i odpowiednio nawilżona.

Warto więc pamiętać, by zwłaszcza podczas kąpieli słonecznych, wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Dzięki stałemu uzupełnianiu płynów nasza skóra nie ulegnie przesuszeniu, a działające w jej wnętrzu witaminy sprawią, że nabierze pięknego brązowego odcienia.

Redakcja poleca

REKLAMA