Jaka żywność jest dobra dla serca?

Mało czy margaryna?
Choroby serca i układu krążenia oraz powikłania z nimi związane są częstą przyczyną śmierci zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Dlatego do właściwej ochrony serca tak ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, lecz także odpowiednia dieta. Dowiedz się więcej, jakie produkty mogą uchronić twoje serce przed chorobami?
/ 08.07.2011 10:38
Mało czy margaryna?

Przedstawiamy listę żywności, która pomaga chronić twoje serce skuteczniej niż suplementy diety.

Jagody

Antyoksydanty zawarte w jagodach pomagają w walce z przeziębieniem oraz obniżają poziom złego cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi.

W jagody można wzbogacić śniadanie dodając je do owsianki lub jogurtu. Jagody są idealnym farszem do pierogów.

Owsianka

Płatki owsiane zawierają błonnik, który ogranicza wchłanianie cholesterolu oraz reguluje poziom cukru we krwi. Owsianka to również źródło witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowej pracy serca.

Mleko z płatkami można przez kilka minut albo dodać płatki do mleka bez jego uprzedniego podgrzewania.

 Siemię lniane

Zarówno nasiona siemienia lnianego jak i olej lniany działają ochronnie na serce ze względu na zawartość ALA- tłuszczu z rodziny omega 3. Obniża on ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu, triglicerydów oraz działa przeciwzapalnie i antyaterogennie.

1 łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką letniej wody i powoli gotujemy pod przykryciem przez 15 minut. Po przestygnięciu odwar należy przecedzić i pic po 1/2 szklanki dwa razy dziennie. Siemię lniane można dodawać do sałatek oraz kanapek np. z twarogiem

Orzechy

Orzechy zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, potas oraz witaminę E, czyli jeden z najsilniejszych antyoksydantów.

Orzechy są doskonałym dodatkiem do jogurtu, owsianki, ale można je również podjadać w ciągu dnia zamiast innych przekąsek.

Oliwa i olej rzepakowy

Oliwa zawiera dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, zaś olej rzepakowy jest źródłem kwasów wielonienasyconych. 

Oliwę lub olej rzepakowy można dodawać do sałatek tuż przed ich spożyciem. W ten sposób zachowasz więcej walorów prozdrowotnych.

Polecamy: Zdrowe żywienie dla zdrowego serca

Cynamon

Cynamon to bogactwo antyoksydantów, które uchronią cię przed chorobami serca oraz cukrzycą.

Cynamon doskonale komponuje się z jabłkami i gruszkami. Owoce możesz posypywać je szczyptą cynamonu i jeść na surowo bądź upiec w piekarniku.

Imbir 

Ochronne właściwości imbiru polegają m. in. na obniżaniu ciśnienia krwi, zapobieganiu procesom miażdżycowym i zmniejszaniu krzepliwości krwi.

Imbir można stosować jako warzywo bądź jako przyprawę. Można go dodawać do napojów: grzanego piwa i wina, kawy, herbaty. Można również stosować jako przyprawa do zup, pieczonego mięsa,deserów.

Papryka chili

Papryka chili może obniżać ciśnienie krwi jak również przyśpieszać spalanie tłuszczu. Wszystko to za sprawą kapsaicyny, związku odpowiedzialnego za ostry smak papryki. 

Kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego można podgrzać łyżkę oleju na patelni, a następnie dodaj szczyptę papryki w proszku, a następnie kawałki mięsa drobiowego i smaż przez kilka minut. Papryka chili dobra jest do sosów, do sałatek.

Łosoś

Kwasy tłuszczowe DHA i EPA należące do rodziny omega 3, redukują poziom triglicerydów, złego cholesterolu oraz zapobiegają powstawaniu złogów miażdżycowych w tętnicach serca.

Łososia można przyrządzać na różne sposoby: steki z łososia, łososia gotowanego na parze, na wodzie, grillowanego. Można go dodawać do sałatek.

Czerwone, wytrawne wino 

Zawarte w czerwonym winie antyoksydanty obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Naukowcy od lat badają tzw. francuski paradoks, który polega na tym, że dieta francuzów obfituje w cholesterol, a mimo to miażdżyca czy inne choroby układu krwionośnego występują u nich znacznie rzadziej niż wśród innych narodów. 

Alkohol uzależnia, dlatego lekarze nie namawiają do regularnego picia wina. Bezpieczny limit wykazujący jednocześnie działanie prozdrowotne to jeden kieliszek dziennie dla kobiety i maksymalnie dwa dla mężczyzny.

Zobacz też: Zawał serca – różnice u kobiet i mężczyzn

Autor: Katarzyna Madej, dietetyk

Redakcja poleca

REKLAMA