Co to jest otyłość brzuszna?
Nie tylko zwiększony wskaźnik masy ciała (BMI większy lub równy 25 kg/m²) wpływa negatywnie na zdrowie. Niebezpieczna jest także otyłość brzuszna, czyli nagromadzenie dużej ilości tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej.
Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?
Powód jest zasadniczy – otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, takich jak:
- zaburzenia lipidowe (zwiększone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi);
- cukrzyca typu 2;
- nadciśnienie tętnicze.
Połączenie powyższych chorób z otyłością brzuszną prowadzi do wystąpienia tzw. zespołu metabolicznego, który przyśpiesza rozwój choroby wieńcowej i zwiększa ryzyko zawału serca.
Warto wiedzieć: Jak się oprzeć podjadaniu?
Czy mam otyłość brzuszną?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, weź centymetr krawiecki i zmierz swój obwód w talii. Warto to zrobić przynajmniej dwa razy w miesiącu. Obwód w talii nie powinien przekraczać 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn. W przeciwnym przypadku zalecane jest jak najszybsze rozpoczęcie odchudzania, które powinno być połączeniem dwóch metod: zdrowej, racjonalnej diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej.
Jeśli obwód talii u kobiet przekracza 88 cm, a u mężczyzn jest większy niż 102 cm, oznacza to, że osoby te są wyjątkowo narażone na wystąpienie choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu lub cukrzycy typu 2.
Czym jest typ jabłko, a czym typ gruszka?
Typ jabłko to po prostu otyłość brzuszna. Typ gruszka – otyłość pośladkowo-udowa.
Otyłość typu gruszka na ogół nie wiąże się z zaburzeniami metabolicznymi, ale częściej za to występują w jej przypadku żylaki podudzi i zwyrodnienie układu kostno-stawowego kończyn dolnych.
Polecamy: Encyklopedia zdrowia
Jak sprawdzić jaki mam typ otyłości?
Musimy w tym celu obliczyć tzw. wskaźnik talia/biodro (WHR, waist to hip circumference ratio). W jaki sposób? Obliczamy po prostu stosunek obwodu talii (w cm) do obwodu bioder (też w cm).
Jeśli WHR jest większy bądź równy 0,85 u kobiet lub większy bądź równy 1,0 u mężczyzn oznacza to, że te osoby mają otyłość brzuszną (typ jabłko).
Jeśli natomiast u otyłych kobiet WHR jest mniejszy niż 0,85, a u otyłych mężczyzn jest on niższy niż 1,0, to mówimy o otyłości pośladkowo-udowej (typ gruszka).