Dieta św. Hildegardy - zasady najlepszej diety zdrowotnej

Dieta św. Hildegardy - zasady najlepszej diety zdrowotnej fot. Fotolia
Zdaniem Świętej dieta ma wpływ nie tylko na ciało, ale i na stan duszy. Zobacz, na czym polega dieta zdrowotna, która przetrwała do dziś!
Agata Bernaciak / 28.10.2014 06:27
Dieta św. Hildegardy - zasady najlepszej diety zdrowotnej fot. Fotolia

Kim była św. Hildegarda z Bingen?

Św. Hildegarda żyła w XII wieku i była założycielką kilku klasztorów. Od dzieciństwa wyróżniała się niezwykłą inteligencją i przepowiadała przyszłość. Na placach i w kościołach głosiła ewangelię i nawoływała duchowieństwo do odnowy. Jej zalecenia dotyczące zdrowego żywienia i leczenia chorób naturalnymi metodami cieszą się wielkim zainteresowaniem. Papież Benedykt XVI ogłosił ją w 2012 roku doktorem kościoła.

Porady dietetyczne św. Hildegardy

1. Zadbaj o ogólną dietę dla dobra ciała i duszy

Podstawą każdego posiłku wg mniszki powinien być orkisz. Zalecała także duże porcje warzyw i owoców (ale nie wszystkich). Nabiał i mięso radziła ograniczać.

2. Wybieraj tylko najlepsze warzywa

Za takie uważa się: koper włoski, seler, wszystkie fasole, cieciorkę, buraki, marchew, pietruszkę, chrzan, cebulę, dynię i inne warzywa dyniowate (cukinię, kabaczek), czosnek.

Natomiast znawcy programu zdrowia świętej benedyktynki radzą ograniczyć: ziemniaki, paprykę, pomidory, ogórki, wszystkie kapusty i kalafiory.

3. Wybieraj tylko polecane owoce i nasiona

Z tej grupy produktów w uwspółcześnionej diecie św. Hildegardy cenione są: jabłka, kasztany jadalne, migdały, czereśnie, wiśnie, pigwa, dereń, jeżyny porzeczki, daktyle, maliny, cytrusy, gruszki.

4. Uważaj na trucizny

Na liście „trucizn kuchennych” entuzjaści teorii zdrowego żywienia opracowanej przez świętą umieścili: por, truskawki, brzoskwinie i śliwki. Radzą także sporadycznie sięgać po borówki, węgorza, wieprzowinę i wszystko, co wędzone. Rzecz jasna przestrzegają przed konserwami, margarynami, zupami w proszku i kostkami bulionowymi.

Przykładowy jadłospis w diecie św. Hildegardy

Śniadanie: 2 kromki chleba orkiszowego z masłem, białym serem, szczypiorkiem i plastrem pomidora, napar z kopru włoskiego lub pokrzywy. Chleb powinien być z razowej mąki orkiszowej.
Obiad: zupa dyniowa, makaron orkiszowy z małą porcją duszonego kurczaka, surówka z marchwi i jabłka.
Podwieczorek: ciasteczka orkiszowe słodzone miodem, napar z róży.
Kolacja: 2–3 placuszki z grysu orkiszowego, mleka, jajek i ziół, usmażone na oliwie, oleju rzepakowym lub maśle.

Naturalne wspomagacze zdrowotne w diecie mniszki

  1. Miód gruszkowy Kilka gruszek rozgotuj i wymieszaj z kilkoma łyżkami ciepłego miodu oraz startymi na proszek ziołami: korzeniem niedźwiedzim, gałgantem, lukrecją i pieprzycą. Proporcje ziół nie są ściśle określone. Hildegarda sugeruje tylko, aby najwięcej wziąć korzenia niedźwiedziego, a lukrecji i pieprzycy najmniej. Miód pomaga na migrenę, duszności, odtruwa, poprawia odporność.
  2. Sivesan Wymieszaj: 16 g proszku z nasion kopru włoskiego, 8 g gałgantu, 4 g dyptamu i 2 g jastrzębca. Dodaj 2–3 szczypty do 20 ml wina i pij godzinę po obiedzie. Leczy choroby układu pokarmowego, skórę, poprawia przemianę materii, wspomaga krążenie i wzmacnia.
  3. Mieszanka z dziewanną Wymieszaj: po 30 g dziewanny, kopru włoskiego, kopru ogrodowego i 20 g szanty. Wsyp do 0,75 ml wina i podgrzewaj 3–4 minuty. Przecedź, pij kilka razy dziennie po 3–4 łyżki. Pomaga pokonać przeziębienie i grypę. Zastosowana przy pierwszych objawach, nie dopuszcza do rozwoju choroby.

Dowiedz się więcej o dietach na zdrowie:


na podstawie tekstu autorstwa Barbary Lasoty/Pani domu

Redakcja poleca

REKLAMA