Zapotrzebowanie energetyczne u każdego dziecka jest inne, wynika to chociażby z innej przemiany materii, stopnia aktywności fizycznej, etapu rozwoju dziecka. Dieta mająca na celu zwiększenie masy ciała dziecka, powinna dostarczać w odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych dziecku do prawidłowego rozwoju.
Zdrowe słodycze
Warto zrezygnować ze słodyczy. Faktem jest, że powodują przyrost masy ciała, ale zmniejszają łaknienie i zawierają dużo cukru. Zamiast nich, można podać dziecku coś innego, tj. gorzką czekoladę, orzechy, suszone owoce lub też ciasteczka owsiane. Takie „słodkości” dostarczają wielu składników mineralnych, jak potas i magnez, a przy tym są smaczne, sycące i stanowią zdrową alternatywę dla tradycyjnych batonów.
Warzywa i owoce dobre na wszystko
W diecie dziecka z niedowagą powinny znaleźć się owoce i warzywa. Są kopalnią łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Aby zachęcić dziecko do jedzenia owoców można przygotować, np. smaczna sałatkę z dodatkiem miodu. Rośliny strączkowe mają dużo białka i są dość kaloryczne, więc spokojnie można wprowadzić je do takiej diety. Jeśli dziecko nie chce jeść warzyw, można pokusić się o przygotowanie zapiekanki lub zupy na ich bazie, przez co dziecko chętniej po nie sięgnie. Dorośli powinni dawać dobry przykład i pokazywać dziecku, że warzywa to nic strasznego, dlatego jedz razem z nim.
Zobacz też: Dieta na przytycie - zbiór najważniejszych zasad
Pełnowartościowe białko
Dzieci z niedowagą często cierpią na niedobór żelaza, mogący prowadzić do anemii. W tym celu, powinno podawać się dziecku czerwone mięso, które jest bardzo dobrym jego źródłem. Do diety warto wprowadzić też ryby i drób. Są one źródłem pełnowartościowego białka, które jest lepiej przyswajane z produktów pochodzenia zwierzęcego, niż z roślin.
Produkty mleczne, również dobrze włączyć do takiej diety. Pozwalają one na uzupełnienie niedoborów wapnia i fosforu, potrzebnych do budowy zdrowych i mocnych zębów oraz kości. Poza tym, tak jak mięso, są źródłem pełnowartościowego białka.
Pełne ziarno jest w pełni odżywcze
W diecie z dziecka z niedowagą powinny znaleźć się produkty z mąki pełnoziarnistej, tj. makarony, pieczywo, płatki. Zawierają dużo składników mineralnych i witamin, pełniących ważne funkcje w organizmie, np. witaminy z grupy B, której niedobór w organizmie może przyczyniać się do zaburzeń łaknienia.
Do picia warto podać dziecku soki przecierowe owocowo-warzywne, które często wzbogacane są w witaminy. Soki owocowe są źródłem cukru, jednak nie powinno eliminować się ich z diety, ale po prostu rozcieńczyć. Dziecku dobrze podawać też wodę mineralna niegazowaną, która pozwoli nawodnić organizm.
Zdrowszy tłuszcz roślinny
Tłuszcz zwierzęcy lepiej zamienić na tłuszcze roślinne, które są źródłem „dobrych” kwasów tłuszczowych (NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), usprawniających pracę mózgu i regulujących pracę wielu narządów. NNKT możemy znaleźć w rybach, orzechach (zwłaszcza włoskich), oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, awokado. Nie oznacza to w cale, że trzeba całkowicie wyeliminować tłuszcz zwierzęcy z diety dziecka. Jednak nie można zapominać o tym, że masło jest bardzo dobrym, naturalnym źródłem witaminy A, która odpowiada za wzrok i wzmacnia odporność organizmu.
Dieta to nie wszystko. Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Wzmacnia i kształtuje mięśnie i kości, a ponadto usprawnia działanie układu sercowo-naczyniowego.
Polecamy: Co jeść, żeby przytyć?