Dlaczego odchudzanie stanowi tak duży problem?
Ponieważ przyczyny pojawiania się nawagi są zróżnicowane. Oto kilka często występujących sytuacji, w których odżywanie daje nam emocjonalne korzyści:
• Stres — tzw. zajadanie negatywnych emocji, kiedy to przyjemność z jedzenia i wynikające z niego poczucie zaspokojenia są rekompensatą za przeżywanie negatywnych emocji. Charakterystyczny dla tego zjawiska jest bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy: czuję się gorzej, natychmiast sięgam po jedzenie.
• Napady objadania się. W tym przypadku znalezienie przyczyny nie jest już, dla nas samych, takie proste ze względu na odstęp czasowy pomiędzy przyczyną a skutkiem. Jedna z pacjentek, nastolatka, jest wychowywana w zamożnym domu. Jej rodzice boją się o nią, wskutek czego dziewczynka spędza w domu większość życia. Nie wolno jej wyjść do kina ani do przyjaciół. Jedyna sfera, w której doświadcza wolności, to jedzenie. Skutki są oczywiste.
Czytaj także: Jak rozpoznać i leczyć bulimię?
• Kolejny problem to uzależnienie od słodyczy. Tak jak uzależnienie od seksu, spowodowane jest uzależnieniem od substancji wydzielanych wewnątrz organizmu (endorfin) podczas ulegania nałogowi.
Polecamy: Uważaj na bomby kaloryczne!
• Manipulacja atrakcyjnością. Dla wielu kobiet oczywisty jest związek pomiędzy atrakcyjnością fizyczną a ilością zjadanego pożywienia. Wykorzystują one swoją motywację, aby sterować własnym wyglądem. Istnieją przypadki reprezentujące oba bieguny tego zjawiska. Są takie kobiety, dla których istotne jest podniesienie atrakcyjności poprzez obniżenie masy ciała (anoreksja w skrajnym przypadku), są również i takie, które wybierają bycie grubą i nieatrakcyjną. Przyczyny tego typu działań bywają różne. Część kobiet zyskuje wtedy poczucie bezpieczeństwa, ponieważ mężczyźni nie będą się nimi interesować. Są i takie, które nie chcą wchodzić w stereotypową rolę. Jeśli pochodzisz z konserwatywnej rodziny, nadwaga jest usprawiedliwieniem dla bycia singielką.
W wielu przypadkach uświadomienie sobie korzyści, które czerpiemy z nadwagi, jest doskonałym początkiem na drodze do rozwiązania problemu.
Fragment pochodzi z książki "Głodne emocje. Jak schudnąć, mądrze, skutecznie i na zawsze?" Anny Sasin (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedza wydawcy.