Jak cukier wpływa na aktywność fizyczną?

Jak cukier wpływa na aktywność fizyczną?
Cukier znany jest ze swojej złej reputacji. Jest obwiniany za rozwój otyłości, cukrzycy i wielu innych chorób. Jednak jak cukier wpływa na ludzki organizm w ruchu? Czy istnieje różnica w oddziaływaniu cukru na ludzi aktywnych i leniwych? – czytamy w artykule „How Sugar Affects the Body in Motion” opublikowanym na łamach internetowego wydania „The New York Times”.
/ 11.05.2011 12:37
Jak cukier wpływa na aktywność fizyczną?

Kilka najnowszych badań sugeruje, że osoby, które regularnie ćwiczą nie muszą martwić się z powodu nadmiernego spożycia fruktozy i innych cukrów. W niektórych okolicznościach spożywanie cukrów jest dla nich nawet korzystne.

Unikalny wpływ różnych cukrów na wysiłek fizyczny został dobrze zobrazowany przez najnowsze badania opublikowane w Medicine& Science in Sports & Exercise. Badaniu została poddana grupa dobrze wytrenowanych rowerzystów. W doświadczeniu wzięli udział tylko mężczyźni. Musieli oni jechać na rowerze, aż do wyczerpania sił w kilku różnych sytuacjach. Po każdym przejeździe pili oni napój z fruktozy, glukozy lub innego cukru prostego.

Wątroba jest organem, który ignorujemy w rozważaniach nad aktywnością fizyczną. Jednak odgrywa ona ważną rolę podczas wysiłku fizycznego. Magazynuje bowiem glikogen, będący zapasem glukozy dla organizmu. Wszystkie cukry są przekształcane w glukozę i przechowywane w postaci glikogenu w organizmie. Wyczerpujące ćwiczenia powodują utratę zapasu glikogenu w wątrobie, a dopóki nie zostaną one odbudowane organizm nie jest w pełni przygotowany do kolejnych ćwiczeń.

W badaniu naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, aby dokonać pomiaru wielkości wątroby każdego rowerzysty przed i po przejeździe. Wszystkim rowerzystom po wysiłku zmniejszała się objętość wątroby, co oznacza zmniejszenie się zapasów glikogenu. Ci rowerzyści, którzy później pili fruktozę szybko odzyskali zapas glikogenu. Natomiast ci rowerzyści, którzy pili napój słodzony glukozą, znacznie wolniej odzyskiwali zapas glikogenu. Naukowcy stwierdzili, że napoje słodzone fruktozą są dwa razy bardziej wydajne od napojów słodzonych glukozą.

Co ciekawe, absorpcja cukrów jest najlepsza, gdy napój zawiera zarówno glukozę, jak i fruktozę. Wykonane w 2008 roku badanie wykazało, że rowerzyści, którzy podczas dwugodzinnej przejażdżki o umiarkowanej prędkości, pili napój słodzony glukozą, podczas jazdy na czas jechali szybciej niż ci, którzy pili jedynie wodę. Natomiast ci rowerzyści, którzy pili napój słodzony glukozą i fruktozą w jeździe na czas otrzymywali o 8 procent lepsze wyniki.

Nie należy jednak od razu sięgać po cukier. Okazuje się bowiem, że słodzone preparaty dla sportowców są przeznaczone jedynie dla osób, które trenują ponad dwie godziny. Jeżeli Twój trening ogranicza się do 30 minut dziennie nie potrzebujesz dodatkowej porcji węglowodanów.

Jednakże badania te sugerują, że nawet jeśli Twój spacer trwa jedynie 30 minut to wpływa na regulację poziomu cukru we krwi. Według dr Richarda J. Johnsona aktywność może zmniejszyć ryzyko związane z jedzeniem fruktozy i innych cukrów.

U osób, które prowadzą siedzący tryb życia, spożywanie dużych ilości fruktozy prowadzić może do stłuszczenia wątroby. Wpływa to na zmniejszenie zdolności organizmu do reagowania na insulinę, hormon, który kontroluje poziom glukozy we krwi. Już niewielka ilość regularnie wykonywanych ćwiczeń może zatrzymać ten proces i doprowadzić do zmniejszenia otłuszczenia wątroby. 

Źródło: "The New York Times", 4.05.2011 r./ak

Przeczytaj: Czy wiesz, jak mądrze łączyć alkohol ze sportem?

Redakcja poleca

REKLAMA