Dlaczego warto schudnąć?

Zanim zaczniesz się odchudzać oblicz swój wskaźnik BMI
Otyłość zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Aby je leczyć i im zapobiegać, należy przede wszystkim zadbać o swoją masę i dietę. Jak zatem zdrowo i skutecznie schudnąć i kiedy zacząć odchudzanie?
/ 10.10.2010 19:17
Zanim zaczniesz się odchudzać oblicz swój wskaźnik BMI

Zalety odchudzania

Odchudzanie ma działanie podwójne. Z jednej strony profilaktyczne, ponieważ pomaga zapobiegać niektórym chorobom – szczególnie metabolicznym chorobom cywilizacyjnym. Z drugiej natomiast – lecznicze, gdyż zmniejsza oddziaływanie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (są one najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce!). Zrzucenie zbędnych kilogramów pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, a także zaburzeń lipidowych (zwiększonego stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi).

Motywacja, czyli po co się odchudzać?

Jeśli nie masz cukrzycy typu 2 i chcesz jej uniknąć, staraj się utrzymywać prawidłową masą ciała. Przy nadwadze zagraża Ci nie tylko cukrzyca, ale także choroba wieńcowa (otyłość zwiększa nadciśnienie tętnicze i podwyższa stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi). Pomocna w walce z dodatkowymi kilogramami i  wymienionymi chorobami jest dieta śródziemnomorska (będąca dietą przeciwmiażdżycową).

Jeśli masz cukrzycę typu 2, to powinieneś wiedzieć, że gdy masz odpowiednią masę ciała, masz szansę żyć średnio 8 lat dłużej niż otyli diabetycy. Czy zatem zdrowe i dłuższe życie to nie wystarczająca motywacja do tego, aby przejść na dietę?

Warto wiedzieć: Jak gotować, żeby nie przytyć?

Jak schudnąć?

Zauważyłeś u siebie dodatkowe kilogramy i nie wiesz jak się ich pozbyć? Wbrew pozorom plan na schudnięcie jest bardzo prosty! Aby chudnąć zdrowo i tym samym skutecznie, należy połączyć ze sobą dwie metody: zmniejszyć kaloryczność diety i zwiększyć wysiłek fizyczny. Co to dokładnie oznacza? Otóż należy:

  • spożywać mniej kalorii, niż się wydatkuje;
  • wydatkować więcej energii, niż się spożywa.

Diety niskokaloryczne dostarczają najczęściej 1200-1500 kcal dziennie.

Kiedy naprawdę powinniśmy zacząć odchudzanie?

Najprostszą metodą jest obliczenie własnego wskaźnika BMI. W tym celu dzielimy swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach), a następnie mnożymy przez wzrost (w metrach). Jeżeli wynik tych obliczeń będzie się mieścił w granicy 25-30 (kg/m²), oznacza to, że mamy nadwagę. Jeśli przekracza 30 (kg/m²) lub wynosi równo 30 – otyłość.

Polecamy: Encyklopedię zdrowia

Istotną informacją jest to, że im szybciej zaczniemy odchudzanie, tym większa jest szansa na osiągnięcie wymarzonej wagi i uniknięcie chorób.

Redakcja poleca

REKLAMA